Nasze społeczeństwo się zmienia. Ewoluuje nasza mentalność. Coraz mniej wstydzimy się i boimy mówić o swoich schorzeniach. – Całe szczęście, że tak się dzieje! Zamykanie się sam na sam z chorobą może nas tylko pogrążyć – mówi Małgorzata Mączka ze Sklepu Medycznego DORT-MED na Zaspie.
Małgorzata Mączka nie tylko prowadzi sklep medyczny na gdańskiej Zaspie, ale także działa na rzecz stomików.
Kim są stomicy?
Najwięcej na ten temat możemy przeczytać na stronie www.stomalife.pl . Stomia jest chirurgicznie wytworzonym połączeniem części jelita z powierzchnią ciała. Najczęściej jest konsekwencją występowania nowotworu jelita grubego, chorób zapalnych, polipowatości jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna. W przypadku nieprawidłowej pracy narządu chirurg wycina chory fragment i tworzy nową drogę wypróżniania znajdującą się na ścianie brzucha. Od tego momentu wypróżnianie oraz wydalanie gazów odbywa się przez wyłonioną stomię. Ze względu na pominięcie zwieracza zamykającego ujście jelita, nie ma możliwości kontroli wypróżnień i wydalania gazów dlatego pacjent korzystać musi ze specjalnego worka stomijnego.
Dla wielu osób zmierzenie się z chorobą jest ogromnym wyzwaniem. Chorzy muszą zmierzyć się nie tylko z walką z nowotworem, ale później także przystosowaniem się do zupełnie nowej rzeczywistości.
– Dla chorych szczególnie początki ze stomią są bardzo trudne. Nie jest łatwo przyzwyczaić się do worka stomijnego – mówi Małgorzata Mączka. – Na szczęście mentalność społeczeństwa się zmienia. Inaczej postrzegamy swoje choroby i innych. Staliśmy się bardziej empatyczni – dodaje Mączka.
Tym, co jest niezwykle ważne w temacie stomii to powrót do normalności. – Mam naprawdę niezwykłych Klinetów – Pacjentów, którzy pomimo swoich bardzo trudnych przejść „wracają do życia” – uśmiecha się Małgorzata Mączka. – Kobiety decydują się na założenie rodziny, rodzą dzieci. Stomicy wracają do aktywności fizycznej, podróżują, a czasami nawet robią więcej niż przed chorobą. Nie wolno przyjąć podejścia, że worek stomijny uniemożliwi nam spełnianie marzeń!
Małgorzata Mączka wspiera działania na rzecz Stomików. Organizuje spotkania na gdańskiej Zaspie, które pozwalają wyjść z ukrycia osobom chorym, a także zrozumieć czym jest stomia. O spotkaniach będziemy na bieżąco informować na łamach portalu.
1 komentarz
Pingback: Stomicy mogą normalnie żyć! | Zaspa24.PL