previous arrow
next arrow
Slider

Maj w Klubie Żak. Na żywo taniec, teatr, sztuka oraz kawa pod chmurką. Koncerty jeszcze online

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią, Klub Żak znów się otwiera dla publiczności i zaprasza od 13 maja na wystawę obrazów Rafała Podgórskiego. Obejrzymy też dwa spektakle taneczne (29 i 30 maja) i czytanie performatywne w ramach cyklu PC Drama – 31 maja. Wiosenna odsłona koncertów w ramach Jazz Jantar, 13 – 16 maja, odbędzie się jeszcze w formie transmisji live, ale już od 15 maja usiądziemy znów w kawiarnianym ogródku.

Malarsko o zwyczajnych rzeczach

Klub Żak wydarzenia na żywo rozpoczyna od sztuk plastycznych. Już w czwartek, 13 maja, w Galerii Żak pierwsi widzowie zobaczą wystawę prac Rafała Podgórskiego zatytułowaną „Obrazy osobiste”.

Rafał Podgórski jest absolwentem gdańskiej ASP w pracowni prof. Jerzego Ostrogórskiego, w 2015 roku obronił tytuł doktora sztuki.

Obrazy, które zobaczymy w Żaku są refleksją artysty nad rzeczywistością, często jej wiernym odzwierciedleniem.

– Obrazy stanowią liryczne spojrzenie na otaczający artystę świat – mówi Agata Nowosielska kuratorka wystawy. – Czym jest? Jak go interpretuje? Świat jako pojemny obszar, źródło inspiracji. Rafał Podgórski zdaje się nie zawężać pola interpretacyjnego. W jego obrazach jest przedstawiony świat dosłownie i w przenośni. Jest to interpretacja natury bliska realizmowi magicznemu. Obrazy przedstawiające zwykłe drzewa czy drogę z poboczem, leśną gęstwinę czy fragment stawu z łabędziami nie są tylko danym przedstawieniem. Autor zawsze ukrywa zagadkę, dając podpowiedź w tytułach prac, zagadkę niczym mrugnięcie okiem do widza. Zwykły las może stać się szczeliną, przejściem do innych światów (…) Są „Obrazy osobiste opowieścią o tym, że cienka granica pomiędzy banałem a czymś intrygującym zaciera się. Można by zarzucić twórcy zbytni realizm. Czemu służyć mają zabiegi polegające na dodawaniu elementów intrygi do prostych historii? Nie potrafię odpowiedzieć jednoznacznie na tak postawione pytanie. Jedno wiem na pewno, w tych obrazach jest tajemnica zmuszająca odbiorcę do zadawania różnych pytań.

Wystawę można oglądać od 13 do 31 maja w godzinach od 10 do 19 (w sobotę i niedzielę od godziny 16), z zachowaniem ostrożności wynikającej z wciąż obecnej pandemii. W Galerii Żak może przebywać jednocześnie sześć osób. Wciąż też obowiązują: zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk i zakrywanie maseczką ust i nosa. Wstęp na wystawę jest wolny.

Prace można również oglądać za pośrednictwem filmowej rejestracji wystawy. Film będzie dostępny na facebookowych profilach Galerii Żak, Klubu Żak oraz na kanale YouTube Klubu Żak.

Majowy jazz

Koncerty polskich zespołów w ramach wiosennej edycji 24. Festiwalu Jazz Jantar, zaplanowane wstępnie na marzec, odbędą się w końcu maju. Niestety, wciąż w formule online, jako transmisje live. W ciągu czterech dni koncertowych, od 13 do 16 maja, posłuchamy polskich wykonawców. Muzycy zaprezentują materiał z albumów powstałych w 2020 roku oraz premiery.

Wszystkie koncerty będą transmitowane na żywo na stronie online.klubzak.com.pl, a e-bilety są już w sprzedaży w sklepie tickets.klubzak.com.pl.

Program wiosennej edycji 24. Festiwalu Jazz Jantar

13.05.2021 / godz. 19.00

 • Dominik Wania Solo / All That Jazz
 • Gadt, Chojnacki, Gradziuk / Renaissance Gesualdo / Avant Days / premiera

14.05.2021 / godz. 20.00

 • Przemysław Chmiel Quartet / Witchcraft / Młoda Polska
 • RGG / XX-lecie / All That Jazz

15.05.2021 / godz. 20.00

 • Pokusa / D W A / Młoda Polska / premiera
 • Dominik Bukowski, Dominik Kisiel Duo / Delta Scuti / Polska Scena Jazzowa / premiera

16.05.2020 / godz. 19.00

 • Mateusz Gawęda, Łukasz Stworzewicz / Non-Simultaneous Double Squeeze
 • Polska Scena Jazzowa / premiera
 • Diomede Feat. Hubert Zemler / Przyśpiewki / Polska Scena Jazzowa

e-bilety na transmisje koncertów (obejmują 2 koncerty danego dnia) – tylko w sklepie internetowym. 15 zł – przedsprzedaż do godz. 20.00 na dzień przed koncertem 20 zł – sprzedaż kończy się godzinę przed pierwszym koncertem danego dnia.

Zatańczą na wiosnę

W ostatni weekend maja Klub Żak zaprasza też na dwa spektakle, które odbędą się w ramach wiosennej odsłony 13. Gdańskiego Festiwalu Tańca.

Spektakl „Unbody”, którego premiera odbyła się w zeszłym roku podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu to okazja, by poznać prężnie rozwijający się trójmiejski zespół Hertz Haus. Tworzą go tancerki Natalia Murawska, Anna Zglenicka, Magdalena Kowala i Joanna Woźna, które współpracują od 2016 roku. Tancerki kreują własną estetykę, korzystając z tańca współczesnego, fizycznego, improwizacji i działań performatywnych.

Hanna Raszewska-Kursa: – „UNBODY” stanowi kolaż obrazów różnych stanów ciała i różnych podejść do niego. Ciało dźwigające zakupy w deszczu i wystrojone na wielkie wyjście. Ciało głodne i przejedzone. Drżące w histerycznym napięciu i sprężynujące w satysfakcjonującym treningu. Zagubione w obszernym ubraniu i prawie całkowicie odsłonięte. Te i inne zachowania ciała, jego potrzeby i sposoby używania go, ukazują tancerki – Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka – używając przede wszystkim ruchu, a także kostiumów, rekwizytów i słowa. (…) „UNBODY” to mocny głos w słusznej sprawie.


Kolejną propozycją dla widzów jest solo w wykonaniu laureatki pierwszej nagrody konkursu Solo Dance Contest 2020 francuskiej tancerki Clémence Juglet.emence Juglet studiowała taniec w Paryżu I Nowym Jorku, brała udział w licznych konkursach tanecznych i choreograficznych. Wystąpiła w scenach tańca w filmie „Tancerka” („La danseuse”, 2016), wyświetlanym podczas festiwalu w Cannes. Tańczyła z zespołami Cie 131, Cie LA, Cie Sarah Adjou, Cie Anybody i The Collectif Ongaeshi. Zdobyła pierwsze miejsce w Solo Dance Contest 2020 podczas 12.Gdańskiego Festiwalu Tańca.
Jej solówka I NEED TO otrzymała pierwszą nagrodę na ubiegłorocznej edycji międzynarodowego konkursu Solo Dance Contest, który jest najważniejszą częścią Gdańskiego Festiwalu Tańca. Konkurs odbył się w wersji online, 30 maja będzie okazja, by zobaczyć solo na żywo.

Hanna Raszewska-Kursa: – Emocje i mechanizmy psychologiczne stanowiły główną oś licznych prac, z których co najmniej jedna poddaje się pandemicznej interpretacji. Jest to zwycięska etiuda Solo Dance Contest 2020, która zajęła I miejsce za inwencję i bogaty słownik ruchowy. „I need to” Clémence Juglet rozgrywa się w ciasnym pokoju, gdzie cierpi naprężone ciało, głodne ruchu i przestrzeni.”

Program:

 • 29. maja 2021

godz. 19 – pt. UNBODY. Zatańczy Hertz Haus, czyli Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna, Anna Zglenicka

 • 30 maja 2021

godz. 19 – UNBODY / Hertz Haus

NEED TO / Clémence Juglet / premiera

Liczba miejsc biletowanych będzie jeszcze ograniczona – do 50 osób, których wciąż obowiązuje zachowanie dystansu i maseczki. Bilety (na dany dzień): 25 zł / 20 zł – Karta Do Kultury* / 15 zł – ulgowe* / 10 zł – Karta Tancerza*

Teatr mówi „Kocham Cię”

Powraca również do Żaka teatralny projekt PC Drama. W ostatni dzień miesiąca (31 maja) performatywne czytanie sztuki „Kocham cię” przygotuje trójmiejski dramatopisarz i reżyser Tomasz Kaczorowski. Niemiecki autor Kristo Šagor opowiada w niej o miłości, przyjaźni i przemianie. Kristo Šagor studiował lingwistykę, literaturoznawstwo i teatrologię na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Pisze sztuki i reżyseruje dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Tekst jego sztuki „Kocham cię” wygrał konkurs mülheimskiego festiwalu Kinderstücke w 2019 roku. Od zeszłego roku Kristo Šagor prowadzi Junges Theater Konstanz.

Bohaterowie sztuki Kocham cię” Lia i Julian są najlepszymi przyjaciółmi. Znają się od przedszkola, w pierwszej i drugiej klasie siedzieli ze sobą w ławce. Spędzają razem ostatni dzień wakacji przed zmianą szkoły. Szukają odpowiedzi na pozornie naiwne pytania, które tylko dziecko może zadać: Co to znaczy kochać? Czym się różni uczucie do partnera, od tego wobec przyjaciela, zwierzątka domowego czy ulubionego smaku lodów? Gdy miłość przemija z czasem, to czy się kochało naprawdę? Co sprawia, że niektóre małżeństwa trwają dekady, a inne się rozpadają?
„Kocham cię” daje ogromne możliwości parze aktorów, którzy wcielają się nie tylko w Lię i Juliana, ale też w ich rodziców, babcię i dziadka Lii, świnkę morską, kasztanowiec czy… lody cytrynowe.

PC Drama, 31 maja 2021 r., godz. 19, “KOCHAM CIĘ”

 • autor: Kristo Šagor | przekład: Iwona Nowacka | reżyseria: Tomasz Kaczorowski | obsada: Mikołaj Bańdo i Marta Kalmus-Jankowska

Liczba miejsc biletowanych ograniczona będzie do 80. Obowiązują: zachowanie dystansu i maseczka.

Bilety: 15 zł – ulgowe* / 20 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury / 25 zł – bez zniżek

A co dla kinomanów?

Szczegółowy repertuar stacjonarnego Kina Żak zostanie ogłoszony wkrótce, ale kuratorzy kina zdradzają, że na widzów czekają na oscarowe filmy, kino francuskie i replika festiwalu Sputnik nad Polską.

Poszerzone informacje o wszystkich wydarzeniach w Klubie Żak znajdują się na stronach: klubzak.com.pl oraz jazzjantar.pl.

Źródło:Gdańsk.pl

About Zaspa24

Zobacz również

Warsztat z Instaxami dla dzieci

Warsztat z Instaxami dla dzieci i/lub dorosłych. Dowiemy się, na czym polega haiku i jak …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *