środa , 17 kwiecień 2024

Gdańsk bez plastiku. Jysk dołączył do miejskiej kampanii, która ma już w sumie 38 partnerów

Krzesła produkowane z plastiku wyłowionego z oceanu, rezygnacja z butelkowanej wody na rzecz dystrybutorów z kranówką, zamiana plastikowych opakowań pościeli i prześcieradeł na papierowe – to jedne z wielu proekologicznych działań sieci Jysk, która dołączyła do kampanii “Gdańsk bez plastiku”. W czwartek 4 marca br., prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz osobiście powitała nowego partnera w programie.

Sieć sklepów Jysk jest 38 partnerem, który dołączył do kampanii “Gdańsk bez plastiku”. Inicjatywa Miasta ma na celu zachęcić gdańszczan, społeczności szkolne, firmy i organizacje do wdrażania proekologicznych nawyków i postaw. W ciągu dwóch lat, czyli od początku trwania akcji, dołączyli do niej m.in.: Ikea, Forum Gdańsk, Alfa Centrum, Gdański Ogród Zoologiczny, So Stay Hotel i Kawiarnia Kuźnia. Oficjalne powitanie nowego partnera miało miejsce w siedzibie Jysk, przy ul. Przywidzkiej 10 w Gdańsku.

Gdańsk bez plastiku to cenna i pożyteczna kampania, podoba nam się pomysł solidarności z przyszłymi pokoleniami, którym chcemy zostawić świat niezanieczyszczony plastikiem – mówi Piotr Padalak, dyrektor generalny Jysk Polska. – Jysk jest firmą odpowiedzialną społecznie i choć myśląc globalnie, pochodzi z Danii, to kolebka polskiej “jyskowości” jest w Gdańsku. Tutaj jesteśmy od 21 lat, tutaj otworzyliśmy pierwszy sklep, tutaj mamy administrację na Polskę. 

Jak zaznacza Piotr Padalak działania proekologiczne wdrażane są w Jysk od kilku lat, przy czym ostatnie dwa lata to czas wzmożonej intensywności. Pracownicy działów administracyjnych, mowa o blisko 2,5 tys. osób zatrudnionych w 241 polskich sklepach, zrezygnowali z plastikowych butelek, których zużycie w skali roku przekładało się na dziesiątki tysięcy sztuk. W zamian zaoferowano pracownikom dystrybutory z filtrem wody, które uzupełniane są kranówką.

– Wprowadziliśmy też bezwzględną segregację śmieci, ale z większych działań, którymi chcielibyśmy się pochwalić, jest decyzja o rezygnacji z plastikowych opakowań pościeli i prześcieradeł – dodaje Piotr Padalak. – Jest to niemała skala w kontekście trzech tysięcy naszych sklepów, ponieważ mówimy o eliminacji dwudziestu siedmiu milionów opakowań rocznie, które zamiast z plastiku, będą robione z papieru wyprodukowanego z drzew, z certyfikatem FSC. 

FSC, czyli Forest Stewardship Council to międzynarodowa organizacja non-profit. Do jej głównych zadań należy troska o zrównoważony rozwój na terenach leśnych. W praktyce oznacza to m.in., że w lasach, które znajdujących się pod opieką FSC, wycinana jest tylko taka liczba drzew, którą las jest w stanie sam odtworzyć.

Plastik zamieniają w krzesła

Wart zauważenia jest także fakt, że Jysk od niedawna posiada w swojej sprzedaży krzesła, które produkowane są z plastikowych odpadów wyławianych z oceanu. Plastik przerabiany jest na granulat do którego dodawana jest żywica i z takiego surowca powstaje krzesło.

Oczyszczamy oceany, a przy okazji stosujemy recykling – wyjaśnia Piotr Padalak.

Przynieś swoją torbę na zakupy, a dostaniesz rabat

Kolejną inicjatywą, którą podjęliśmy jest akcja zachęcająca do korzystania z toreb wielokrotnego użytku – dodaje dyrektor Jysk Polska. – Klientom, którzy przyjdą do nas w trakcie trwania kampanii z własną torbą, dajemy 15 proc. dodatkowego rabatu na wszystko, co uda im się w tej torbie zmieścić. Pomysłowość klientów jest duża, niektórym udało się zmieścić w takiej torbie szafę czy materac. 

Akcja organizowana jest kilka razy w roku. Najbliższa, rozpocznie się 18 marca br. Tego dnia, pierwszych 20 klientów gdańskich sklepów JYSK otrzyma ekologiczne torby z grafiką miejskiego programu. 

Siatki promujące akcję „Gdańsk bez plastiku” podarowane będą stu pierwszym klientom, którzy zrobią zakupy w sklepie Jysk przy ul. Przywidzkiej 10

Jysk chce edukować najmłodszych gdańszczan

Podczas czwartkowego spotkania z prezydent Gdańska, Jysk zaproponował objęcie patronatem gdańskiego przedszkola lub szkoły, dzięki czemu chciałby wspierać edukację proekologiczną dzieci. Firma podarowała Miastu także komplet krzeseł, które powstały z plastiku wyłowionego z oceanów.

Miasto nie pozostało dłużne, prócz gadżetów promujących akcję “Gdańsk bez plastiku” podarowanych pracownikom sklepu, dla klientów Jysk przeznaczono sto bawełnianych toreb z logiem akcji (prezent do zakupów).

Źródlo: Gdańsk.pl

About Zaspa24

Zobacz również

Gdzie zrobić wesele w Gdańsku?

Dzień ślubu oraz wiążącego się z nim wesela to chwila, którą każdy chciałby zachować w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement