wtorek , 19 październik 2021
previous arrow
next arrow
Slider
mat. prasowe

Gdańszczanie zadowoleni z poziomu bezpieczeństwa

Już po raz drugi Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają miejsce, w którym mieszkają. Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 120 tys. osób. Można było przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Oceniano między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie oraz dostępność sklepów i  atrakcji kulturalnych.  Dzisiaj ujawniamy jaka dzielnica Gdańska jest zdaniem mieszkańców najbezpieczniejsza.

Idealny dom czy mieszkanie to nie tylko odpowiedni metraż, świetna cena, doskonały rozkład pomieszczeń i wymarzony widok z okna – to także najbliższa okolica, w której chcemy czuć się bezpiecznie. Gdzie w Gdańsku najłatwiej o taką lokalizację? Która dzielnica miasta jest najbardziej bezpieczna zdaniem mieszkańców? Sprawdź wyniki Rankingu Dzielnic Otodom!

Bezpieczeństwo w mieście to silna strona Gdańska

Poprosiliśmy mieszkańców Gdańska o odpowiedź na dwa pytania dotyczące bezpieczeństwa. Po pierwsze chcieliśmy wiedzieć, czy w swojej dzielnicy czują się pewnie, także po zmroku. Drugie pytanie dotyczyło dzieci – sprawdzaliśmy, czy we własnej dzielnicy najmłodsi obywatele Gdańska są bezpieczni poza domem. Okazało się, że w obu przypadkach respondenci ocenili swoje miasto bardzo wysoko.

Aż szesnaście dzielnic otrzymało cztery lub więcej punktów w pięciopunktowej skali ocen za bezpieczeństwo. Tylko dwie dzielnice zostały ocenione na mniej niż trzy punkty. Choć w pozostałych kategoriach oceny były również wysokie, to bezpieczeństwo w mieście zdecydowanie wyróżniało się na ich tle. Innymi słowy mieszkańcy Gdańska czują się w swoim mieście wyjątkowo pewnie.

Kiedy porównaliśmy oceny jakie padły w Gdańsku z wynikami w 11 pozostałych miast, dla których powstał Ranking Dzielnic Otodom 2020 okazało się, że gdańszczanie czują się prawie najbezpieczniej. Prawie, bo najwyższa ocena padła w Lublinie – 3,92, a Gdańsk wraz z Białymstokiem ustępują liderowi zaledwie o jedną setną punktu. Najmniejsze poczucie bezpieczeństwa panuje w Łodzi, gdzie średnia ocena to 3,43.

Spore zmiany w czołówce najbezpieczniejszych dzielnic Gdańska

W pierwszej edycji rankingu dzielnic Gdańska z 2017 roku w kategorii bezpieczeństwo wygrała Wyspa Sobieszewska, druga była Strzyża, a na trzecim miejscu uplasowały się ex aequo Brętowo i Osowa. W drugiej edycji jedynie Brętowo utrzymało się w czołówce, pozostałe dzielnice zostały ocenione wyraźnie słabiej. Co ciekawe najbardziej w zestawieniu spadła Wyspa Sobieszewska – tym razem uplasowała się dopiero na siedemnastej lokacie.

Zwycięzcą drugiej edycji rankingu dzielnic Otodom zostało Przymorze Małe, które uzyskało aż 4,34 punktu na 5 możliwych. Drugie miejsce zajęło wspomniane Brętowo, trzeci natomiast był VII Dwór. – Przymorze i VII Dwór to dzielnice mocno zurbanizowana, z pełną infrastrukturą – nie tylko handlową, ale również rekreacyjną. W tej części miasta ciężko o ulice niedoświetlone czy wyludnione, stąd prawdopodobnie bardzo wysoko ocenione poczucie bezpieczeństwa. Brętowo ma najniższy w Gdańsku wskaźników przestępstw, tj. 7 przestępstw na 1000 mieszkańców. Średnia dla Gdańska to 23,2 – informuje Sebastian Wielgus, laureat nagrody Lider Nieruchomości Otodom w kategorii Pośrednik Roku.

Młyniska i Letnica mocno odstają od średniej

Na drugim końcu zestawienia z notą na poziomie zaledwie 2,51 punktu uplasowały się Młyniska. Mimo że w pierwszej edycji rankingu Otodom Młyniska zajęły dobre trzynaste miejsce, w drugiej odsłonie naszego zestawienia to właśnie tę część miasta ankietowani wskazali jako najmniej bezpieczną dzielnicę Gdańska. Wyraźnie od średniej odstawała też Letnica, która została oceniona na 2,78 punktu.

Mieszkańcy Gdańska są wyjątkowo zadowoleni z poziomu bezpieczeństwa w ich mieście. Niemal połowa dzielnic została oceniona na co najmniej czwórkę w pięciostopniowej skali. Zwycięzcą drugiej edycji rankingu Otodom zostało Przymorze Małe, wyprzedzając Brętowo i VII Dwór. Najwięcej do poprawy w kwestii bezpieczeństwa zdaniem ankietowanych jest na Młyniskach i Letnicy.

RANKING DZIELNIC OTODOM 2020 GDAŃSK – BEZPIECZEŃSTWO

 1. PRZYMORZE MAŁE (4,34)
 2. BRĘTOWO (4,26)
 3. VII DWÓR (4,23)
 4. UJEŚCISKO – ŁOSTOWICE (4,21)
  ORUNIA – GÓRNA (4,21)
 5. JASIEŃ (4,17)
 6. STRZYŻA (4,14)
 7. ZASPA – MŁYNIEC (4,11)
 8. BRZEŹNO (4,08)
 9. ZASPA-ROZSTAJE (4,06)
  ŻABIANKA (4,06)
 10. MATARNIA (4,03)
  OSOWA (4,03)
 11. PIECKI- MIGOWO (4,02)
 12. ANIOŁKI (4,01)
 13. PRZYMORZE WIELKIE (4)
 14. CHEŁM (3,97)
 15. OLIWA (3,92)
 16. WZGÓRZE MICKIEWICZA (3,87)
  SUCHANINO (3,87)
 17. WYSPA SOBIESZEWSKA (3,83)
 18. KOKOSZKI (3,82)
 19. WRZESZCZ (3,79)
 20. ŚRÓDMIEŚCIE (3,78)
 21. SIEDLCE (3,63)
 22. ORUNIA – ŚWIĘTY WOJCIECH (3,57)
 23. STOGI Z PRZERÓBKĄ (3,55)
 24. OLSZYNKA (3,46)
 25. NOWY PORT (3,35)
 26. RUDNIKI (3,33)
 27. KRAKOWIEC – GÓRKI ZACHODNIE (3,22)
 28. LETNICA (2,78)
 29. MŁYNISKA (2,51)

Źródło: Otodom

Zobacz również

Akcja “Dobre kilometry” – zbiórka na paliwo dla dostawczaków Banku Żywności w Trójmieście

Na początku pandemii Bankowi, który ratuje niesprzedaną żywność przed zmarnowaniem dostarczając ją potrzebującym, brakowało darowizn. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *