Mat. prasowe

Czy ashwagandha jest skuteczna w walce ze stresem?

Ashwagandha, a inaczej witania ospała lub żeń-szeń indyjski, pochodzi z subkontynentu indyjskiego gdzie jest wykorzystywana od tysięcy lat w medycynie naturalnej. Jednak dopiero w ostatnich latach znacząco wzrosła jej popularność, a to także przełożyło się na liczbę przeprowadzanych badań, które mają za zadanie potwierdzić jej prozdrowotne, szerokie i bardzo ciekawe właściwości. Jednak obecnie już znane jest zastosowanie ashwagandhy i pozytywny wpływ na walkę ze stresem, rozdrażnieniem itp. Warto przyjrzeć się temu z czego wynikają tego rodzaju właściwości witanii ospałej, co ma także niewątpliwy wpływ na jej stale rosnącą popularność.

Czy ashwagandha naprawdę niweluje stres?

Stres ma bardzo negatywny wpływ na organizm człowieka. Długotrwałe jego występowanie może doprowadzić do mutacji komórek, a tym samym do różnego rodzaju poważnych dolegliwości, a nawet chorób. To powoduje, że należy unikać sytuacji stresowych. Jednak w dzisiejszych czasach wydaje się to być niemożliwe, aby całkowicie z życia wyeliminować stres, dlatego też warto wiedzieć jak sobie z nim radzić. Na pomoc przychodzą różnego rodzaju preparaty, których właściwości pomagają obniżyć poziom stresu, a także ogólnie uspokoić się. Jednym z nich jest właśnie ashwagandha.

Jest ona adaptogenem. Oznacza to, że jest to substancja pochodzenia naturalnego, która swoim działaniem pozwala przystosować organizm do radzenia sobie ze stresem, zmniejszyć negatywny wpływ środowiska (czynniki zewnętrzne), łagodzi objawy lęku, a także może pomóc w rozwijającej się depresji. To wszystko powoduje, że ashwagandha w naturalny sposób pomaga utrzymać dobre samopoczucie, a także pomaga zniwelować negatywny wpływ przewlekłego zmęczenia itp.

To wszystko powoduje, że obecnie bardzo wiele suplementów diety jest opartych na witanii ospałej. Wynika to z faktu, że jest już znane bardzo szkodliwe dla zdrowia organizmu człowieka, działanie stresu (w tym tzw. hormonu stresu – kortyzolu). To powoduje, że warto mieć pod ręką suplement diety zawierający ashwagandhę, szczególnie jeśli jest się narażonym na czynniki stresogenne itp. Ciekawą i szeroką ofertę w tym zakresie posiada m.in. sklep SFD (https://sklep.sfd.pl/Ashwagandha-k940.html), warto mieć ją na uwadze.

Czy ashwagandha może pomóc w czymś innym niż stres?

Chociaż obecnie brakuje dowodów naukowych na szerokie zastosowanie (które się jej przypisuje) ashwagandhy, to są one przeprowadzane. Wszystko wynika z tego, że witanii ospałej przypisuje się wiele innych właściwości, wśród których można szczególnie wyróżnić kilka:

  • Ashwagandha jako witanolid – witanolidy posiadają potwierdzone działania antynowotworowe, a korzeń witanii ospałej jest do nich zaliczany przez posiadanie odpowiedniej struktury chemicznej. To powoduje, że ashwagandhę stosuje się także w walce ze zmęczeniem organizmu, które jest spowodowane np. chemioterapią lub w profilaktyce licznych nowotworów.
  • Ashwagandha jako antyoksydant – witanii ospałej przypisuje się także właściwości antyoksydacyjne. Obecne są w niej aminokwasy oraz przeciwutleniacze, dzięki czemu skutecznie hamuje ona działalność wolnych rodników w organizmie, a tym samym potwierdza to jej pozytywny wpływ na profilaktykę nowotworową.
  • Ashwagandha w walce z cukrem – ashwagandha jako jeden z witanolidów pomaga obniżyć poziom cukru we krwii, a także jest w stanie obniżać ciśnienie tętnicze. Co więcej, tego typu substancje mają także właściwości antybakteryjne.

Warto jednak pamiętać, że ashwagandha to nie jedyna substancja, która posiada tego typu właściwości. W ten sposób, jeśli potrzebny jest silny antyoksydant, można zdecydować się na witaminę C itp. Bez względu na to, jakiego rodzaju suplement diety jest potrzebny, warto decydować się na preparaty pochodzące z oficjalnej dystrybucji i sprawdzonych producentów. Z tego względu warto mieć na uwadze ofertę sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/), gdzie można znaleźć różnego rodzaju odżywki i suplementy diety w bardzo bogatej i kompletnej ofercie.

About Zaspa24

Zobacz również

Wielka loteria w Rossmannie. Pula nagród – ponad 3 miliony zł

„Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz!” – tę piosenkę, zaśpiewaną przez Małgorzatę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement