wtorek , 19 październik 2021
previous arrow
next arrow
Slider
Fot. wikipedia.org

Park Ronalda Reagana w Gdańsku wśród 6 najdroższych polskich parków.

Nowy Jork ma swój Central Park, czyli park nad parkami. Chwali się, że jego wartość to ok. 530 mld dol. (ok. 1,6 bln zł). Polska też ma parki, to dlaczego by ich nie wycenić?
Wyliczenia sporządzone dla „Wyborczej” przez firmę Cenatorium to forma zabawy, bo parki nie są na sprzedaż, ku radości mieszkańców, którzy chcą mieć w swoich miastach trochę zieleni. Ale jakby przyjąć pewne założenia – czyli co miałoby na terenie parków stanąć, ich wartość sięgałaby pokaźnych kwot jak na polskie standardy.

Przy założeniach, co miałoby stanąć na miejscu tych parków, kierowano się ich najbliższym sąsiedztwem. Na przykład park Słowackiego we Wrocławiu sąsiaduje z komercyjnymi budynkami, dlatego myśląc logicznie, mogłyby tam stanąć budynki komercyjne. Jasne Błonia w Szczecinie otoczone są dzielnicami willowymi i mieszkaniowymi, więc jeśli już coś budować na tym terenie, to budynki mieszkalne.

Na trzecim miejscu zestawienia wyborcza.biz znalazł się Park Ronalda Regana w Gdańsku: 

To raczej młody park, bo jeszcze kilkanaście lat temu na tym terenie były nieużytki oraz ogródki działkowe. Dziś jest oceniany jako jeden z najlepiej zaprojektowanych. Największy w mieście plac zabaw dla dzieci, skatepark, dwa stawy, ścieżki rowerowe.

Rozciąga się na obszarze 55,5 ha. Wartość? 475 mln zł. Przy założeniu, że 20 proc. powierzchni zajęłaby infrastruktura, resztę mieszkania – apartamenty, luksusowo wykończone mieszkania do wynajęcia dla turystów czy biznesmenów. Dlaczego akurat apartamenty? Bo ten typ budownictwa coraz prężniej się w Gdańsku rozwija. Metr kwadratowy takiego gruntu kosztowałby ok. 1070 zł.

Cały tekst dostępny jest pod tym adresem: http://wyborcza.biz/finanse/1,108340,15841144,6_najdrozszych_polskich_parkow__Ile_musialbys_zaplacic.html?pelna=tak#ixzz305jr9AK7

Zobacz również

Budżet Obywatelski 2022. Ostatnie godziny – głosowanie trwa tylko do poniedziałku, 18 października

To już ostatnie dni, podczas których można decydować o przyszłości najbliższego otoczenia w dzielnicy, ale …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *