niedziela , 19 wrzesień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Podczas wyborów będziesz poza Gdańskiem? Do 10 lipca pobierz zaświadczenie o prawie do głosowania

Wyborców, którzy zdobyli zaświadczenie o prawie do głosowania przed pierwszą turą wyborów Prezydenta RP uspokajamy – dokument jest skuteczny także w trakcie II tury. Jeśli kogoś nie będzie w Gdańsku w niedzielę, 12 lipca, z zaświadczeniem zagłosuje w dowolnej komisji w kraju.

O zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca występuje w miejscowości, w której spisie wyborców figuruje. Gdańscy wyborcy po zaświadczenie zgłosić się muszą do Urzędu Miejskiego w Gdańsku – bez wcześniejszego umawiania się, do wyboru są trzy Zespoły Obsługi Mieszkańców UMG:

  • przy ul. Partyzantów 74, Wilanowskiej 2a lub przy Nowych Ogrodach 8/12)
  • godziny obsługi zostały wydłużone: w czwartek 9 lipca do godz 17:00 oraz w piątek 10 lipca do godz 16.00

Sprawa załatwiana jest od ręki, papierowe zaświadczenie opatrzone specjalnym hologramem wyborca odbiera w urzędzie za pokwitowaniem – osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę.

FORMULARZ WNIOSKU DO POBRANIA i szczegółowe informacje

Zaświadczenia o prawie do głosowania wydajemy na podstawie spisu wyborców w Gdańsku, jeśli więc ktoś przed pierwszą turą dopisał się do spisu wyborców w innej miejscowości, o zaświadczenie wystąpić musi tam – tłumaczy Tomasz Filipowicz dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich. – Mówię o tym, ponieważ realizując wnioski o dopisanie do spisu wyborców, obserwowaliśmy przypadki osób, dla których ta usługa nie była dedykowana, które były w naszym mieście przejazdem. Łatwiej było im wystąpić drogą elektroniczną o dopisanie do spisu, niż jechać do miejsca zamieszkania po zaświadczenie o prawie do głosowania. Tymczasem podczas jednych wyborów wyborca ma prawo dopisać się tylko do jednego spisu wyborców, nie wolno go zmienić przed drugą turą. 

To samo więc dotyczy mieszkańców, którzy dopisali się przed pierwszą turą wyborów na listę poza Gdańskiem – jeśli chcieliby głosować tutaj – po zaświadczenie występują do urzędu gminy, w której spisie widnieją.

Źródło: Gdansk.pl

Zobacz również

„Rossnę! z dobrymi nawykami”, czyli jak wystartować w przedszkolu i szkole.

Na stronie akcji „Rossnę! z dobrymi nawykami” na rodziców i dzieci czekają podcasty, filmiki, quiz …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *