niedziela , 16 czerwiec 2024

Rosacea – Trądzik różowaty

To choroba przewlekła, nieleczona bywa uciążliwa, a jej objawy mogą wpłynąć na jakość życia. Obniżają samoocenę i wpływają negatywnie na relacje społeczne, a nawet zawodowe. Dlaczego? Z powodu niechcianych rumieńców 🙁

Kogo dotyczy?

  • osób dorosłych około 30 roku życia ze szczytowym nasileniem między 40, a 50 rokiem życia,
  • najczęściej kobiet,
  • cięższy przebieg choroby obserwujemy u mężczyzn.

Objawy?

Choroba zazwyczaj przebiega w kilku fazach. W fazie I występuje rumień, z przemijającym zaczerwienieniem skóry twarzy, z czasem utrzymujący się coraz dłużej, aż do momentu utrwalonego, do którego dołączają się liczne naczynka (faza II). Kolejnym III etapem jest pojawienie się wykwitów grudkowych oraz grudkowo-krostkowych. Faza IV charakteryzuje się występowaniem dość dużych guzów z nasilonym stanem zapalnym i zmian przerostowych (dotyczy głównie nosa). Dodatkowo chorobie towarzyszą odczucia subiektywne takie jak: kłucie, pieczenie, świąd czy suchość skóry.

Jeśli dokucza Ci nawracające zaczerwienie skóry, poszerzone naczynka krwionośne lub pojawiają się zmiany zapalne (w postaci czerwonych grudek i krostek) skontaktuj się z lekarzem lub skorzystaj z porady kosmetologa, który pokieruje Cię już dalej. 

Co może zaostrzyć trądzik różowaty?

Wyróżniamy szereg czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na przebieg choroby, w tym zaostrzenie jej objawów. Należą do nich:

  • styl życia – wysiłek fizyczny, stres, przyjmowanie leków z grupy kortykosteroidów,
  • dieta – spożywanie gorących posiłków, kawy mocnej herbaty, alkoholu, pikantnych potraw,
  • czynniki klimatyczne – promienie słoneczne, duże zmiany temperatur, wiatr, duża suchość powietrza.

Skóra dotknięta trądzikiem różowatym wykazuje cechy skóry wrażliwej i naczyniowej. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja domowa. Zalecamy tę, która korzystnie wpłynie na kondycję płaszcza lipidowego skóry oraz uszczelnienie naczyń krwionośnych. Preparaty powinny działać przeciwzapalnie, ochronnie, nawilżająco i regenerująco.

W fazie I i II trądziku różowatego zaleca się zabiegi aparaturowe np IPL. W fazie grudkowo krostkowej najczęściej włącza się farmakologię, natomiast w postaci naciekowo – przerosłej leczenie chirurgiczne. Warto wspomnieć, że wiele badaniach naukowych potwierdza skuteczność (w wyciszaniu rumienia i redukcji teleangiektazji ) działania światłem laserowym. Dotyczy to zarówno rumienia napadowego, jak i trwałego.

Trądzik różowaty to choroba przewlekła, rzadko rokująca na całkowite wyleczenie, natomiast odpowiednio dobrana terapia dermatologiczna w połączeniu z zabiegami pielęgnacyjnymi może przyczynić się do polepszenia jakości i komfortu funkcjonowania – a o to zawsze warto walczy

Pięknie pozdrawiam,

Magdalena Klimaszewska

About Zaspa24

Zobacz również

Wielka loteria w Rossmannie. Pula nagród – ponad 3 miliony zł

„Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz!” – tę piosenkę, zaśpiewaną przez Małgorzatę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement