czwartek , 18 sierpień 2022
previous arrow
next arrow
Slider
fot. stomalife.pl

Stomicy mogą normalnie żyć!

1230076_619799681376477_1353148972_nMałgorzata Mączka nie tylko prowadzi sklep medyczny DORT-MED na gdańskiej Zaspie, ale także działa na rzecz stomików. Organizuje spotkania, ale także przełamuje tematy tabu. Głośno mówi, że ze stomią można żyć „na pełnych obrotach”. Historie jej klientów-pacjentów pokazują, że wszystko zależy od naszego nastawienia.

Zobacz również: Stomicy wychodzą z ukrycia

Na stronie www.stomalife.pl możemy przeczytać materiał o niezwykłej 24-latce.

Roksana Mikołajczak jest 24-latką ze Świętochłowic, która od 8. roku życia choruje na chorobę Leśniowskiego- Crohna, czyli jedną z odmian nieswoistego zapalenia jelit. W celu poprawy jej codziennego funkcjonowania z chorobą, lekarze zdecydowali się na wyłonienie u niej stomii.

Wiele kobiet, u których zostaje podjęta decyzja o konieczności wyłonienia stomii zastanawia się nad kwestiami związanymi z życiem intymnym oraz przyszłym macierzyństwem. Podstawowymi pytaniami są również te o zdrowie maluszka. Kobiety obawiają się, że posiadanie wyłonionej stomii wpłynie negatywnie na rozwój płodu.

fot. www.stomalife.pl
fot. www.stomalife.pl

W przypadku Roksany, okres ciąży przebiegał bez żadnych komplikacji. Zdecydowała się opowiedzieć swoją historię, aby pokazać kobietom w tej samej sytuacji, że stomia nie jest przeszkodą w realizacji marzeń o dziecku. Decyzja o ciąży była w dużej mierze podyktowana instynktem macierzyńskim. W pewnym momencie poczułam, że bardzo chcę mieć dziecko. Jestem osobą młodą i uważam, że mimo choroby mam prawo żyć normalnie. Oczywiście, zanim zdecydowałam się zajść w ciążę, obawiałam się o zdrowie przyszłego maleństwa. Powodem do strachu nie była jednak posiadana przeze mnie stomia, ale schorzenie, będące przyczyną jej wyłonienia – mówi Roksana Mikołajczak, bohaterka sesji ,,Od 3 lat stomiczka, TERAZ MATKA”.

Lekarze podkreślają, że chociaż ciąża u stomiczek wymaga specjalnej opieki, to jest ona jak najbardziej możliwa. Jak mówi prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Bielańskiego w Warszawie, w wielu przypadkach stomia jest sposobem leczenia różnego rodzaju schorzeń, zwykle u kobiet, które przeszły schorzenia typu Leśniowskiego–Crohna czy zapalenie jelita grubego. Ciąża raczej uspokaja objawy wspomnianych schorzeń i z tego punktu widzenia nie są one dla niej przeszkodą.

„Sesja z Roksaną to kolejny z projektów zrealizowanych w ramach działań fundacji STOMAlife, który ma na celu uzmysłowienie społeczeństwu oraz samym stomikom, że stomia nie jest chorobą. Jest szansą na lepsze życie, realizację marzeń i pasji oraz, czego dowodem jest Roksana, założenie rodziny i spełnianie się w roli rodzica.” – mówi Magdalena Piegat z fundacji STOMAlife.

Stomia jest chirurgicznie wytworzonym połączeniem części jelita z powierzchnią ciała. W Polsce żyje obecnie około 40 tysięcy stomików, a ich liczba nieustanie wzrasta ze względu na coraz częstsze przypadki zachorowań na raka jelita grubego oraz choroby przewodu pokarmowego. Jak mówi Magdalena Piegat, choroby układu pokarmowego, w wyniku których stomia musi zostać wyłoniona, są charakterystyczne dla krajów wysoko rozwiniętych. W dużym stopniu przyczyną tego jest sposób odżywiania się ich mieszkańców. Poza chorobami zapalnymi, stomia wyłaniania jest również w następstwie raka jelita grubego czy uszkodzeń mechanicznych, powstałych w wyniku wypadków drogowych.

 

Artykuł powstał na podstawie materiałów www.stomalife.pl

About Kasia

Zobacz również

Letni cykl bezpłatnych badań w Galerii Zaspa

Galeria Zaspa zaprasza wszystkie mieszkanki Zaspy i okolic, w wieku od 50 do 69 lat, do skorzystania z bezpłatnych badań …

1 komentarz

  1. Jesteś dzielna dziewczyna ja też bym to zrobiła pokazując wszystkim ze da się żyć ze stomia. Masz rodzinę i cudowną córeczkę. Życzę dalszego pozytywnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.