sobota , 15 czerwiec 2024

Świąteczny tramwaj już od dziś na ulicach Gdańska

Już na stałe wpisał się w świąteczny krajobraz Gdańska, więc nie może go zabraknąć także w tym roku, choć w nieco odmiennej formie. Z powodu panującej pandemii, zabytkowa czerwona N-ka – pojazd z historycznej floty GAiT, przemierzać będzie ulice Gdańska bez pasażerów. Jak zwykle rozbłyśnie na ulicach Gdańska w okresie przedświątecznym, a także poprzedzającym Nowy Rok.

Podobny pojazd – ozdobiony ponad 150 metrami lampek choinkowych – można spotkać na torach Budapesztu, Amsterdamu, Zurichu czy Istambułu. Taka tradycja od kilku lat pielęgnowana jest również w Gdańsku i w okresie przedświątecznym jeden z zabytkowych tramwajów spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje – Konstal N z 1952r., popularnie nazywany N-ką, zyskuje niepowtarzalny wygląd.

Tradycyjnie, świąteczny tramwaj wyruszy w miasto tuż przed świętami. Jeździć będzie także okresie poprzedzającym Nowy Rok. Magiczna N-ka na tory wyjedzie już w poniedziałek, 21 grudnia 2020 r. Będzie ją można spotkać także 22 i 23 grudnia oraz od 28 do 30 grudnia. Kursować będzie w godzinach od godz. 15 do 21 na trasie Strzyża PKM – Śródmieście SKM. W tym roku jednak świąteczna N-ka przemierzać będzie ulice Gdańska bez pasażerów.

Z powodu panującej pandemii, w tym roku niestety nie będziemy mogli zaprosić mieszkańców na pokład naszego świątecznego pojazdu – mówi Maciej Lisicki, prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje. – Wiemy jednak, że już sama obecność, widok tego wyjątkowego, świątecznie przybranego tramwaju mknącego ulicami miasta wzbudza bardzo pozytywne emocje wśród mieszkańców i buduje atmosferę świąt. A te pozytywne emocje, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, są niezwykle cenne. Dlatego, pomimo koniecznych zmian w funkcjonowaniu świątecznego tramwaju, nie może zabraknąć go na ulicach naszego miasta także teraz, a może szczególnie teraz.

Co roku na pokład świątecznej N-ki mieszkańców zaprasza Mikołaj. Czeka na nich z upominkami. Mikołaja nie zabraknie także i tym razem. W tym roku spoglądał będzie znad pojazdu na mieniący się świątecznymi iluminacjami Gdańsk i jego mieszkańców przypominając o obowiązku zasłania ust i nosa, świecąc dobrym przykładem.

Do zobaczenia na trasie!

Źródło: Gdańsk.pl

About Zaspa24

Zobacz również

50-te Urodziny Zaspy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na uroczyste obchody 50-lecia Zaspy, które odbędą się w dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement