Przy założeniach, co miałoby stanąć na miejscu tych parków, kierowano się ich najbliższym sąsiedztwem. Na przykład park Słowackiego we Wrocławiu sąsiaduje z komercyjnymi budynkami, dlatego myśląc logicznie, mogłyby tam stanąć budynki komercyjne. Jasne Błonia w Szczecinie otoczone są dzielnicami willowymi i mieszkaniowymi, więc jeśli już coś budować na tym terenie, to budynki mieszkalne.
Na trzecim miejscu zestawienia wyborcza.biz znalazł się Park Ronalda Regana w Gdańsku:
To raczej młody park, bo jeszcze kilkanaście lat temu na tym terenie były nieużytki oraz ogródki działkowe. Dziś jest oceniany jako jeden z najlepiej zaprojektowanych. Największy w mieście plac zabaw dla dzieci, skatepark, dwa stawy, ścieżki rowerowe.
Rozciąga się na obszarze 55,5 ha. Wartość? 475 mln zł. Przy założeniu, że 20 proc. powierzchni zajęłaby infrastruktura, resztę mieszkania – apartamenty, luksusowo wykończone mieszkania do wynajęcia dla turystów czy biznesmenów. Dlaczego akurat apartamenty? Bo ten typ budownictwa coraz prężniej się w Gdańsku rozwija. Metr kwadratowy takiego gruntu kosztowałby ok. 1070 zł.
Cały tekst dostępny jest pod tym adresem: http://wyborcza.biz/finanse/1,108340,15841144,6_najdrozszych_polskich_parkow__Ile_musialbys_zaplacic.html?pelna=tak#ixzz305jr9AK7