Autor: MHMG

Historia dawnego Gdańska w pigułce

Półmetek wakacji prawie za nami, a Muzeum Historyczne Miasta Gdańska wciąż czeka na gości, którzy podczas wakacyjnych wycieczek poznają fascynująca historie dawnego Gdańska. Lista oferowanych zajęć jest długa i bardzo ciekawa. Jej adresatami są zarówno dzieci, jak i dorośli.
Autor: MHMG
Autor: MHMG

Skrywane mroczne historie i tajemnice Zespołu Przedbramia oraz opowieści morskie opowiadane przez samego Kapra Gdańskiego w Dworze Artusa, to jedne z najbardziej ulubionych tematów gości MHMG. Chwile oddechu można też znaleźć za drzwiami Domu Uphagena i przenieść się w czasy Marii Antoniny i Mozarta. Podczas zajęć dzieci poznają tajniki dawnej mody i obyczajowości. Z kolei w Ratuszu Głównego Miasta tajemnice gdańskiej medycyny odkrywane są nie tylko przez najmłodszych, ale również osoby dorosłe.

– Wszystkich poszukiwaczy wakacyjnych przygód, bez względu na wiek – zapraszamy na trwające przez całe wakacje zajęcia w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska – podkreśla Ewelina Matrys z MHMG. – Oferta skierowana do grup zorganizowanych, idealnie urozmaica wolny czas dzieciom i młodzieży, które przebywają właśnie na różnego rodzaju koloniach i półkoloniach. Niemalże każdego dnia przeprowadzane są lekcje historyczne w Oddziałach MHMG wieńczących Drogę Królewską Gdańska. Uczestnicy zajęć nie tylko doskonale się bawią, ale również poznają wnętrza MHMG i historię naszego pięknego miasta.

Zapisy wyłącznie dla grup zorganizowanych pod numerami telefonu:
Dział Edukacji Promocji i PR:
58 76 79 150,
58 76 79 135

Oferta dedykowana jest dzieciom, młodzieży w wieku od 5 do 18 lat oraz dorosłym. Opłata za zajęcia wynosi 8 złod każdego uczestnika.

Zajęcia prowadzone są od wtorku do piątki w godzinach 9.30-10.45 oraz 11.00-12.15

 

Lekcje muzealne w MHMG

MHMG zaprasza na interaktywne zajęcia dla półkolonii oraz zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, które odbywają się w czasie tegorocznych wakacji w Oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. To doskonała okazja do spędzenia czasu w ciekawy sposób i poznania niezwykłej historii Gdańska. Dzieci i młodzież mogą pobawić się ze swoimi rówieśnikami, a także wysłuchać legend i opowieści związanych z miastem i morzem.

ZAJĘCIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

Zawód Kaper – zajęcia w Dworze Artusa

Historie o morskich rozbójnikach rozpalają umysły najmłodszych od pokoleń. Legendy i mity nieraz odbiegają od prawdy historycznej. Jak naprawdę ubierali się dawni piraci i kaprzy. Do czego służyła opaska na oko? Jak działała broń czarnoprochowa? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzieli prawdziwy Gdański Kaper. Uczestnicy zajęć mają okazję zobaczyć z bliska wyjątkowe modele okrętów, poznać tajniki marynarskiego tańca,  życie codzienne na pokładach wielkich XVIII wiecznych żaglowców.

Tajemnice gdańskiej medycyny – zajęcia w Ratuszu Głównego Miasta

Gdańsk od XVI wieku był jednym z głównych ośrodków rozwoju nauk medycznych w Rzeczpospolitej. Ośrodkiem przodującym, w którym prowadzono badania i w którym ścierały się różne spojrzenia na leczenie dolegliwości ludzkiego ciała. Celem zajęć jest przybliżenie odbiorcom tajemnic i specyfiki medycyny epoki baroku i oświecenia. Ze specjalnym uwzględnieniem badań i osiągnięć gdańskich chirurgów i doktorów medycyny. W zajęciach wykorzystano elementy założeń programowych takich przedmiotów jak historia i biologia.

Wizyta u Pana Uphagena – zajęcia w Domu Uphagena

Zajęcia mają za zadanie przybliżyć obyczajowość i życie codzienne mieszczan gdańskich z drugiej połowy XVIII stulecia. Uczniowie zapoznają się z dniem codziennym właściciela kamienicy. Towarzyszą mu od porannej toalety przez spotkanie w interesach, aż po przygotowania do przyjęcia. Uczestników poprowadzi animator historyczny w stroju z epoki, odgrywający role samego Jana Uphagena.

Lochy dawnego Gdańska – zajęcia w Muzeum Bursztynu

Lekcję prowadzi animator w stroju z drugiej połowy XVII wieku. Na wyposażeniu posiada repliki przedmiotów historycznych oraz elementy prostego stroju z epoki adekwatne do strojów więźniów. Animator wprowadza uczestników w temat rozwoju Zespołu Przedbramia i jego zmiennych funkcji na przestrzeni dziejów. Z wykorzystaniem tablic z rekonstrukcją wyglądu obiektu i jego przedstawieniami. Zapoznaje ich z typami cegieł, techniką ich produkcji, technologią wytwarzania dawnego szkła. Specyfiką zamków drzwiowych itp. Objaśnia funkcje poszczególnych budynków obiektu. Ich adaptację do funkcji sądowniczych i więziennych. Przy sprzyjającej pogodzie, część zajęć może odbyć się na dziedzińcu. Duże znaczenie ma także angażowanie dzieci w poszczególne działania, w tym odgrywanie ról itp. Każdorazowo zajęcia będą dostosowane do wieku dzieci.

 

ZAJĘCIA DLA DOROSŁYCH – GRUP ZORGANIZOWANYCH

 Na straży Gdańska – zajęcia w Dworze Artusa

Wprowadzenie w temat historii gdańskiej wojskowości. Jak liczny był stały garnizon? Specyfika jego organizacja, zadania i akcje. Czym były kompanie obywatelskie? Dlaczego je utworzono i czy spełniały swoje zadania? Uczestnicy zapoznają się z historią gdańskiej wojskowości. Z ideą odpowiedzialności i świadomości obywatelskiej. Specyfiką dawnej musztry oraz wyposażenia wojskowego (typy broni palnej i białej i ich zastosowanie). Podczas zajęć grupa widzów nauczy się jak ważne jest współdziałanie w grupie, dyscyplina, odpowiedzialność za członków „oddziału”, zapozna się również z zasadami pierwszej pomocy.

Tajemnice dawnej medycyny – zajęcia w Muzeum Bursztynu

Opowieść o mentalności ludzi XVII i XVIII stulecia. Jaki wpływ na pojmowanie ludzkiego ciała miała religia oraz wierzenia nieformalne (w tym magia, astrologia i alchemia)? Które działania lecznicze uważano za dopuszczalne, a które a niezgodne z prawem? Wpływ filozofii i poglądów Gallena i Hipokratesa na ówczesna myśl medyczną. Uczestnicy poznają specyfikę organizacji cechu chirurgów. Jakie wymagania stawiano czeladnikom, jakie były ich obowiązki? Jak wyglądały symbole mistrzów chirurgicznych, gdzie znajdowały sie najbardziej znane „gabinety”?

Biuro Prasowe – gdansk.pl

About Kasia

Zobacz również

50-te Urodziny Zaspy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na uroczyste obchody 50-lecia Zaspy, które odbędą się w dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement