Tytułowy Plac Bohaterów (Heldenplatz), to miejsce, na którym w roku 1938 przemawiał do tłumów Adolf Hitler po aneksji Austrii przez Niemcy. Miejsce ważne, obarczone znaczeniami i wyrzutami sumienia znacznej części społeczeństwa. To także miejsce, przy którym w tamtym historycznym czasie mieszkała rodzina profesora Schustera. Ryk tysięcy gardeł, koszmarne głosy z przeszłości bohaterowie Bernharda słyszą nieustannie, mimo upływu lat. Czy ich obawy i resentyment z przeszłości są jedynie ich lękami? Czy za owym lękiem kryje się jakieś mordercze w skutkach przeczucie?
W swoim ostatnim dramacie Thomas Bernhard wdziera się w nieuświadomione lub wyparte traumy narodowe, prowokuje i z właściwą sobie zjadliwością i przenikliwością atakuje zakłamaną rzeczywistość, a także bada kondycję ludzi wykluczonych, kondycję rodziny Schusterów, której życie w sposób tragiczny i nierozerwalny splotło się z polityką i historią.
Franciszek Szumiński o spektaklu: „Trwa Rosyjska napaść na Ukrainę, populizm i głupota wlewają się w nasze życie każdą możliwą szczeliną. Sprawy polityczne i społeczne infekują tkankę codziennego życia, wielu żyjącym niedaleko nas po prostu rozrywają życie. PLAC BOHATERÓW jest próbą przeniknięcia w to miejsce, gdzie to co polityczne, społeczne, narodowe czy zbiorowe, przecina się z tym co osobiste, intymne, prywatne. Nieświadoma mitologia narodowa trwa, jest głęboko obecna, im mocniej jest wypierana tym silniej wpływa na nasze postawy dzisiaj, na życie rodzinne, na kontakty z bliskimi, na życiowe decyzje. Rodzina Schusterów jest jak pryzmat przez który możemy spojrzeć na świat dzisiaj i na samych siebie.”
Thomas Bernhard
PLAC BOHATERÓW
Przekład: Grzegorz Matysik
Reżyseria i dramaturgia: Franciszek Szumiński
Scenografia i kostiumy: Natalia Kozłowska
Muzyka: Marcin Nenko
Projekcje video: Stanisław Zaleski
Reżyseria świateł: Daniel Sanjuan Ciepielewski
Projekt plakatu: Jacek Staniszewski
W spektaklu występują: Małgorzata Brajner, Monika Chomicka-Szymaniak, Dorota Kolak, Karolina Kowalska, Katarzyna Z. Michalska, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Chys, Robert Ciszewski, Grzegorz Otrębski, Jarosław Tyrański.
Asystent reżysera: Katarzyna Z. Michalska
Inspicjent-sufler: Agnieszka Szczepaniak
Premiera: 20 listopada 2022 roku na Scenie Malarnia
Kolejny spektakl: 22 listopada 2022 roku na Scenie Malarnia