środa , 20 październik 2021
previous arrow
next arrow
Slider
fot. gdansk.pl

Gdańska młodzież uczy się „Trzeźwej Jazdy”

fot. gdansk.pl
fot. gdansk.pl

Uczniowie trzech klas Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Macierzy Szkolnej uczestniczyli w warsztatach z „Trzeźwej Jazdy”. Celem warsztatów jest młodzieży, jakie konsekwencje wynikają z prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

– Przychodzimy do Was jak do dorosłych, więc prosimy Was, abyście myśleli jak dorośli. Dokonujcie słusznych i świadomych wyborów – mówił podczas warsztatów policjant Piotr Lewandowski.

Warsztaty trwają dwie godziny lekcyjne. Pierwszą część prowadzi psycholog, natomiast drugą – policjant. Podczas pierwszej godziny, uczniowie dowiadują się, w jaki sposób alkohol wpływa na ciało i umysł kobiet oraz mężczyzn. Razem z psychologiem obalają popularne mity i potwierdzają fakty na temat alkoholu, a także poznają techniki i narzędzia do mierzenia jego poziomu. Uczniowie są również uświadamiani, że przed rozpoczęciem imprezy zakrapianej alkoholem, warto zadbać o bezpieczny powrót do domu, np. wyznaczyć trzeźwego kierowcę, złożyć się na taksówkę lub poprosić o pomoc rodziców.

– Zależy nam, aby młodzież mogła dokonywać świadomych wyborów w swoim życiu – informuje Justyna Szmaj, psycholog i specjalista terapii uzależnień. – Zajęcia mają charakter edukacyjny, staramy się zachęcać młodzież do dyskusji, czasami wykraczając poza program – dodaje. Ponadto, uczniowie na własnym przykładzie, za pomocą ALKOgogli mogą zobaczyć, co widzi i czuje kierowca posiadający 1 promil alkoholu we krwi.

Druga godzina warsztatów to spotkanie z policjantem, który na przykładach z życia wziętych, opowiada o konsekwencjach nieodpowiedzialnego spożywania alkoholu. – Rolą policjanta jest uświadomić, że mamy do czynienia z przepisami, których trzeba przestrzegać. Ponadto pokazujemy młodym ludziom, że kierownica to również zagrożenie, które może działać tak samo jak pistolet, gdy jest używane nieodpowiedzialnie – mówi Piotr Lewandowski. Na koniec warsztatów, uczniom prezentowany jest film, na którym dokładnie widać, jakie reaguje kierowca, gdy w jego organizmie znajdują się różne dawki alkoholu.

„Trzeźwa Jazda” to warsztaty edukacyjno-informacyjne, realizowane w ramach kampanii „Kieruj Bez Procentów”, której patronuje Prezydent Miasta Gdańska. Udział w warsztatach biorą wcześniej zgłoszone gdańskie szkoły ponadgimnazjalne, a ich adresatami jest młodzież, która w najbliższym czasie może przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Kampania i warsztaty są realizowane przez Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych (w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej”), Pomorskim Urzędem Wojewódzkim i Miejską Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz służbami mundurowymi. W ramach kampanii, w szkołach gimnazjalnych odbywają się zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

źródło: gdańsk.pl / Justyna Michalkiewicz

Zobacz również

Kina Konesera w Kinie Helios Galeria Alfa

Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *