czwartek , 18 sierpień 2022
previous arrow
next arrow
Slider

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie włącza się do ogólnopolskiej akcji Dnia Wolnej Sztuki

Screenshot_20Zwiedzając muzeum spędza się przed dziełem sztuki średnio 8 sekund. Dzień Wolnej Sztuki to organizowana od 2011 roku akcja społeczna, która pokazuje gościom muzeów inny od typowego sposób zwiedzania – wolny i refleksyjny. Do tegorocznego Dnia Wolnej Sztuki, który odbędzie się w całej Polsce 18 kwietnia, dołączyła Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. Zgodnie z zasadami akcji tego dnia prezentowanych jest tylko 5 dzieł sztuki. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spacer z Lokalnym Przewodnikiem, podczas którego szczegółowo zostaną omówione murale pięciu włoskich artystów, uczestników Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. Początek spaceru o godz. 12.00 pod Klubem Plama GAK przy ul. Pilotów 11.

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego to 49 murali tworzonych na ścianach szczytowych bloków dzielnicy Zaspa Młyniec od 1997 roku. Pierwsze powstały podczas festiwalu zorganizowanego z okazji 1000 lecia Miasta Gdańska, kolejne tworzone są od 2009 roku przez artystów z całego świata uczestniczących w Festiwalu Monumental Art oraz przez adeptów Gdańskiej Szkoły Muralu.
Spacer, który rozpocznie się o godz. 12.00 pod Klubem Plama GAK przy ulicy Pilotów 11, poprowadzi Lokalny Przewodnik po Zaspie – Jarek Orłowski. Spod Plamy wycieczka ruszy w kierunku pracy Run przy ul. Pilotów 8a. Uczestnicy i uczestniczki obejrzą ponadto murale: Ozmo, 2501, Dem i Opiemme. Wstęp wolny.
– Przez Dzień Wolnej Sztuki chcemy pokazać zwiedzającym, że pomimo braku specjalistycznego wykształcenia czy głębszego zainteresowania sztuką mogą oni czerpać z jej oglądania czystą przyjemność i sami odkrywać pewne rzeczy. Podczas wydarzenia udowadniamy również, że do muzeum można wejść i zobaczyć tylko kilka wybranych dzieł bez kompleksów, biegania, zmęczenia i przymusu obejrzenia wszystkiego. Tak, jak w ruchu slow food, w Dniu Wolnej Sztuki liczy się sam proces delektowania się sztuką i czerpania przyjemności z przebywania w muzeum – mówi Zuzanna Stańska z Moiseum, pomysłodawczyni akcji.

Artyści, których prace z Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie zobaczymy podczas Dnia Wolnej Sztuki:
Ozmo, Monumental Art 2009. Jeden z czołowych włoskich malarzy zajmujących się streetartem. Mural namalowany z okazji 60 rocznicy pierwszego koncertu rockowego w Polsce, który odbył się w gdańskim klubie Rudy Kot w 1959 roku.
2501, Monumental Art 2010. Kolejny czołowy przedstawiciel streetartu z Włoch. Praca namalowana podczas festiwalu z hasłem przewodnim „Wolność w czasach kryzysu”. Kulminacja stylu, który porzucił wkrótce po namalowaniu pracy na Zaspie.
Run, Monumental Art 2011. Wyrazisty uczestnik londyńskiej sceny streetart. Mural skupia w sobie charakterystyczne elementy stylu artysty powiększone do monumentalnych rozmiarów. Mural powstał podczas festiwalu o haśle przewodnim „Miłość jest pokusą”.
Dem, Monumental Art 2011. Ponownie Mounemental Art 2011 „Miłość jest pokusą”. Choć namalowany przez mężczyznę, najbardziej feministyczny w wyrazie mural w Kolekcji,
Opiemme, Monumental Art 2014. Mural z zeszłorocznej edycji festiwalu. Każda praca Opiemme ma swoje źródło w tekście, własnym lub będącym źródłem inspiracji. Mural na Zaspie to osobisty hołd atysty złożony Wisławie Szymborskiej, oparty na wierszu „Pod jedną gwiazdką”.

W roku 2014 w Dniu Wolnej Sztuki wzięło 50 muzeów, w roku 2015 zgłoszonych jest około 65 muzeów i instytucji kultury.

Dzień Wolnej Sztuki – Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie
Data: 18 kwietnia, godz. 12.00
Start spaceru: Klub Plama GAK, ul. Pilotów 11
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: on.fb.me/1FAWEaM.
Więcej informacji o Dniu Wolnej Sztuki: www.dzienwolnejsztuki.pl.
Patroni medialni ogólnopolskiej akcji Dzień Wolnej Sztuki: TOK FM, TVP Kultura
Organizator ogólnopolski: Moiseum
Partnerzy ogólnopolscy: Muzealnictwo.com, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów

źródło: Instytut Kultury Miejskiej

About Kasia

Zobacz również

Wystawa Paulina Grosz LOT

GAK Plama Pilotów 11, Gdańsk Otwarcie wystawy: 10 sierpnia, godzina 18:00 Zapraszamy na wystawę Pauliny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.