previous arrow
next arrow
Slider

Międzynarodowa Noc Muzeów – 15 i 16 maja w galeriach i muzeach.

Czekaliśmy na to dwa lata. Międzynarodowa Noc Muzeów nie mogła odbyć się rok temu, ale w tym ma trwać … aż dwa dni – w sobotę i niedzielę, 15 i 16 maja. Poszczególne programy wydarzeń są skromniejsze, przygotowane w dwóch wersjach – na żywo i online. I chociaż te w realu ograniczają się najczęściej do zwiedzania zabytkowych wnętrz lub wystawy stałej, sam fakt, że planujemy znów wejść do muzeów i galerii budzi nadzieję, że normalność powraca.

Nadbałtyckie Centrum Kultury
NCK – Centrum Św. Jana
ul. Świętojańska 50
– W ramach tegorocznego Weekendu Muzeów mamy przyjemność zaprosić Państwa na rodzinną grę miejską „Tropem Heweliusza z Jana do Ratusza” łączącą obie zabytkowe siedziby Nadbałtyckiego Centrum Kultury – mówi Marta Korga z NCK. – Podczas spaceru drużyny poznają historię Gdańska i ciekawostki z życia Jana Heweliusza. Zadanie dotyczyć będą gdańskich zabytków, więc podpowiadamy, by intensywne się nim przyglądać.
Grę można rozpocząć w Centrum św. Jana lub w Ratuszu Staromiejskim. Wystarczy przyjść 15 maja w godz. 10 – 17.20 do Centrum lub Ratusza i pobrać kartę zadań przy stanowisku obsługi. Przejście trasy potrwa ok. 40 minut. Udział w zabawie jest bezpłatny, a na cierpliwych i skrupulatnych czekają atrakcyjne upominki.
A potem warto jeszcze zostać i obejrzeć w galerii Ratusza Staromiejskiego wystawę “Secret Lives” (Sekretne Życie) prezentującą twórczość czterech znanych i cenionych na świecie artystów estońskich. Viive Noor, Kadi Kurema, Regina Lukk-Toompere oraz Urmas Viik wprowadzą nas w swój świat – bajkowy i osobisty, do którego inspirację czerpią z estońskich mitów, dzikiej przyrody, ale też ze światowej literatury. Zobaczymy bohaterów książek Braci Grimm, Andersena i Lewisa Carrolla, poznamy estońskie bajki, żarty i przysłowia, będziemy mogli podziwiać wielkoskrzydłe Anioły z wyspy Urmasa Viika, a subtelne postaci kobiece wprowadzą nas w tajemniczy, surrealistyczny świat Viive Noor, kuratorki wystawy.
Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne. Obowiązuje limit 6 zwiedzających, maseczki  i dezynfekcja.
Bezpieczeństwo podczas gry:
– każda z rodzinnych drużyn przechodzi trasę indywidualnie, kierując się wskazówkami zamieszczonymi w karcie zadań. Przez większość czasu zabawa odbywa się na świeżym powietrzu;
– podczas zwiedzania siedzib i w czasie kontaktu z pracownikami NCK (odbiór karty, zapoznanie się z zasadami, odbiór nagrody) obowiązują następujące zasady bezpieczeństwa:
  • zasłonięcie ust i nosa za pomocą maseczki
  • dezynfekcja dłoni
  • przestrzeganie dystansu społecznego
  • przestrzeganie limitów miejsc: max. 20 osób w Centrum św. Jana, max. 6 osób w Ratuszu Staromiejskim, max. 1 osoba przy stanowisku obsługi.
W przypadku konieczności oczekiwania na wejście do budynku, gorąco zachęcamy do spaceru klimatycznym Zaułkiem Zachariasza Zappio lub odpoczynku w ratuszowym ogródku.

Muzeum Gdańska online

Koncert carillonowy online, dwie wirtualne wystawy oraz gry i zabawy związane z wirtualną kolekcją dziedzictwa materialnego i niematerialnego Muzeum Gdańska – to oferta Muzeum Gdańska online.

– godz. 19 – odbędzie się transmisja online 15 – minutowego koncertu, którą będziecie mogli wysłuchać także na profilu Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska. Carillonistka miejska, dr Monika Kaźmierczak zagra Nokturny Johna Fielda oraz fragmenty „Obrazków z wystawy” Modesta Musorgskiego.
– godz. 19.20 – wirtualne zwiedzanie sal wystawowych Ratusza Głównego Miasta, gdzie zobaczymy prace dr Aleksandry Prusinowskiej. Wystawę czasową „Przekroje”, która zawiera kilkadziesiąt inspirujących przykładów malarstwa współczesnego
– godz. 19.40 – rozpocznie się zabawa z grą #betweenartandquarantine z Dział Edukacji Muzeum Gdańska. Chętni do zabawy mają czas do 23:00 na wykonanie pozowanego zdjęcia nawiązującego do jednej ze starych fotografii z portalu http://dziedzictwo-gdansk.pl, która pojawi się w poście w wydarzeniu.
– godz. 19.45 – w ramach cyklu „Dobrej-Muzeo-Nocy” obejrzymy odcinki Wirtualnej Akademii Muzeum Gdańska. Na najmłodszych czeka 16 fascynujących opowieści o historii Gdańska i jego zabytków. O starych legendach, mitach i zabytkach opowiadają Krzysztof Kucharski oraz Pan Bohdan
– godz. 20 – wirtualne zwiedzanie wystawy „Narodziny Bigbitu. Odsłona gdańska”. Na salach wystawowych czeka kilkaset eksponatów, które tworzyły historię polskiego rock’n’rolla. Legendy polskiej muzyki rozrywkowej: Czerwono-Czarni, Rhythm & Blues i wiele innych zespołów
– godz. 20.30 – projekcja nieznanego filmu z przenosin Wartowni nr 1 na Westerplatte autorstwa Jana Markiewicza z 1967 r. O uratowaniu zabytku opowiadają prof. Andrzej Januszajtis, inż. Aleksander Ślusarz oraz Jan Markiewicz.
– godz. 21 – relacje ustne mieszkańców Wisłoujścia. Kto od picia mleka miał dłuższe wąsy? Jak wyglądało kilkadziesiąt lat temu życie codzienne młodych gdańszczanek i gdańszczan, którzy mieszkali w cieniu nowożytnej fortyfikacji?
– godz. 23/00 – organizatorzy czekają na Wasze kreacje w zabawie #betweenartandquarantine. Najlepsze nagradzane będą upominkami.

Ratusz Głównego Miasta, oddział Muzeum Gdańska

ul. Długa 46/47

Zwiedzając Ratusz w Noc Muzeów dowiecie się, co ma on wspólnego z Antwerpią, Gotlandią, Wenecją, Gandawą, Krakowem, Sandomierzem albo Rzymem.

Gdański Ratusz był przez stulecia sercem miasta, a tutejsi rajcy starali się uczynić z niego perłę architektury jak przystało jednemu z najbogatszych miast Europy. Zatrudniali w tym celu znakomitych zagranicznych artystów i sprowadzali kosztowne elementy wyposażenia z odległych krain. Ratusz Głównego Miasta znajduje się na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Początki budowli sięgają późnego średniowiecza. Od połowy XIV w. do 1921 r. był on siedzibą władz miasta. W gotycko-renesansowym obiekcie znajduje się jedna z najpiękniejszych sal renesansowych w Europie Północnej.

Ratusz zwiedzać możemy 15 i 16 maja od godz. 10.

Piwnica Romańska – oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

pl. Dominikański 1

Piwnica Romańska wraz ze stworzoną w Hali Targowej ekspozycją fundamentów romańskiego kościoła św. Mikołaja, tworzy unikatowy w skali Polski kompleks prezentujący najstarsze zabytki architektury murowanej zobaczcie je podczas Noc Muzeów w Trójmieście.

Podczas Nocy Muzeów zwiedzać będzie można wystawę stałą „Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej”, która prezentowana jest w niepowtarzalnej scenerii odrestaurowanych piwnic romańskich – najstarszym zachowanym wnętrzu w Gdańsku. Na wystawie ukazano wyniki wieloletnich prac wykopaliskowych, których efektem było odkrycie reliktów XIII-wiecznej architektury, położonych pod placem Dominikańskim, a także osady i cmentarza użytkowanego od X do XIX w. By jak najlepiej zaprezentować odkryte relikty, wykonane zostały specjalne animacje komputerowe. W sposób dynamiczny ukazują one zrekonstruowany (na podstawie badań archeologicznych, architektonicznych i źródłowych) wygląd budowli, z których do dziś zachowały się jedynie partie podziemne.

Ponadto, animacje te stanowią część filmu prezentowanego w pomieszczeniu dobudowanym do Piwnicy Romańskiej – to od niego rozpoczyna się zwiedzanie.

Zwiedzanie części ekspozycji prezentującej relikty odbywa się w formie swoistego spektaklu audiowizualnego. Poszczególne detale architektoniczne, w miarę przesuwania się zwiedzających, są pojedynczo podświetlane specjalnie zaprojektowanym kolorowym oświetleniem. Podświetlaniu towarzyszy komentarz merytoryczny lektora. Uzupełnieniem ekspozycji są zabytki odkryte w trakcie badań wykopaliskowych na placu Dominikańskim.

Wystawa przygotowana jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

15 i 16 maja od godz. 10.

Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska

ul. Targ Węglowy 26

Muzeum Bursztynu prezentuje historię powstania bursztynu, jego właściwości, pozyskiwanie oraz obróbkę na przestrzeni dziejów – od czasów najdawniejszych do współczesności.

W pierwszej sali wystawienniczej znajduje się unikatowa kolekcja okazów przyrodniczych – bezcenny zbiór naturalnych form bursztynu, w tym ogromnych brył, inkluzji zwierzęcych i roślinnych, wyszukanych odmian barwnych oraz rozmaitych żywic kopalnych występujących na świecie.

Zwiedzając kolejne sale zobaczymy neolityczne wyroby bursztynniczne, zabytki pochodzące z czasów rzymskich i wczesnego średniowiecza. Najcenniejsze i najpiękniejsze obiekty pochodzą ze “złotego okresu” rozwoju Gdańska, kiedy miasto było jednym z najważniejszych ośrodków rzemiosła bursztynniczego. W Muzeum Bursztynu zgromadzono wspaniałe zabytki sztuki dawnej: kabinety, szkatułki, ołtarzyki, medaliony, sztućce, grę we flirt. Są też współczesne wyroby rzemiosła artystycznego oraz nowoczesnej biżuterii wybitnych projektantów. Ukazano je w awangardowej aranżacji z wykorzystaniem multimediów: dzięki temu, możemy znaleźć się pośrodku bursztynowego lasu, poczuć zapach bursztynu lub być świadkiem pokazu mody z bursztynową biżuterią.

Wstęp 1 zł.

Dwór Artusa, oddział Muzeum Gdańska

ul. Długi Targ 43/44

Dwór Artusa to jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw. Trakcie Królewskim w Gdańsku. Część traktu stanowi Długi Targ położony nieopodal historycznego portu nad rzeką Motławą, resztę ulica Długa.

W skład obecnego zespołu Dworu Artusa wchodzą: parter dwóch połączonych kamienic zwanych Starym Domem Ławy, właściwy Dwór Artusa oraz Nowy Dom Ławy. To wyjątkowe wnętrze, częściowo jest rekonstrukcją. Dotyczy to zarówno architektury jak i wyposażenia. Do wnętrza wróciły zachowane oryginalne zabytki, a brakujące są zastępowane rekonstrukcjami (elementy plastyczne) i wielkoformatowymi wydrukami (obrazy). Mają one dać wyobrażenie, jak wyglądało to wnętrze w przeszłości.

15 i 16 maja, godz. 10.

Bilety 1 zł.

Twierdza Wisłoujście, oddział Muzeum Gdańska

Stara Twierdza 1

Twierdza Wisłoujście to niezwykły zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Nazwa wywodzi się z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od Twierdzy. Można było stąd kontrolować ruch statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku. Strategiczne znaczenie tego miejsca doceniono bardzo wcześnie. Nie jest wykluczone, że już za panowania książąt pomorskich znajdowała się tu strażnica.

Pierwsze pisane wzmianki o istnieniu strażnicy na miejscu dzisiejszej Twierdzy pochodzą jednak dopiero z połowy XIV wieku. Była to budowla drewniana, nic też dziwnego, że ulegała często zniszczeniu. Pierwsza stała budowla fortyfikacyjna powstała tu już po wyswobodzeniu się Gdańska spod panowania krzyżackiego (1308-1454).

Po I wojnie światowej Twierdza utraciła znaczenie militarne. W okresie międzywojennym pełniła funkcję bazy klubów żeglarskich. W 1945 roku została niemal doszczętnie zniszczona.

Od 1974 r. Twierdza Wisłoujście jest w zarządzie Muzeum Gdańska. Od tego czasu trwają prace ratownicze oraz badania archeologiczne, historyczne i konserwatorskie. Z tego powodu Twierdza dopuszczona jest do zwiedzania jedynie warunkowo.

15 i 16 maja, godz. 10.

Bilety 1 zł.

Europejskie Centrum Solidarności

Pl. Solidarności 1

Europejskie Centrum Solidarności – opowiada historię nieodległej przeszłości, która ma wielki wpływ nie tylko na nasze polskie, ale i europejskie „dziś”. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego pod rządami komunistów zawiązała się opozycja? Jak działały podziemne drukarnie i stacje radiowe? Jaką cenę płacili ludzie, którym marzyła się wolność? – warto tu przyjść i obejrzeć wystawę stałą.

To nowoczesna, interaktywna przestrzeń z niemal 1800 obiektami. Są wśród nich: Tablice 21 Postulatów Gdańskich wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina; przestrzelona kurtkę Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca, ofiary Grudnia ’70; ale i cud myśli inżynierskiej – pelengator z antenką.

Na parterze dostępna będzie też wystawa czasowa SIERPIEŃ ’80. BEZ STRACHU, ALE Z ROZWAGĄ (wersja wirtualna ecs.gda.pl/sierpien-80)

15 i 16 maja, godz. 10.

Bilety 1 zł.

ECS ONLINE

miejsce | fb/ecsgdansk.pl, ecs.gda.pl

To oferta na wypadek, gdyby muzea w drugiej połowie maja nadal były zamknięte, ale pozostanie aktualna nawet wówczas, gdy ECS będzie mogło zaprosić gości do środka. Filmy można obejrzeć w domowym zaciszu.

ZAGADKI ARCHIWALNE

Za każdym archiwalnym obiektem kryją się historia, człowiek, wydarzenie. Mamy w archiwum ECS 175 metrów bieżących akt, 69 tys. fotografii, 5,5 tys. muzealiów oraz 656 obiektów artystycznych. Podczas NOCY MUZEÓW 2021 rozwikłamy dla Was zagadkę kilku z nich, m.in. sukni ślubnej, którą opozycjoniści przewieźli przez zachodnią granicę, a posłużyła nie pannie młodej, tylko do obalania systemu komunistycznego, a także pewnego plakatu z wyborów czerwcowych w 1989 roku, kuluary jego powstania mogą wprawić w osłupienie niejednego nastolatka, który sądzi, że technika nastała wraz z Internetem.

czas: 1 film – 1 minuta

ZENON MIROTA – PORTRETY STOCZNI | FILM DOKUMENTALNY

Człowiek legenda – od 1953 roku był zatrudniony w Stoczni Gdańskiej na etacie zakładowego fotografa, niemal 50 lat był kronikarzem życia olbrzymiego zakładu przemysłowego.

– Kocham tę stocznię – mówi Zenon Mirota. – Tam się wychowałem. To było moje życie.

Jego dziełem jest nie tylko fotografia industrialna, dokumentująca pracę stoczni, ale i ikoniczne obrazy ludzi i obiektów. Zbiór ten stanowi nieocenione świadectwo świata, który już nie istnieje.

Dokument pt. „Zenon Mirota – portrety stoczni” wyprodukowało ECS, zrealizowali: Anna Maria Mydlarska i Piotr Tomaszkiewicz, autorem muzyki jest Marek Kuczyński.

Zdjęcia Zenona Miroty to największa kolekcja autorska w zbiorach ECS, liczy ponad 10 tys. fotografii obejmujących okres od połowy lat 50. XX wieku aż do początku nowego XXI wieku.

czas – 25 minut

STOCZNIA MOVIE | RELACJA

Szczególnie polecamy tę relację tym, którzy nigdy nie byli w ECS i niewiele wiedzą o Stoczni Gdańskiej. Prezentujemy obrazki z wydarzenia, które odbyło się w ECS w ramach NOCY MUZEÓW 2018. Urządziliśmy wówczas przegląd archiwalnych filmów o Stoczni Gdańskiej.

Ścieżka dźwiękowa – zespół Irka Wojtczaka.

czas – 3 minuty

FREE [NOT], Etiuda taneczna

Nie odwiedziłeś jeszcze nigdy ECS? To etiuda przede wszystkim dla Ciebie

  • taniec | Sayaka Haruna-Kondracka i Bartosz Kondracki, tancerze baletu Opery Bałtyckiej
  • muzyka | Beniamin Baczewski
  • koncept i opieka choreograficzna | Izabela Sokołowska-Boulton, Wojciech Warszawski (kierownik baletu)
  • realizacja filmowa | Piotr Tomaszkiewicz, Anna Maria Mydlarska

czas – 16 minut

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 

Dolne Miasto, ul. Jaskółcza 1

Podczas Nocy Muzeów Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprezentuje wystawę Andrea Mastrovito „Strange Days”.

Andrea Mastrovito to włoski artysta, który od lat zajmuje się rysunkiem, w swojej twórczości poszukując nowych rozwiązań dla tego klasycznego medium. Na wystawie w CSW ŁAŹNIA zaprezentowane zostaną dwie najnowsze prace artysty „I am not legend” i „NYsferatu. Symfonia stulecia”. Inspiracją do ich stworzenia stały się dwa horrory: „Nosferatu – symfonia grozy” i „Noc żywych trupów”.

Czas trwania filmów NYsferatu 1 godz. 06 I am not a legend 1 godz. 12

W sali wystawienniczej może przebywać maksymalnie 5 osób.

15 i 16 maja, godz. 10.

wstęp 1 zł.

Organizatorzy zapraszają też na wydarzenie online – oprowadzanie po wystawie Elżbiety Jabłońskiej „ZNIKAJĄC / REkonstrukcja” w Polskim Języku Migowym.

Wartownia nr 1 na Westerplatte, oddział Muzeum Gdańska

W czasie całego okresu walk o Westerplatte Wartownia nr 1 była kluczowym punktem polskiej obrony. Ogień prowadzony ze schronu w piwnicy i z okien w części naziemnej, uniemożliwiał Niemcom przedostanie się od strony nasady półwyspu czy kanału portowego do centralnej jego części. Bryła budynku, choć rażona odłamkami pocisków i kulami cekaemów, pozostała nieuszkodzona. Dowódcą załogi tego bohaterskiego punktu polskiej obrony był chor. Jan Gryczman. Z około 15-to osobowej obsady, polegli w walkach Zygmunt Zięba i Jan Czywil.

Z dawnych obiektów polskiej placówki na Westerplatte, do dziś zachowała się Wartownia nr 1 (jako jedyna udostępniona dla zwiedzających), Wartownia nr 4, budynek dawnej elektrowni, 2 magazyny amunicyjne (znajdują się dziś na terenie zajętym przez wojsko) oraz ruiny budynku koszar. W 1967 roku ratując przed rozbiórką przesunięto Wartownię nr 1, podczas skomplikowanej operacji technicznej, na dzisiejsze miejsce. Stała bowiem na terenie nabrzeża portowego – dziś bazy promowej.

Kuźnia Wodna w Oliwie, oddział Muzeum Gdańska

ul. Bytowska 1A

Kuźnia Wodna to zabytek dawnej techniki, największa i najdłużej pracująca z młotowni oliwskich. Funkcjonowała przez ok. 350 lat wykorzystując siłę spiętrzonych wód Potoku Oliwskiego. Kuźnia Wodna jest jeszcze zamknięta dla zwiedzających, ponieważ trwają prace adaptacyjne i inwestycyjne zabytku, ale podczas wydarzeń specjalnych można zwiedzać obiekt. Podczas Nocy Muzeów

15 i 16 maja, godz. 10.

Bilet 1 zł.

Muzeum Poczty Polskiej, Muzeum Poczty Polskiej

pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Na wystawie stałej można zobaczyć zdjęcia, dokumenty, elementy wyposażenia placówki pocztowej oraz rzeczy osobiste rozstrzelanych przez Niemców polskich cywilów, którzy 1 września 1939 r. bronili gmachu.

Muzeum Poczty Gdańskiej , jako miejsce będące symbolem polskości w drugim Wolnym Mieście Gdańsku, gromadzi dokumenty drukowane, rękopiśmienne, ikonograficzne oraz eksponaty związane z obroną i uczestnikami obrony Poczty Polskiej 1 września 1939 roku, losami rodzin obrońców oraz  dokumenty i eksponaty przedstawiające dzieje i osiągnięcia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, będące świadectwem kulturotwórczej roli polskich organizacji społecznych.

15 i 16 maja godz.10

Bilet 1 zł

Muzeum Nauki Gdańskiej, oddział Muzeum Gdańska

ul. Profesorska 3

Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych) zaprasza na zwiedzania wystawy stałej. Muzeum powstało w 1996 r. jako Muzeum Zegarów Wieżowych – jedyna taka instytucja w Polsce. Zgromadzono tu kolekcję zegarów od XIV do XXI wieku.

W muzeum znajduje się oryginalny zegar kolebnikowy, jeden z nielicznych w Europie. Są tu też dwa rekordowe zegary: pierwszy na świecie zegar pulsarowy (odbierający impulsy gwiazd-pulsarów) i zegar z najdłuższym wahadłem na świecie – 31,22 m.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które ma czynne carillony. Instrument w wieży kościoła św. Katarzyny składa się z 50 dzwonów.

Sam kościół jest najstarszym kościołem parafialnym w Gdańsku. Jego początki upatruje się w końcu XII wieku, jednak pewna jest dopiero pierwsza połowa XIII stulecia. Wieżę wzniesiono w XV wieku. W 1634 roku gotycka wieża otrzymała wspaniały barokowy hełm autorstwa Jakuba van den Blocka. Z kościołem związanych było wielu wybitnych gdańszczan, szczególnie ludzi nauki z Janem Heweliuszem na czele (w prezbiterium kościoła znajduje się grobowiec tego najsłynniejszego po Koperniku astronoma z ziem polskich).

Zwiedzanie wystawy stałej do poziomu carillonu (nie ma możliwości wejścia na taras widokowy)

15 i 16 maja godz.10

Bilet 1 zł

Dom Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej

ul. Długa 12

Dom Uphagena, oddział Muzeum Gdańska, oferuje zwiedzanie swoich wnętrz.

Zwiedzanie Domu Uphagena to podróż w przeszłość. Można poznać życie codzienne bogatego mieszczanina w XVIII w. Wizyta zaczyna się w sieni z reprezentacyjnymi schodami i herbaciarni, później oglądamy elegancki salon, dużą jadalnię i małe saloniki, np. pokój muzyczny. Za małą jadalnią schodami udajemy się na parter – do pomieszczeń gospodarczych.

15 i 16 maja godz. 10

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

ul. Mariacka 25/26

Muzeum podczas dwóch dni weekendu zaprosi do bezpłatnego zwiedzania swoich pięciu stałych wystaw: „Pradzieje Pomorza Gdańskiego”, „Z bursztynem przez tysiąclecia”, „Schorzenia ludności prahistorycznej na ziemiach polskich”, „1000 lat Gdańska w świetle wykopalisk”, „Tajemnice Doliny Nilu. Sudan. Archeologia i Etnografia”.

Obowiązują limity dotyczące liczby zwiedzających – 45 osób w całym budynku (15 osób na jednej kondygnacji).

Gdańska Galeria Miejska – GGM1

ul. Piwna 27/29

Podczas weekendy Nocy Muzeów GGM1 zaprasza do oglądania wystawy: “Trzepot skrzydeł w koronach drzew”. Artyści / Artystki: Øleg & Kaśka, Zofia Pałucha Kuratorka: Gabriela Warzycka-Tutak.

“Istnieją historie, które nie są prawdziwe, ale czegoś nas uczą.

W pewien słoneczny kwietniowy poranek konary drzew w parku przesłaniają milczącą, dziecięcą twarz olbrzymki o cielęcym spojrzeniu. Dziewczyna wsłuchuje się w wiatr. Ze wszystkich sił pragnie go poznać, tak jak wszystko inne. Słucha piosenki o tym, co myślą inni, jak gdyby tamtych zdarzeń nie było (…)

Øleg&Kaśka to artystka/ta, urodzona/y latem 2018r. Powstał/a poprzez pochłonięcie dwóch, niezależnych organizmów co doprowadziło do narodzin super organizmu. Niestety organizm, ze względu na otaczającą, płynną rzeczywistość nie był/a w stanie dostosować się do panujących wokół warunków, postanowił/a stać się więc marką, która sprzedaje własną ideę posiadania tożsamości.

Zofia Pałucha ur. w 1993 w Częstochowie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i doktorantka Szkoły Doktorskiej na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.  Od 2020 współpracuje z warszawską galerią Piktogram. Artystka, przy użyciu malarstwa i rysunku, bada strumień świadomości jako narzędzie do zapisu współczesności w dobie Internetu. Prace artystki rozważają kondycję współczesnego człowieka, podkreślając kruchość jednostki nie tylko w świecie realnym, ale też w przestrzeni wirtualnej. W ostatnim czasie prace artystki prezentowane były na solowym pokazie podczas targów Art Brussels (2020), indywidualnej wystawie w galerii Piktogram (2020) oraz na wystawie grupowej w Muzeum Współczesnym Wrocław (2021).

15 i 16 maja, w godzinach 12.00-19.00.

Gdańska Galeria Miejska – GGM2

ul. Powroźnicza 13/15

GGM2 zaprasza na prezentacje wystawy “Śmierć marksizmu” – Goshki Macugi. Wystawa będzie prezentowana między ulicą Powroźniczą i bulwarem przy rzece Motławie.

Wystawa prezentuje serie realizacji będących efektem różnorodnych form pracy twórczej – badań artystycznych, zapożyczeń i kolaży skupionych na temacie kalejdoskopowej złożoności historycznych i osobistych narracji o przeszłości. Artystka wykorzystuje metodę łączenia elementów antagonistycznych, opartą często na perfomatywnym potencjale ironii, która podważa nie tylko autentyczność dokumentu, ale także dialektykę, na której zazwyczaj oparte są narracje o przeszłości. Tytuł wystawy nawiązuje do jednej z prac składających się na tą solową prezentację, która pokazywana w Gdańskiej Galerii Miejskiej w Gdańsku wybrzmiewa w sposób szczególnie aktualny.

Wystawa Śmierć Marksizmu wpisuje się również w aktualną narracje o końcu świata, która towarzyszy nam od początku globalnego kryzysu związanego z pandemią. Nadchodząca katastrofa końca świata wydaje się nieunikniona, ale w rzeczywistości trudno nam ją sobie wyobrazić.

Prezentowane na wystawie prace Macugi oparte są na tej uwodzicielskiej symetrii przeciwieństw.  Ukazują mechanizmy tworzenia opowieści o historii, o jej zataczających się kręgach, cyklach i nieuchronnych powtórzeniach, dzięki czemu pozwalają zbliżyć się do splotów postcjalistycznego gobelinu współczesności.

15 i 16 maja, w godzinach 12.00-19.00.

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Targ Węglowy 6

Akademia Sztuk Pięknych przygotowała atrakcje stacjonarne, jak i online. Wydarzenia w sieci rozpoczną się już w piątek.

Wydarzenia (wystawy) stacjonarne:

12:00-18:00 – wystawa Marek Model. Materia malarska i pasja twórcza, Zbrojownia Sztuki | Wydział Malarstwa – wydarzenie stacjonarne

Wystawa monograficzna prezentuje twórczość zmarłego w 2020 roku artysty, malarza, wieloletniego pracownika Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku Profesora Marka Modela. Ekspozycja prezentuje jego dorobek począwszy od momentu uzyskania dyplomu Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych po prace powstałe w ostatnim czasie. Centrum przestrzeni wystawienniczej stanowi prezentacja tych tematów, które artysta malował całe życie: aktów, martwych natur, portretów.

12:00-18:00 – wystawa „Rzeźba niepublicznych przestrzeni”, Aula Wielkiej Zbrojowni | Wydział Rzeźby i Intermediów – wydarzenie stacjonarne

Wystawa Rzeźba niepublicznych przestrzeni jest prezentacją twórczości pedagogów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prowadzących pracownie rzeźby i ceramiki Instytutu Sztuk Plastycznych w Cieszynie. Jerzy Fober, Katarzyna Handzlik, Grzegorz Majchrowski, Krystyna Pasterczyk, Małgorzata Skałuba-Krentowicz i Andrzej Szarek, to sześć niezależnych propozycji rozmowy językem sztuki nie korygowanej aktualną modą ani artystyczną koniunkturą. Wydarzeniu towarzyszy obszerna, albumowa publikacja dopełniona autorskimi tekstami artystów oraz wybranymi pracami z zakresu rzeźby absolwentów Wydziału Artystycznego (obecnie Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji) Uniwersytetu Śląskiego.

12:00-18:00 – wystawa Noc kierunków, Galeria KMWT | Galeria START

Studencka Galeria Start zaprasza na Noc Kierunków, czyli wystawę, która kultywuje utrzymującą się od kilku dekad, coroczną tradycję Nocy Muzeów. W ramach tego wystawienniczego święta sztuki, pod osłoną nocy wystawiane będą prace studentów reprezentujących każdy z licznych kierunków naszej Akademii. Sztuka tworzona przez studentów naszych wydziałów przybiera tak różne oblicza, że jesteśmy pewni, iż nawet towarzystwo o najbardziej wyszukanym, niszowym guście znajdzie coś, na czym będzie mogło „zawiesić oko” na dłuższą chwilę.

Wydarzenia online:

14.05.2021 – piątek:

10:00 – 11:30 – Rzeźba w Gdańsku jak w prosty sposób przygotować się do egzaminów rozmowa z prodziekan prof. ASP dr hab. Adrianą Majdzińską | Wydział Rzeźby i Intermediów

11:30 – 12:00 – wizyta w Pracowniach Podstaw Rzeźby – relacja na żywo FB| Wydział Rzeźby i Intermediów

12:00 – 12:15 – plenerowy wypał ceramiki w technice RAKU – relacja na żywo FB odcinek 1 – piec ceramiczny jeszcze na chłodno | Wydział Rzeźby i Intermediów

12:00 – 13:30 – warsztaty z kolażu prowadzone przez mgr Zuzannę Dolegę | Wydział Malarstwa

12:15 – 12:30 – Rzeźba wirtualnie- podglądamy Pracownię Projektowania i Organizacji Przestrzeni | Wydział Rzeźby i Intermediów

12:30 – 15:00 – konsultacje teczek/ portfolio – online (dla chętnych – stacjonarnie) | Wydział Rzeźby i Intermedió

15:00 – 15:15 – plenerowy wypał ceramiki w technice RAKU – relacja na żywo FB odcinek 2 – temperatura rośnie | Wydział Rzeźby i Intermediów

15:15 – 15:30 – Zakuwamy! czyli jak rzeźbić w kamieniu – podglądamy Pracownię Technik Rzeźbiarskich | Wydział Rzeźby i Intermediów

16:00 – 17:00 – Pogadajmy – rozmowa online ze studentami Rzeźby | Wydział Rzeźby i Intermediów

17:00-18:00 – plenerowy wypał ceramiki w technice RAKU – relacja na żywo FB odcinek 3 – uff jak gorąco! 1080°C – otwarcie pieca ceramicznego. | Wydział Rzeźby i Intermediów

18:00 – promocja filmu w reżyserii dr Filipa Ignatowicza pt.: Marek Model: Wspomnienie – wydarzenie towarzyszące wystawie malarstwa prof. Marka Modela w Wielkiej Zbrojowni | Wydział Malarstwa

19:00 – wykład oraz warsztaty online Camera Obscura – wprowadzenie w temat fotografii otworkowej. Jak zrobić camera obscura w domu? Prowadząca: Oliwia Śnieg Fotografia otworkowa to najstarsza technika fotografii analogowej; która dzięki nieskończonej głębi ostrości, nietypowej perspektywie i długiemu czasowi naświetlania, pozwala puścić wodze fantazji i stworzyć nietuzinkowe prace. Używając najprostszych środków jesteśmy w stanie stworzyć niebanalne fotografie.„Fotografia otworkowa to nic innego jak rejestracja światła przy pomocy najprostszego aparatu jakim jest camera obscura. Do wykonania jej wystarczy trochę umiejętności manualnych, puszka, kilka najprostszych narzędzi, papier światłoczuły lub klisza i już możemy wykonać zdjęcie. Jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Dalej następuje tworzenie własnej magii.”„To, co wiem o fotografii otworkowej” Piotr Janczaruk | Koło naukowe Obiektywni

15.05.2021 – sobota:

12:00 – „Wokół gdańskich rzygaczy” wykład online: Marta Branicka, Marek Barański Kamienne rzygacze stanowią charakterystyczny – wydawałoby się stale obecny – detal gdańskich przedproży. Intrygują swoją formą i symboliką, wciągając naszą wyobraźnię w świat realistycznych lub alegorycznych zwierząt i postaci. To obiekty, które dogłębnie poznane zmysłami wzroku i dotyku, stanowią zachętę do poszukiwań, reinterpretacji oraz twórczości artystycznej. Podczas spotkania przedstawimy Państwu – posługując się obrazem i słowem – subiektywną historię gdańskich rzygaczy; subiektywną, bo opowiedzianą z perspektywy dydaktyków i studentów kierunku Architektury Przestrzeni Kulturowych na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Serdecznie zapraszamy. | Wydział Architektury i Wzornictwa, Architektura Przestrzeni Kulturowych
13:00 – Spotkanie online. gARTen, czyli lockdownowa wystawa w przestrzeni publicznej. Spotkanie z twórczyniami: Weroniką Grześ, Barbarą Leszczyńską i Olgą Wardęgą, prowadzenie: prof. ASP dr hab. Bogna Łakomska, Barbara Leszczyńska | Koło naukowe DyfuzjagARTen to projekt autorski Barbary El / Leszczyńskiej. Działanie w założeniu odbywało się w trzech krajach. Powstało, by opowiedzieć historie – stworzyć komunikat w odniesieniu do stanu ogólnoświatowej pandemii i lockdown’ów, które nas dotykają. Jest to wiadomość dla ludzi dotkniętych pandemią, od artystów tworzących w czasach pandemii. Dzielimy się-my artystki-z odbiorcą emocjami, spostrzeżeniami i tym, jak odczuwamy obecną sytuację. Wystawa prezentowana była/będzie równolegle – w innych aranżacjach i w różnych terminach – w trzech miastach: Bernie (Szwajcaria), Porto (Portugalia) i Walencji (Hiszpania).
13:30 –Sztuka 2021 – spotkanie online, prowadzenie: Sylwia Aniszewska | Koło naukowe ATRAKTOR  Zapraszamy Państwa do spotkania z artystami i artystkami biorącymi udział w wystawie Sztuka 2021, która miała miejsce w Galerii Kultura ma Wiele Twarzy na przełomie marca i kwietnia br. Zaprezentujemy dokumentację fotograficzną przestrzeni wystawienniczej oraz prace prezentowane podczas wystawy.
14:30 –Noc Kierunków – oprowadzanie kuratorskie online | Galeria START Studencka Galeria Start zaprasza na Noc Kierunków, czyli wystawę, która kultywuje utrzymującą się od kilku dekad, coroczną tradycję Nocy Muzeów. W ramach tego wystawienniczego święta sztuki, pod osłoną nocy wystawiane będą prace studentów reprezentujących każdy z licznych kierunków naszej Akademii. Podczas oprowadzania kuratorskiego zaprezentujemy i omówimy, zapoznamy Państwa z prezentowanymi pracami oraz ich twórcami i twórczyniami.
15:30 – Rozmówki Artystyczne, spotkanie z artystą Bartoszem Radziszewskim, prowadzenie Paulina Stokowska | Koło naukowe SPAWSpotkanie z artystą Bartoszem Radziszewskim otwiera nowy cykl działań koła naukowego SPAW ASP w Gdańsku. Podczas Rozmówek Artystycznych będzie możliwość zapoznania się z twórczością zaproszonego/zaproszonej przez nas artysty/artystki, dyskusji oraz wspólnemu spojrzeniu na świat i bieżące wydarzenia.
16:45 – 18:00 – prezentacja działań studenckiego koła naukowego Wydziału Malarstwa I Innni | Wydział Malarstwa
18:00 – Promocja monografii prof. Marka Modela – wydarzenie towarzyszące wystawie malarstwa prof. Marka Modela w Wielkiej Zbrojowni | Wydział Malarstwa
19:00 – Spektakl online Panoptykon | Koło naukowe TeARTSpektakl Panoptykon to metafora momentu, w którym się znaleźliśmy, w którym podłączeni do sieci, żyjemy niczym w panoptykonie. Stanowi temu towarzyszy poczucie zawieszenia własnego „ubańkowionego” bytu. Czasami doświadczamy wglądu-transu, szczególnego rodzaju percepcji, jednakże to chwilowe rozpoznanie drugiego, nie pozwala na wymianę doświadczeń z drugim człowiekiem i rozbicie szklanego więzienia.
16.05.2021 – niedziela:
10:00-14:00 – konsultacje teczek prowadzone przez dydaktyków Wydziału Malarstwa dla kandydatów na studia | Wydział Malarstwa
11:00 – webinar: Diagnoza predyspozycji zawodowych jako element otwarcia na zmiany – wprowadzenie nie tylko dla artystów, prowadzenie: Katarzyna Żuchowicz – Jabłońska | Koło naukowe PI
Webinar dedykowany osobom, które chciałyby dowiedzieć się, jak określić drogę zawodową spójną z posiadanymi predyspozycjami i preferencjami. Podczas spotkania dowiesz się dlaczego w dokonywaniu świadomych wyborów zawodowych ważna jest wiedza o samym sobie oraz przy pomocy jakich narzędzi można tą wiedzę pozyskać. Będziesz mieć możliwość wykonać test, dzięki któremu poznasz swoje DNA motywacyjne, czyli dążenia-potrzeby-nagrody, które pobudzają do działania.
14:00-15:15 – FAK: prezentacja FAK ZINA+wideo-performensów | Koło naukowe FAK.
Źródło: www.gdansk.pl

Zobacz również

Nowy, trzeci wymiar w budownictwie – technologie wykorzystywane przez deweloperów

W Polsce według różnych szacunków brakuje od 1,2 do 3 milionów mieszkań. Większość klientów poszukujących …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *