czwartek , 18 sierpień 2022
previous arrow
next arrow
Slider

Spotkanie podsumowujące I kadencję RD oraz prezentacja kandydatów

DSC0321016 marca, o godzinie 18:00 w XV Liceum Ogólnokształcącym na Zaspie odbyło się spotkanie podsumowujące I kadencję Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec. Ponadto mieszkańcy mieli okazję poznać kandydatów startujących w wyborach, które odbędą się w najbliższą niedzielę.

Spotkanie poprowadził Kamil Sośniak, wiceprzewodniczący zarządu ustępującej Rady Dzielnicy Zaspy Młyniec. Krótko podsumował 3,5 roczną działalność RD oraz podziękował radnym na współpracę. Szczególne podziękowania skierowane zostały do Łukasza Bejma, który był przewodniczącym Rady, ale także inicjatorem powstania Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec.

Przedstawione zostały wszystkie projekty sfinansowane przez Radę Dzielnicy za kwotę prawie 55 tys. zł. Były to m.in. rewitalizacja przyległych terenów XV LO, remont chodnika przy ulicy Startowej 15, zakup przyrządów zewnętrznych przy XV LO oraz ZKPiG nr 13, wyprawki szkolne dla dzieci ZKPiG nr 13, częściowe sfinansowanie organizacji Festynu rodzinnego połączonego z Biegowym GP Dzielnic Gdańska z okazji 40 –lecia Zaspy, Turnieje – Szóstek piłkarski, Piłki Ręcznej oraz Mikołajkowy, bezpłatne spektakle teatralne oraz warsztaty plastyczne, warsztaty komputerowe dla seniorów. Inne działania to zainicjowanie porady prawne, za które dziękujemy Panu mec. Krzysztofowi Zalewskiemu, rozwiązywanie bieżących skarg i problemów mieszkańców, podłączenie do kanalizacji ściekowej w środkowym miejscu ulicy Jana Pawła II. Dodatkowo Radni Dzielnicy zgłaszali projekty do Budżetu Obywatelskiego oraz koordynowali promocję projektów na całym osiedlu. Dzięki współpracy wszystkich placówek oświatowych jak i Spółdzielni Mieszkaniowej w dwóch głosowaniach które się odbyły w roku 2014 ( Budżet Obywatelski 2014- luty oraz 2015 – październik) nasza dzielnica otrzymała 1 932 000 zł. W kwocie tej mieściły się 4 projekty, czyli remont chodników ( ulica Pilotów, Starowa, Skarżyńskiego), remont asfaltu ulicy Startowej ( około ¾ całej ulicy – w roku 2014), remont asfaltu ulicy Pilotów ( rok2015) oraz budowa boiska ze sztucznej nawierzchni pomiędzy XV LO oraz ZKPiG nr 13. Tutaj można dodać, że wedle zapewnień DRMG w roku 2015 zostanie wykonany drugi etap budowy kompleksu sportowego, czyli budowa bieżni lekkoatletycznej.

W drugiej części zostało zaprezentowane to co wydarzy się już 22 marca, czyli wybory do Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec. Na wstępie przedstawione zostały najważniejsze informacje dotyczące wyborów. Jedną z ważniejszych zmian to możliwość oddania głosu tylko na jednego z 16 kandydatów z czego 15 zostanie radnymi. Inne aspekty jak np. obowiązek przyjścia z dowodem osobistym, lokale wyborcze zlokalizowane w ZKPiG nr 13 ( Startowa), XV LO ( Pilotów) oraz Przedszkolu nr 86 (Bajana, Nagórskiego, Skarżyńskiego, Dywizjonów) oraz cisza wyborcza w 21-22 marca pozostają bez zmian i są identyczne jak w innych wyborach.

Prowadzący spotkanie dużo uwagi poświęcił na frekwencję, która jest bardzo istotna w głosowaniu. Aby wybory były ważne i Rada miała szansę powstać musi być przynajmniej 5 % ( około 300 mieszkańców ). Im większy procent tym większe zasoby pieniężne na inwestycje w dzielnicy, zorganizowanie większej ilości festynów i turniejów, sfinansowanie nowych warsztatów oraz przekazanie większego wsparcia dla potrzebujących mieszkańców.

W kolejnej części spotkania zaprezentowało się 14 z 16 kandydatów do Rady Dzielnicy. Kandydaci byli zgodni, że należy kontynuować pracę poprzedników. Zwracali jednak uwagę na inne problemy m.in. poprawę bezpieczeństwa. Poruszono temat bezdomnych osób na klatkach schodowych oraz wprowadzenie służby obywatelskiej. Mówiono o bezpłatnych warsztatach teatralnych, wybiegach dla psów i obowiązku sprzątania po nich. Po prezentacji nastąpiła burzliwa dyskusja podczas której mieszkańcy mogli zadawać pytania kandydatom. Pytano o: pas startowy, brak miejsc parkingowych, powrót posterunku policji do dzielnicy, dodania prawa skrętu z ulicy Hynka w ulicę Jana Pawła II oraz zainstalowania sygnalizacji świetlnej na wspomnianym skrzyżowaniu.

W spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób.

Po raz kolejny zapraszamy wszystkich mieszkańców dzielnicy Zaspa Młyniec do pójścia w dniu 22 marca na wybory!

Za pomoc w realizacji materiału dziękujemy Kamilowi Sośniakowi.

About Kasia

Zobacz również

Osiedle Pilotów 21 pnie się ku gorze.

W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęła się rozbiórka budynku prywatnej przychodni Sanitas, dziś nie ma już …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.