Wyglądające niepozornie, zamknięte w niewielkiej puszce sprężone powietrze, ma wielką moc, bo pomaga czyścić nie tylko urządzenia elektroniczne, ale również inne sprzęty. Oferta takich produktów jest przebogata i choć poszczególne modele nie różnią się między sobą zbyt znacząco, to jednak warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed kupnem. Źle dobrane bowiem nie tylko utrudnią czyszczenie, ale mogą nawet uszkodzić sprzęt.
Sprężone powietrze – krótka charakterystyka
Sprężone powietrze cechuje się specjalnymi właściwościami – przechowywane jest w zamknięciu, gdzie panuje wyższe ciśnienie od ciśnienia atmosferycznego, zawiera propan i butan. Aplikowane jest jak dezodorant, co sprawia, że łatwo i precyzyjnie można je skierować w miejsce, jakie wymaga czyszczenia. Dzięki takiemu powietrzu poradzimy sobie ze wszelkimi – nawet najdrobniejszymi – zabrudzeniami. Nie ma też problemu z zanieczyszczeniami w trudno dostępnych miejscach, bo dołączana do zestawu specjalna rurka pozwala dotrzeć w każdy zakamarek.
Zastosowanie sprężonego powietrza – gdzie zdaje egzamin?
Sprężone powietrze kojarzy się przede wszystkim z oczyszczaniem sprzętu elektrycznego, szczególnie komputerów. To prawda, jeśli chcemy wykurzyć z niego różne zabrudzenia, to omawiany produkt sprawdza się tu doskonale. Z łatwością i pewnie usuniemy kurz oraz zanieczyszczenia z wentylatorów i wnętrza obudowy. Jednak również w innych przypadkach znajduje zastosowanie – w pneumatyce, systemach hamulcowych i rozruchowych. Jest przydatny również dla straży pożarnej, bo napełnia się nim butle z powietrzem. To oczywiście nie wszystkie obszary, w jakich można zastosować sprężone powietrze, ale najbardziej popularne.
Jak wybrać?
Przed kupnem powinniśmy się upewnić, jakie jest zastosowanie interesującego nas produktu. To ważne szczególnie w przypadku czyszczenia urządzeń elektronicznych, bo delikatne podzespoły łatwo uszkodzić, gdy dobierzemy niewłaściwy rodzaj powietrza. Koniecznie też wybierajmy spreje z dołączaną rurką, bo nie wszyscy producenci o tym pamiętają, a przydaje się ona bardzo często. Jeśli chodzi o czyszczenie sprzętu elektronicznego, to jest ona obowiązkowa, bo dzięki niej dotrzemy w każde – nawet najbardziej schowane – miejsce.
Ważne znaczenie ma również cena, bo może ona różnić się w zależności od wielu czynników: pojemności środka, producenta itp. Tak naprawdę rozstrzał cenowy jest dość duży, dlatego też najtańsze pojemniki ze sprężonym powietrzem kupimy już za kilka złotych, ale są też takie, które kosztują około 100 złotych. Oczywiście mówimy tu o powietrzu do sprzętu elektronicznego, bo w przypadku układów pneumatycznych czy systemów hamulcowych – 100 zł to minimum, a nierzadko koszt zakupu jest wyższy.
Pamiętajmy, że regularne dbanie o laptopa przedłuża jego życie, a jednym z lepszych sposobów na utrzymanie porządku, jest właśnie sprężone powietrze. Warto mieć je zawsze pod ręką i czyścić sprzęt komputerowy dość często, bo dzięki temu komputer będzie lepiej funkcjonował, mniej się przegrzewał i “zawieszał”.