O wzrok powinno się dbać przez całe życie. Datą, od której trzeba zacząć o niego szczególnie dbać są 35 urodziny. Jak skutecznie chronić się przed chorobami oczu? Jakie są domowe metody, które mogą pomóc przy problemach ze wzrokiem?
Dbamy o oczy latem
Latem oczy narażone są na kontakt z pyłkami roślin, promieniami słonecznymi, wiatrem, chlorowaną wodą w basenie oraz z bakteriami i wirusami, które mogą bytować w jeziorze lub w morzu. Przed kontaktem z chlorowaną wodą, bakteriami, pasożytami,wirusami albo grzybami w morzu czy jeziorze można się ochronić pływając w okularkach. Kontakt z pierwotniakiem Acanthamoeba może zakończyć się infekcją, a nawet zapaleniem spojówki. Bliskie spotkanie ze słońcem, wiatrem i piaskiem bardzo często prowadzi do zespołu suchego oka. Objawia się on dyskomfortem, uczuciem piasku pod powiekami, bólem i silnym łzawieniem. Leczenie problemów ze wzrokiem wynikających z zespołu suchego oka polega między innymi na stosowaniu nawilżających kropli do oczu, potocznie nazywamy je sztucznym łzami. Od 35.roku życia regeneracja oczu przebiega już wolniej. W okresie lata podstawowym i niezbędnym środkiem ochronnym są okulary przeciwsłoneczne z filtrami, które zabezpieczą wzrok przed promieniowanie UVA i UVB. Okulary należy nosić nie tylko podczas słonecznych dni, ale także podczas uprawiania żeglarstwa czy jazdy na rowerze – bez względu na pogodę.
Zapalenie spojówek – jak go uniknąć?
Zapalenie spojówek bardzo często przytrafia się nam latem. Jedną z częstych przyczyn zapalenia spojówek podczas lata jest kontakt oczu z promieniowaniem ultrafioletowym. Zapalenie może zostać wywołane także przez wirusy lub bakterie, które dostały się do oczu. Może też być skutkiem podrażnienia przez suche powietrze czy dym z papierosów. Przed zapaleniem spojówek, którego przyczyną jest nadmierna ilość promieni słonecznych uchronimy się nosząc okulary z filtrem. W większości przypadków zapalenie spojówek mija samoistnie. Objawy ustąpią jednak szybciej, gdy zastosujemy odpowiednią terapię. Stosowanie kropli do oczu to pierwszy etap leczenia zapalenia spojówek. Niektóre z tych kropli można kupić w aptekach bez recepty. Jeśli jednak zapalenie spojówek ma podłoże bakteryjne, powinniśmy wybrać się do okulisty, który po pobraniu wymazu z oka zapisze nam odpowiedni antybiotyk. Dolegliwości związane z zapaleniem spojówek możemy złagodzić również domowymi sposobami. Bardzo skuteczne są kompresy przygotowane z naparu rumianku, nagietka lub świetlika. Dwie łyżki wybranego ziela zalewamy szklanką wrzątku, doprowadzamy do zagotowania, przykrywamy i odstawiamy do wystygnięcia. Chłodny napar przecedzamy, nasączamy nim płatki kosmetyczne i przykładamy je na pięć minut na powieki. Kompres robimy dwa razy dziennie. Pomóc nam może również przemywanie oczu chłodnym naparem z nasion kopru włoskiego. Zapalenie spojówek może mieć podłoże alergiczne; wtedy pomoże zastosowanie kropli do oczu, które mają działanie antyhistaminowe. Pomaga także dieta zawierająca produkty bogate w kwasy omega-3 i omega-6.
Sprawdź również: https://blikpol.pl/