wtorek , 28 czerwiec 2022
previous arrow
next arrow
Slider

Hevelianum. Gdański Festiwal Światła przez cały weekend

Z okazji Międzynarodowego Dnia Światła w Hevelianum rozbłysną tysiące świateł w ramach zaplanowanych na weekend (13 – 15 maja) pokazów, wystaw i warsztatów. Wszystkie punkty programu odbędą się w plenerze Góry Gradowej, wstęp wolny, tylko na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Debiutujący w tym roku Gdański Festiwal Światła to nie tylko rozświetlone kolorami budynki, ale również okazja do eksperymentów naukowych, artystycznej ekspresji i przede wszystkim – integracji i dobrej zabawy na świeżym powietrzu.

Światło, także z lampy naftowej 3D

Festiwal Światła to wydarzenie otwarte na każdego – na dzieci, rodziców, studentów, emerytów i wszystkich pomiędzy. Na najmłodszych czekają warsztaty edukacyjne o świetle. Dorośli mogą z kolei wziąć udział w zajęciach artystycznych – malarskich bądź wielodyscyplinarnych – oraz w warsztatach druku 3D, podczas których zaprojektują i stworzą lampę naftową.

Na pasjonatów sztuki i technologii czekają liczne wystawy i instalacje w przestrzeni, natomiast na miłośników nauki, mobilne planetarium i obserwacje astronomiczne w Hevelianum.

Z fizykiem w teren

Wszyscy bez względu na wiek i zainteresowania są zaproszeni do udziału w grze terenowej „Podróż z prędkością światła“, podczas której wspólnie z francuskim fizykiem, Louisem de Broglie, rozwiążą tajemnicę zachowania cząsteczek światła i zwiedzą mało znane zakamarki Góry Gradowej.

Na spragnionych rozrywki na świeżym powietrzu, najwięcej atrakcji czeka w sobotni wieczór. To właśnie wtedy Górę Gradową rozświetlą mappingi, grupa teatralna El Trupakabra porwie widzów w międzygwiezdną wyprawę ze spektaklem „Posłaniec Gwiazd“, a projekt MonoChromancer uświetni wieczór muzyczno-świetlną podróżą w krainę ambientu.

Nie zwlekaj – zapisz się na warsztaty

W piątek, 13 maja, odbędą się festiwalowe zajęcia przeznaczone dla szkół i grup zorganizowanych, natomiast w sobotę i w niedzielę, wydarzenie będzie dostępne dla wszystkich.

Udział jest bezpłatny. Na warsztaty dla dzieci i dorosłych obowiązują wcześniejsze zapisy (są jeszcze miejsca, ale nie na wszystkie), pozostałe wydarzenia są otwarte. Szczegółowy program wydarzenia oraz zapisy na warsztaty na stronie internetowej FESTIWALU.

Światło integruje społeczność

Organizatorzy festiwalu to niezależna grupa animatorów kultury, artystów, naukowców, aktywistów i konstruktorów, związanych z kilkoma trójmiejskimi organizacjami: Hevelianum, Hackerspace Trójmiasto i CUMY Warsztat Otwarty. Połączyli siły i zasoby, aby zrobić coś czego jeszcze nie było – festiwal tworzony oddolnie, przez ludzi, dla ludzi, bez kuratora, bez dyrektora, bez ograniczeń.

Naszym celem jest zbudowanie czegoś więcej niż tylko kilku instalacji świetlnych – podkreślają organizatorzy. – Festiwal Światła ma być corocznym świętem integrującym lokalną społeczność.

Dlatego zarówno do udziału, jak i współtworzenia wydarzenia, zaproszeni są wszyscy chętni Każdy, kto ma jakiś szalony pomysł, który chciałby zrealizować, może przyłączyć się do tworzenia kolejnych odsłon festiwalu.

www.gdansk.pl

About Zaspa24

Zobacz również

Ptaki Wyspy Sobieszewskiej – spacer przyrodniczy

Dla kogo: dla seniorów i osób dorosłych Zapraszamy na spotkanie z mieszkańcami Ptasiego Raju, rezerwatu, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *