środa , 17 kwiecień 2024

Od Oliwy po Wyspę Sobieszewską. Spacery Lokalnych Przewodników i Przewodniczek

W kameralnym gronie i reżimie sanitarnym, ale już nie tylko online, a na świeżym powietrzu – właśnie ruszyły zapisy na specjalne, wiosenne spacery po gdańskich dzielnicach. Tematami spotkań będzie między innymi rozwój kolei w Nowym Porcie, dzieje Polaków w Oliwie w okresie Wolnego Miasta, przyroda i historia nad wodą – spacer rowerowy z Oruni do Krępca oraz park zdrojowy w Bohnsack – szlakiem przedwojennych restauracji i pensjonatów w Sobieszewie.

Zapisy na specjalne, wiosenne spacery po gdańskich dzielnicach dostępne są na stronie IKM.

W kwietniu ruszyły eksperckie wykłady i spotkania online Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Przygotowują osoby oprowadzające do letniego sezonu regularnych alternatywnych spacerów i otwarte są dla wszystkich chętnych. Od 28 kwietnia można zapisywać się na wiosenne, specjalne spacery, które odbywają się w maju i w czerwcu w Oliwie, Nowym Porcie, Oruni, Dolnym Mieście i Wyspie Sobieszewskiej.

– Spacery tematyczne są wyjątkową okazją do poznania mniej znanych wątków z historii gdańskich dzielnic, dawnych i obecnych mieszkańców, przyrody, jaką można znaleźć w mieście. Są świetnym sposobem spędzenia czasu w ciekawy sposób i na poczucie się turystą we własnym mieście – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Rejestracja na spacery i spotkania, które odbywać się będą w reżimie sanitarnym i przy ograniczonej liczbie osób, dostępna jest online: na stronie Instytutu Kultury Miejskiej. Punkt Informacji Kulturalnej prowadzi zapisy dla osób bez dostępu do internetu oraz udziela informacji od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00 – 18.00, pod numerem telefonu 664 976 052.

Regularne, letnie, alternatywne spacery po Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej ruszą w lipcu. Na nie również będą obowiązywały zapisy.

Harmonogram wiosennych, eksperckich spacerów i spotkań Lokalnych Przewodników i Przewodniczek

NOWY PORT – spacery

 • 15 maja, godz. 8:30 Spacer ornitologiczny, Marta Hoffmeister i Marek Wójcicki (uwaga, zmiana daty: spacer był pierwotnie planowany na 8 maja).
 • 9 czerwca, godz. 17:30 Nowy Port na dawnej pocztówce, Marcin Tymiński
 • 12 czerwca, godz. 12:00 Rozwój kolei w Nowym Porcie, Henryk Jursz
 • 16 czerwca, godz. 17.30 Rewitalizacja Nowego Portu – efekty, plany, aktualne etapy
  Anna Konopka, Katarzyna Werner, Biuro Rozwoju Gdańska

OLIWA – spacery 

 • 29 maja, godz. 10:00 Polacy w Oliwie w okresie Wolnego Miasta, Stanisław Sikora

ORUNIA – spacery 

 • 5 czerwca, godz. 12:30 Przyroda Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene, dr Michał Buliński
 • 13 czerwca, godz. 15:30 Przyroda i historia nad wodą – spacer rowerowy z Oruni do Krępca, Ewelina Kurach, Krzysztof Ostaszewski. Spacer rowerowy, ok. 3 godz.
 • 20 czerwca, godz. 15:30 Niezłe ziółka – rodzinny spacer z botanikiem po Parku Oruńskim im. Emilii Hoene, Ewelina Kurach
 • 27 czerwca, godz. 15:30 Martwa natura z ananasem – akcja plastyczna dla dzieci inspirowana historią Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene. Lucyna Korytowska, Anna Wesołowska-Owczarska, Aleksandra Abakanowicz

DOLNE MIASTO – spacery i spotkania 

 • 8 maja godz. 14.00 Wybrane zagadnienia z dziejów świątyni przy ul. Łąkowej na podstawie zachowanej dokumentacji archiwalnej i fotograficznej, Anna Dymek.
 • 22 maja, godz. 14:00 Motoryzacyjne Wolne i Dolne Miasto, Bartosz Gondek i Jacek Górski.
 • 29 maja, godz. 14:00 Kolejką wąskotorową do Gdańska, Grzegorz Fey

WYSPA SOBIESZEWSKA – spacery 

 • O trudnej sztuce połowu bursztynu, Sylwester Malucha. (termin zostanie podany wkrótce na stronie ikm.gda.pl w zakładce zapisy 2021, spacer planowany był na 8 maja).
 • 15 maja, godz. 11:00 Szlakiem przedwojennych restauracji i pensjonatów w Sobieszewie. Park zdrojowy w Bohnsack, Bartosz Gast
 • 22 maja, godz.10:00 Co wiemy o lesie…? Fakty i mity… Katarzyna Mruk
 • 29 maja, godz.10:30 Okiem, uchem, z lupą i lornetką, czyli przyrodniczy spacer po Ptasim Raju, Ewelina Kurach
 • 12 czerwca, godz. 11:00 Fauna i flora Ujścia Wisły, Jan Wilkanowski

Dla wspólnego bezpieczeństwa, w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, uczestnicy spacerów zobowiązani będą do zasłaniania ust i nosa oraz przestrzegania dystansu społecznego – odległość co najmniej 1,5 m. Szczegółowe zasady można znaleźć w cyfrowym regulaminie spacerów oraz w siedzibie IKM.

Partnerami projektu w dzielnicach są: Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Fundacja Wspólnota Gdańska w Oliwie, grupa Od Wyzwolenia do Wolności w Nowym Porcie, Stacja Orunia GAK i Wyspa Skarbów na Wyspie Sobieszewskiej.

Źródło: Gdańsk.pl

About Zaspa24

Zobacz również

Gdzie zrobić wesele w Gdańsku?

Dzień ślubu oraz wiążącego się z nim wesela to chwila, którą każdy chciałby zachować w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement