piątek , 24 wrzesień 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Upadek czytelnictwa w Polsce

Ostatnie lata to zatrważające wyniki badań dotyczących czytelnictwa w Polsce. Polacy nie czytają książek i wcale się tego nie wstydzą. Czy nie obcowanie z literaturą to aby na pewno powód do chwalenia się?

Badania przeprowadzane przez Bibliotekę Narodową od dawna napawają przerażeniem. Ponad połowa Polaków w ciągu roku nie przeczytała ani jednej książki. Tylko 56% uporało się z tekstem nie dłuższym niż 3 strony.
Kiedyś panowało przekonanie, że wśród osób nieczytających królują głównie ludzie niewykształceni. Te statystyki trafiły już do lamusa. Prawie 35% „wykształciuchów” otwarcie mówi o tym, że nie czyta książek.
Podczas corocznych badań, okazuje się, że czytelnictwo jest bardziej zaawansowane w dużych miastach. Prym wiodą… kobiety. Kupują i CZYTAJĄ one o wiele więcej książek niż mężczyźni.

Aby nakłonić Polaków do czytania organizuje się wiele kampanii społecznych, w które angażują się znane osoby. Czytanie książek wzbogaca nasze słownictwo, ale także pomaga rozwijać wyobraźnię oraz pobudza mózg.

fot. gdansk.pl
fot. gdansk.pl

29 kwietnia, o godzinie 13:00 odbędzie się debata „Jak działać, by zachęcić do    czytania?”.
Na temat stanu czytelnictwa oraz wszelkich inicjatyw związanych z jego  upowszechnianiem rozmawiać będzie trójka gdańskich radnych: Jolanta  Banach, Małgorzata Chmiel i Grzegorz Strzelczyk oraz Paweł Braun, dyrektor    Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku; Anna Czekanowicz,  dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury oraz prof. Stanisław Rosiek, z Wydziału  Filologii UG, prezes Wydawnictwa słowo/obraz terytoria. Debata odbędzie się w  sali herbowej Nowego Ratusza w godzinach godz. 13.00 – 15.15.
Patronat nad debatą objął Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta  Gdańska, a także TVP Gdańsk i Radio Gdańsk.

Całą debatę będzie można oglądać na żywo w Internecie na stronie Miasta Gdańsk.

Portal zaspa24.pl zaangażował się w promowanie kultury, ale także czytelnictwa. Powstał cykl felietonów „Czytam na Zaspie”, w których pojawiają się recenzje książek oraz wywiady z autorami.

Zobacz również

Pozytywny Żłobek nr 6 przy ul. Hynka 34

Budowa Pozytywnego Żłobka nr 6 w Gdańsku dobiegła końca. W żłobku przygotowano 100 miejsc dla …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *