niedziela , 19 wrzesień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
Fot. pl.wikipedia.org/

Skąd się wzięła „Zaspa” ?

W jednym z naszych konkursów pojawiło się pytanie Czytelniczki skąd wzięła się nazwa dzielnicy Zaspa. W cyklu „historia dzielnicy” odpowiadamy na to pytanie. 

Zaspa – to taką właśnie nazwę nosiło jezioro, które znajdowało się na terenie dzisiejszej dzielnicy Letnica i Nowy Port między ul. Marynarki Polskiej a Starowiejską i Letnicką. W dawnych czasach teren ten nazywany był „Saspa” albo „Shaspe”. Osada o tej nazwie była małym osiedlem rybackim nad wspomnianym jeziorem.

Pierwsze zapisy na jego temat pochodzą z XIII w. Powstało ono w wyniku przepływu wody z zachodniej odnogi Wisły.

Jego brzegi, porośnięte gęstą trzciną, były niedostępnymi trzęsawiskami. Na powierzchni rosły lilie wodne, a okoliczne, podmokłe łąki stanowiły siedlisko wielu gatunków ptactwa wodnego. Mieszkańcy okolicznych dzielnic, którzy pamiętają tamte czasy wspominają, że jeszcze w latach 60. można było się w jeziorze kąpać i łowić olbrzymie szczupaki. W roku 1945 zaproponowano nazwę Letniewski Staw, ew. Jezioro Zaspowe. W1948 zatwierdzono nazwę Zaspa. Warto też dodać, że Jezioro to nie jedyne miejsce w tamtym zakątku Gdańska z „Zaspą” w nazwie. Niedaleko znajdowała się również stacja kolejowa z peronem dla Szybkiej Kolei Miejskiej – Gdańsk Zaspa Towarowa –  która funkcjonowała od 1951 roku. Jej eksploatacja trwała do 25 czerwca 2005 roku, kiedy to kolej nie wytrzymała konkurencji z tramwajami i zawiesiła działanie Zaspy Towarowej. 

Po 1945 roku Jezioro było stopniowo zasypywane gruzami ze zniszczonego Gdańska, a od lat 80. XX w. popiołami dymnicowymi z elektrociepłowni w Młyniskach doprowadzając do całkowitego zaniku jeziora na pocz. XXI w.

Władze Gdańska chciałyby zrekultywować jezioro, kiedyś zdobiące dzielnicę Letnica.

Zobacz również

„Rossnę! z dobrymi nawykami”, czyli jak wystartować w przedszkolu i szkole.

Na stronie akcji „Rossnę! z dobrymi nawykami” na rodziców i dzieci czekają podcasty, filmiki, quiz …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *