poniedziałek , 14 Czerwiec 2021
previous arrow
next arrow
Slider
Fot. pl.wikipedia.org/

Skąd się wzięła „Zaspa” ?

W jednym z naszych konkursów pojawiło się pytanie Czytelniczki skąd wzięła się nazwa dzielnicy Zaspa. W cyklu „historia dzielnicy” odpowiadamy na to pytanie. 

Zaspa – to taką właśnie nazwę nosiło jezioro, które znajdowało się na terenie dzisiejszej dzielnicy Letnica i Nowy Port między ul. Marynarki Polskiej a Starowiejską i Letnicką. W dawnych czasach teren ten nazywany był „Saspa” albo „Shaspe”. Osada o tej nazwie była małym osiedlem rybackim nad wspomnianym jeziorem.

Pierwsze zapisy na jego temat pochodzą z XIII w. Powstało ono w wyniku przepływu wody z zachodniej odnogi Wisły.

Jego brzegi, porośnięte gęstą trzciną, były niedostępnymi trzęsawiskami. Na powierzchni rosły lilie wodne, a okoliczne, podmokłe łąki stanowiły siedlisko wielu gatunków ptactwa wodnego. Mieszkańcy okolicznych dzielnic, którzy pamiętają tamte czasy wspominają, że jeszcze w latach 60. można było się w jeziorze kąpać i łowić olbrzymie szczupaki. W roku 1945 zaproponowano nazwę Letniewski Staw, ew. Jezioro Zaspowe. W1948 zatwierdzono nazwę Zaspa. Warto też dodać, że Jezioro to nie jedyne miejsce w tamtym zakątku Gdańska z „Zaspą” w nazwie. Niedaleko znajdowała się również stacja kolejowa z peronem dla Szybkiej Kolei Miejskiej – Gdańsk Zaspa Towarowa –  która funkcjonowała od 1951 roku. Jej eksploatacja trwała do 25 czerwca 2005 roku, kiedy to kolej nie wytrzymała konkurencji z tramwajami i zawiesiła działanie Zaspy Towarowej. 

Po 1945 roku Jezioro było stopniowo zasypywane gruzami ze zniszczonego Gdańska, a od lat 80. XX w. popiołami dymnicowymi z elektrociepłowni w Młyniskach doprowadzając do całkowitego zaniku jeziora na pocz. XXI w.

Władze Gdańska chciałyby zrekultywować jezioro, kiedyś zdobiące dzielnicę Letnica.

Zobacz również

Gdańsk Osowa. Powstanie park rozrywki Majaland za 20 mln euro. Kiedy będzie otwarcie?

Inwestycja ma kosztować 20 mln euro, pozwolenie na budowę już zostało wydane. Park rozrywki Majaland …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *