Podczas Portu Literackiego w Gdańsku miłośników literatury czeka kilka premierowych wydarzeń. Nowy tom poetycki „Spalanie” zaprezentuje Grzegorz Kwiatkowski, a Tadeusz Dąbrowski przypomni swój wybór wierszy Zuzanny Ginczanki. Vianni Bianconi oraz Yari Bernasconi będą czytać swoje wiersze z wydanej niedawno przez Biuro Literackie antologii „Szyby są cienkie”, która prezentuje włoskojęzyczną poezję ze Szwajcarii. Kolejne nowości literackie przybliżą czytelnikom Justyna Bargielska, Roman Honet i Łukasz Jarosz. Będą to zbiory wydane z okazji dwudziestolecia Portu Literackiego: „Nudelman” oraz „świat był mój”. Łukasz Jarosz przeczyta przedpremierowo wiersze z tomu „Kardonia i Faber”, który jesienią ukaże się nakładem Biura.
Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Anna Makowska – Kowalczyk, Marcin Sosiński i Kazio Sponge przygotowali dla dzieci widowiska teatralne z książkami w roli głównej: we wtorek 18 sierpnia w oparciu o książkę Jacka Podsiadły „Przedszkolny sen Marianki”, w środę 19 sierpnia na podstawie książki „Sposoby na zaśnięcie” z wyborem dwunastu wierszy z ilustracjami dwunastu grafików. Dodatkowo zapraszamy do sieni IKM, do kącika dziecięcego z „Wyszukanymi” w domenie publicznej kolorowankami, puzzlami i książkami.
Wciąż można zgłaszać swoje wiersze do Konkursu jednego wiersza. Wystarczy napisać tekst, wrzucić go do jednej ze specjalnych skrzynek rozlokowanych w Gdańsku (w siedzibie IKM, w Punkcie Informacji Turystycznej w Bramie Wyżynnej oraz w Bibliotece Manhattan we Wrzeszczu) i przyjść do Miasteczka literackiego 18 sierpnia o godz. 18.00. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody – zdobywca pierwszego miejsca zostanie zaproszony na weekend do SPA i otrzyma zestaw tomów poetyckich z Festiwalu Europejski Poeta Wolności
W ramach Wolnego rynku poetów zaprezentuje się także trzydziestu uczestników 10. edycji projektu Połów. Program literacki uzupełni wystawa zdjęć z 20 lat Portu Literackiego oraz projekcje poetyckich etiud do wierszy m.in.: Justyny Bargielskiej, Tadeusza Różewicza, Andrzeja Sosnowskiego czy Marcina Świetlickiego. Nie zabraknie też kulinarnych doznań inspirowanych literaturą. Smakołyki przygotują blogerki: Przegryzam, Lekko jak hel, Stolik w kropki, Wszystko, co kocham i trio kulinarne waGary. W miasteczku literackim można będzie się też zaopatrzyć w ciekawe lektury dostępne w specjalnych cenach.
Na zakończenie Portu Literackiego w Gdańsku, 20 sierpnia o godz. 18.00, Tadeusz Dąbrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Europejski Poeta Wolności, zabierze chętne osoby na literacki spacer.
Szczegółowy program Portu Literackiego w Gdańsku dostępny jest na stronie:http://portliteracki.pl/pogodzinach/static/port-w-gdansku/.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1593265804280214/.
Port literacki – pobierz szczegółówy program (24 KB)
Organizator: Biuro Literackie we Wrocławiu
Partner: Instytut Kultury Miejskiej w Gdsńsku
Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl
Fundator nagrody w Konkursie jednego wiersza: firma Bielenda oraz Hotel Leda Spa ****.
Organizacja Portu Literackiego w Gdańsku możliwa jest dzięki wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
gdansk.pl
1 komentarz
Pingback: Port Literacki i… Bielenda | Zaspa24.PL