Ostatnie lata to zatrważające wyniki badań dotyczących czytelnictwa w Polsce. Polacy nie czytają książek i wcale się tego nie wstydzą. Czy nie obcowanie z literaturą to aby na pewno powód do chwalenia się?
Badania przeprowadzane przez Bibliotekę Narodową od dawna napawają przerażeniem. Ponad połowa Polaków w ciągu roku nie przeczytała ani jednej książki. Tylko 56% uporało się z tekstem nie dłuższym niż 3 strony.
Kiedyś panowało przekonanie, że wśród osób nieczytających królują głównie ludzie niewykształceni. Te statystyki trafiły już do lamusa. Prawie 35% „wykształciuchów” otwarcie mówi o tym, że nie czyta książek.
Podczas corocznych badań, okazuje się, że czytelnictwo jest bardziej zaawansowane w dużych miastach. Prym wiodą… kobiety. Kupują i CZYTAJĄ one o wiele więcej książek niż mężczyźni.
Aby nakłonić Polaków do czytania organizuje się wiele kampanii społecznych, w które angażują się znane osoby. Czytanie książek wzbogaca nasze słownictwo, ale także pomaga rozwijać wyobraźnię oraz pobudza mózg.
29 kwietnia, o godzinie 13:00 odbędzie się debata „Jak działać, by zachęcić do czytania?”.
Na temat stanu czytelnictwa oraz wszelkich inicjatyw związanych z jego upowszechnianiem rozmawiać będzie trójka gdańskich radnych: Jolanta Banach, Małgorzata Chmiel i Grzegorz Strzelczyk oraz Paweł Braun, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku; Anna Czekanowicz, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury oraz prof. Stanisław Rosiek, z Wydziału Filologii UG, prezes Wydawnictwa słowo/obraz terytoria. Debata odbędzie się w sali herbowej Nowego Ratusza w godzinach godz. 13.00 – 15.15.
Patronat nad debatą objął Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, a także TVP Gdańsk i Radio Gdańsk.
Całą debatę będzie można oglądać na żywo w Internecie na stronie Miasta Gdańsk.
Portal zaspa24.pl zaangażował się w promowanie kultury, ale także czytelnictwa. Powstał cykl felietonów „Czytam na Zaspie”, w których pojawiają się recenzje książek oraz wywiady z autorami.