sobota , 15 czerwiec 2024
Fot. Lidia Mamos

Niemiecki nie gryzie :D

Taką nazwę nosi zakładka na stronie internetowej ZKP i G nr 12 w Gdańsku – Zaspie. Można tutaj znaleźć informacje dotyczące przedsięwzięć podejmowanych przez zespół germanistów gimnazjum, które mają na celu  przekonać uczniów,  że nauka języka obcego może sprawić wiele radości. Jednym z nich są projekty realizowane na platformie eTwinning – dostępnej w ramach programu Unii Europejskiej umożliwiającego szkołom wymianę doświadczeń i dobrych praktyk edukacyjnych przy użyciu technologii informatycznej.Zdjęcie 1. Elfchen

Pierwszy z nich – „Ja i moje otoczenie” prowadzony był w kooperacji z uczniami duńskimi
z Hinnerup i greckimi z Ioannina.  Polegał on na wymianie korespondencji drogą mailową. Uczestnicy pisali  o sobie, swoich zainteresowaniach, zwierzętach, formach spędzania wolnego czasu itd.
W dalszej fazie  projektu przygotowywali informacje dotyczące otoczenia – szkoły, dzielnicy
i miasta. Projekt ten przyczynił się nie tylko do  nawiązania  przyjaźni, ale także poznania zasad pisania poprawnych listów w języku obcym. Umiejętność ta zaowocowała  zdobyciem przez  uczniów – uczestników projektu –  oceny bardzo dobrej  z egzaminu Goethe Institut „Fit In Deutsch 2”, w maju tego roku.

Od stycznia 2014 r. młodzież Gimnazjum nr 16 przystąpiła do realizacji kolejnego projektu eTwinning – „Wokół nas”.
W odróżnieniu od pierwszego, który był realizowany przez 40 uczniów, ten połączył z sobą 259 młodych ludzi  i 18 nauczycieli z 11 krajów europejskich. Był wykonany z wielkim rozmachem i tętnił życiem.
Zdjęcie 4.  JUMIXUczniowie sami planowali kolejne moduły projektu, wymieniali się pomysłami i wiedzą. Poznawali nowe media i Zdjęcie 3.aplikacje elektroniczne (interaktywne  mapy myśli,  animowane prezentacje multimedialne, e-booki) oraz zasady poszanowania praw autorskich. Nabyli umiejętność korzystaniaz  materiałów udostępnianych w sieci na otwartych licencjach. Nakręcali filmy, nagrywali wywiady. Poznawali kulturę i tradycję wielu krajów. Przez cały rok szkolny nie brakowało wspaniałych pomysłów, twórczego wykorzystania wiedzy oraz umiejętności, zarówno informatycznych jaki językowych, znacznie wykraczających poza program nauczania.
…”Dzięki uczestnictwu w projektach poznałam wiele nowych słów, chętnie przygotowywałam prezentacje. Chciałabym w dalszym ciągu pisać listy z moimi przyjaciółmi z zagranicy”- powiedziałajedna z uczestniczek.

Także dla nas – opiekunów  grup uczniowskich przygoda z eTwinning była wspaniałym przeżyciem oraz źródłem nowych doświadczeń. Przede wszystkim  pozwoliła nawiązać cenne, serdeczne kontakty z innymi nauczycielami, które zaowocują w roku szkolnym 2014/2015 kolejnym projektem eTwinning pt. „JUMIX”. Tym razem wprowadzi on naszych podopiecznych w świat programowania, przy pomocy wizualnego języka Scratch. Dzięki niemu będą oni łatwo  tworzyć interaktywne historyjki, animacje, gry, muzykę. Partnerami nowego projektu  będą uczniowie z Niemiec, Chorwacji i Małopolski.

Czyż nowy rok szkolny nie zapowiada się interesująco? Niemiecki naprawdę nie gryzie 😀

 

Tekst i zdjęcia: Lidia Mamos

 Zdjęcie 2.  Projekty

About Marcin

Zobacz również

Wielki mural, promujący kampanię „Naturalnie Niemcy”, wymalowano na bloku przy ul. Startowej

Olbrzymi mural wymalowano  na fasadzie wieżowca przy ul. Startowej w Gdańsku Zaspie. Dzieło to nie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement