To choroba przewlekła, nieleczona bywa uciążliwa, a jej objawy mogą wpłynąć na jakość życia. Obniżają samoocenę i wpływają negatywnie na relacje społeczne, a nawet zawodowe. Dlaczego? Z powodu niechcianych rumieńców 🙁
Kogo dotyczy?
- osób dorosłych około 30 roku życia ze szczytowym nasileniem między 40, a 50 rokiem życia,
- najczęściej kobiet,
- cięższy przebieg choroby obserwujemy u mężczyzn.
Objawy?
Choroba zazwyczaj przebiega w kilku fazach. W fazie I występuje rumień, z przemijającym zaczerwienieniem skóry twarzy, z czasem utrzymujący się coraz dłużej, aż do momentu utrwalonego, do którego dołączają się liczne naczynka (faza II). Kolejnym III etapem jest pojawienie się wykwitów grudkowych oraz grudkowo-krostkowych. Faza IV charakteryzuje się występowaniem dość dużych guzów z nasilonym stanem zapalnym i zmian przerostowych (dotyczy głównie nosa). Dodatkowo chorobie towarzyszą odczucia subiektywne takie jak: kłucie, pieczenie, świąd czy suchość skóry.
Jeśli dokucza Ci nawracające zaczerwienie skóry, poszerzone naczynka krwionośne lub pojawiają się zmiany zapalne (w postaci czerwonych grudek i krostek) skontaktuj się z lekarzem lub skorzystaj z porady kosmetologa, który pokieruje Cię już dalej.
Co może zaostrzyć trądzik różowaty?
Wyróżniamy szereg czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na przebieg choroby, w tym zaostrzenie jej objawów. Należą do nich:
- styl życia – wysiłek fizyczny, stres, przyjmowanie leków z grupy kortykosteroidów,
- dieta – spożywanie gorących posiłków, kawy mocnej herbaty, alkoholu, pikantnych potraw,
- czynniki klimatyczne – promienie słoneczne, duże zmiany temperatur, wiatr, duża suchość powietrza.
Skóra dotknięta trądzikiem różowatym wykazuje cechy skóry wrażliwej i naczyniowej. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja domowa. Zalecamy tę, która korzystnie wpłynie na kondycję płaszcza lipidowego skóry oraz uszczelnienie naczyń krwionośnych. Preparaty powinny działać przeciwzapalnie, ochronnie, nawilżająco i regenerująco.
W fazie I i II trądziku różowatego zaleca się zabiegi aparaturowe np IPL. W fazie grudkowo krostkowej najczęściej włącza się farmakologię, natomiast w postaci naciekowo – przerosłej leczenie chirurgiczne. Warto wspomnieć, że wiele badaniach naukowych potwierdza skuteczność (w wyciszaniu rumienia i redukcji teleangiektazji ) działania światłem laserowym. Dotyczy to zarówno rumienia napadowego, jak i trwałego.
Trądzik różowaty to choroba przewlekła, rzadko rokująca na całkowite wyleczenie, natomiast odpowiednio dobrana terapia dermatologiczna w połączeniu z zabiegami pielęgnacyjnymi może przyczynić się do polepszenia jakości i komfortu funkcjonowania – a o to zawsze warto walczy
Pięknie pozdrawiam,
Magdalena Klimaszewska