wtorek , 9 sierpień 2022
previous arrow
next arrow
Slider
fot. dzieci.pl

Higiena głowy wskazana!

Kończą się powoli wakacje, a co się z tym wiąże dzieci i młodzież wracają do domów z obozów i kolonii. Warto po powrocie obejrzeć włosy swoich pociech, gdyż mogą wrócić z nieproszonym gościem, czyli… wszą!

Wesz to pasożyt żyjący wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka, jest wielkości ok. 2-3 mm. Rozmnaża się szybko składając jaja popularnie określane „gnidami”. Jedna dorosła osobniczka jest w stanie złożyć do 8 jaj dziennie, z których w ciągu 10 dni wylęgają się larwy. Charakterystycznym objawem wszawicy jest swędzenie i pieczenie skóry głowy. Wesz głowowa nie żyje poza głową człowieka dłużej niż 48 godzin. Warto wiedzieć, że wszy przenoszą liczne choroby, np. dur powrotny czy tyfus plamisty. Wszawica występuje na całym świecie, jednak najbardziej narażone są na nią dzieci i młodzież. Dlaczego? Otóż zakażeniu sprzyjają wielkie skupiska ludzkie, czyli m.in. przedszkola i szkoły, a jak powszechnie wiadomo dzieci mają w zwyczaju wymienianie się np. czapkami, frotkami, spinkami do włosów czy też pożyczanie sobie grzebieni i szczotek.
Jeśli znajdziemy nieproszonych lokatorów na naszej głowie, zainteresujmy się rodziną, przyjaciółmi czy współpracownikami. Należy ich o tym NIEZWŁOCZNIE powiadomić, gdyż mogą być wówczas zagrożeni wszawicą. W walce z gnidami sprawdza się stary, ludowy sposób, czyli płukanie umytych włosów ciepłym octem. Choć pamiętajmy, że dziś w aptekach są łatwo dostępne i bardziej skuteczne płyny. Zawierają one najczęściej roztwór 4% dimetikonu, olej parafinowy, naftę kosmetyczną, alkohol izopropylowy, permetrynę. Użycie takiego środka ułatwi w znaczny sposób usunięcie gnid za pomocą przeznaczonego do tego gęstego grzebienia. Na szczęście mitem jest to, że trzeba włosy ściąć krótko, aby pozbyć się wszy. Jednak trzeba przyznać, że im krótsze włosy, tym łatwiejsze jest usunięcie pasożytów.

Wszawica jest zakaźną chorobą owłosionej skóry głowy i nie należy jej się wstydzić. Minęły też już czasy kiedy przypisywano ją jako przypadłość „brudasów”. Ale tak czy owak lepiej hodować zwierzaczki futerkowe niż wszy 🙂

Ilona Krzyżanowska14

SZTUKA CZESANIA IKONA

609 11 33 11
Al.Jana Pawła II 6F/2
Gdańsk, Zaspa

About Kasia

Zobacz również

Letni cykl bezpłatnych badań w Galerii Zaspa

Galeria Zaspa zaprasza wszystkie mieszkanki Zaspy i okolic, w wieku od 50 do 69 lat, do skorzystania z bezpłatnych badań …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.