wtorek , 28 czerwiec 2022
previous arrow
next arrow
Slider

Instytut Kultury Miejskiej ma 10 lat. Świętowanie na Facebooku, Instagramie i YouTube

Pandemia nie pozwala na spotkanie się na żywo, ale symbolicznego świętowania Instytutu Kultury Miejskiej z okazji 10-lecia jego istnienia nie zabraknie. Instytucja przygotowała wspomnienia na Facebooku i Instagramie, nagrała też specjalny okolicznościowy film, w którym znane osoby snują plany na przyszłość dla IKM.

11 marca 2011 roku, jeszcze pod nazwą Biuro Gdańsk 2016 – Europejska Stolica Kultury – kandydat, Instytut Kultury Miejskiej został powołany jako nowa instytucja kultury Miasta Gdańska. Od tego czasu sukcesywnie wypełnia kalendarz wydarzeń kulturalnych w mieście nowymi wydarzeniami dla mieszkańców dzielnic, Pomorzan, turystów i odwiedzających, gości zza granicy, dużych i małych.

W ciągu dekady instytucji udało się powołać i prowadzić między innymi takie wydarzenia, jak festiwale Narracje czy Streetwaves, spacery Lokalnych Przewodników i Przewodniczek czy Gdańskich Miniatur, festiwale literackie „Europejski Poeta Wolności” i „Odnalezione w tłumaczeniu”, razem z towarzyszącymi im Nagrodami. Do tego dochodzą działania, takie jak Opera na Targu Węglowym, herstoryczne spacery i działalność Metropolitanki, Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie i działania badawcze Obserwatorium Kultury.

10 lat obecności w przestrzeni miejskiej Gdańska i wielu kulturotwórczych działań Instytut Kultury Miejskiej uczci niestety skromnie, na tyle na ile pozwalają pandemiczne obostrzenia i związane z tym zamknięcie m.in. instytucji kultury.

– Świętujemy symbolicznie, online, jedynie tort w IKM będzie prawdziwy. W innych warunkach zorganizowalibyśmy wydarzenie z udziałem gdańskich artystów w nietypowej przestrzeni, na które zaprosilibyśmy uczestników naszych działań, partnerów, przyjaciół… Niestety, pozostajemy w rzeczywistości wirtualnej – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

Na Facebooku, Instagramie i YouTube Instytutu Kultury Miejskiej znajdziemy podsumowania działań instytucji, ale także – spojrzenie w przyszłość. W mediach społecznościowych IKM pojawiają się wspomnieniowe posty z cyklu 10/10 – 10 zdjęć lub grafik ilustrujących: 10 wydarzeń IKM, 10 wydawnictw IKM, 10 instalacji artystycznych, 10 odkrytych miejsc, 10 poetów i poetek, 10 spacerów, 10 badań, 10 odkryć. Urodziny instytucji uczczone zostały ponadto filmem opublikowanym na Facebooku i YouTubie.

– Zaprosiliśmy osoby, które od lat z nami współpracują i z którymi dalej chcemy rozwijać różne działania. Zachęciliśmy nie tyle do wspominania, co raczej do spojrzenia w przyszłość, z perspektywą kolejnych 10-lat – dodaje Aleksandra Szymańska. – Liczymy na to, że jeśli będzie tylko możliwość, będziemy świętować z mieszkańcami i mieszkankami Gdańska, jeszcze w tym roku, na żywo.

Z okazji 10-lecia Instytut Kultury Miejskiej zapowiedział także swoje plany na kolejne lata. To między innymi dalsza praca Medialab Gdańsk i nowe badania miejskie, testowane w procesie planowania kulturowego w Nowym Porcie i Starym Przedmieściu, akcje edukacyjne, ciekawe spotkania i warsztaty dla mieszkańców.

– Rozwija się cykl Miejsca, w którym zaproszeni artyści i artystki przygotowują minimalistyczne instalacje dopasowane do wybranej, nieodkrytej wcześniej lokalizacji. Zainicjowana w 2016 roku konferencja Marketing w Kulturze. Komunikacja-trendy-praktyka stale poszerza swoje grono odbiorców wśród menedżerów kultury z całej Polski. Działania z zakresu edukacji kulturowej prowadzone w ramach projektu Sieć Kultury i Bardzo Młoda Kultura obejmują swoim zakresem całe województwo pomorskie, a program Otwarty IKM, w który zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Gdańska do realizacji swoich pomysłów na działania kulturalne ze wsparciem instytucji cieszy się coraz większą popularnością – wymienia Marta Bańka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Źródło: Gdańsk.pl

About Zaspa24

Zobacz również

Agresywny mężczyzna na Zaspie. W asyście służb trafił do szpitala

W eskorcie policjantów pojechał do szpitala mężczyzna, który w niedzielę, 12 czerwca, zachowywał się agresywnie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *