previous arrow
next arrow
Slider
fot. vitalab.pl

Łupieżowy problem

PITYRIASIS CAPITIS …cóż to za cudo? To nic innego jak ŁUPIEŻ. Jest jedną z najstarszych i najpowszedniejszych spośród wszystkich znanych przypadłości owłosionej skóry głowy człowieka. Jest chorobą o podłożu grzybiczym, ale na szczęście niegroźną.

Łupież jest dolegliwością mało przyjemną, nieestetyczną a wręcz kłopotliwą. Swędzi, a co gorsze złuszcza się i sypie. Występuje sezonowo. Jest bardziej nasilony w miesiącach zimowych, a mniej w letnich. Problem ten dotyczy wielu osób które zupełnie nie wiedzą jak sobie z nim poradzić. Zacznijmy od tego żeby dobrze zdiagnozować problem.

Łupież skóry owłosionej głowy to „podstawowa” odmiana łupieżu, która charakteryzuje się złuszczeniem naskórka. Łupież zwykły skóry gładkiej jest „odpowiednikiem” łupieżu zwykłego skóry owłosionej. To częste schorzenie, zwłaszcza u dzieci. Lokalizuje się zwykle na twarzy (między brwiami, na skórze brody), przybierając postać białawych, okrągławych ognisk bez objawów zapalnych i innych dolegliwości. Łupież może być zwykły, bez zmian zapalnych i nie uszkadzać włosów. Ale taki „zwykły” może przechodzić w łupież tłusty, czyli w żółte, tłuste strupy przylegające do podłoża, z towarzyszącymi zmianami zapalnymi i świądem. Sypiące się łuski są żółtawe, wilgotne i większe. Ten stan z kolei może prowadzić do łysienia łojotokowego.

W każdym przypadku dobrze jest skonsultować problem z dermatologiem, aby rozpocząć skuteczną kurację. Najczęściej leczenie łupieżu opiera się na szamponach zawierających odpowiednie substancje przeciwłojotokowe, złuszczające i odkażające . Kiedy już pozbędziemy się uporczywego schorzenia dbajmy o częstą i odpowiednią pielęgnację, a także zdrowe odżywianie.

Jednak rzeczą najistotniejszą jest to, aby dobrze płukać włosy po myciu szamponem. Źle spłukany szampon jest w 90% przyczyną łupieżu!!!

Nie bój się wody… Płucz swoje włosy, płucz i płucz… 🙂

14Ilona Krzyżanowska

 

SZTUKA CZESANIA IKONA

609 11 33 11
Al.Jana Pawła II 6F/2
Gdańsk, Zaspa

About Kasia

Zobacz również

Jakie są zalety aparatów ortodontycznych?

Proste, zdrowe i zadbane zęby nie tylko gwarantują piękny uśmiech, ale również ułatwiają odpowiednie dbanie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *