fot. zaspa24.pl

Uwaga! Strażnik interweniuje zawsze w umundurowaniu!

Ktoś próbował podszyć się pod strażnika miejskiego i ukarać jedną z mieszkanek Gdańska mandatem. Mężczyzna był bez munduru, bo jak twierdził, „jest pracownikiem operacyjnym”. Miał natomiast przy sobie przedmiot, przypominający wyglądem radiotelefon. Kobieta na szczęście zachowała czujność i nie dała oszustowi żadnych pieniędzy.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 1 września, rano. Przed godziną 10:00 na przystanku tramwajowym „Hucisko” do mieszkanki Gdańska podszedł około 50-letni mężczyzna z charakterystycznym tatuażem na przedramieniu. Przedstawił się jako strażnik miejski i zażądał pieniędzy za rzekomo popełnione wykroczenie drogowe. Kobieta zachowała jednak zimną krew i natychmiast zadzwoniła pod interwencyjny numer 986. Tam zyskała potwierdzenie, że ktoś próbował ją oszukać. Strażnicy miejscy zawsze działają jawnie, nigdy nie podejmują interwencji po cywilnemu, a patrol zawsze składa się z dwóch funkcjonariuszy!

Jak wynika z Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych:

Art. 21.
1. Strażnik podczas wykonywania czynności służbowych jest obowiązany nosić umundurowanie, legitymację służbową, znak identyfikacyjny oraz emblemat gminny.

Art. 22.
Strażnik przy wykonywaniu czynności (…) jest obowiązany przedstawić się imieniem i nazwiskiem, a ponadto na żądanie osoby, której czynności te dotyczą, okazać legitymację służbową w sposób umożliwiający odczytanie i zanotowanie nazwiska strażnika oraz organu, który wydał legitymację.

Ważne!
W zdecydowanej większości przypadków strażnicy miejscy nie przyjmują pieniędzy i wystawiają mandaty kredytowane!
Mandaty gotówkowe są stosowane JEDYNIE w przypadku osób czasowo przebywających na terytorium RP albo nie posiadających stałego miejsca zamieszkania lub pobytu (art.98 §2 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).

O incydencie na Hucisku Stanowisko Kierowania Prewencją natychmiast poinformowało policję oraz wszystkie patrole straży miejskiej, jak również operatorów miejskiego monitoringu.

Jeśli ktokolwiek miałby do czynienia z sytuacją podobną do opisanej powyżej, powinien niezwłocznie skontaktować się z policją (tel. 112, 997), ewentualnie ze strażą miejską (tel. 986). O pomoc można też poprosić każdego umundurowanego funkcjonariusza, który pełni w pobliżu służbę patrolową.

Straż Miejska w Gdańsku

About Kasia

Zobacz również

Wielki mural, promujący kampanię „Naturalnie Niemcy”, wymalowano na bloku przy ul. Startowej

Olbrzymi mural wymalowano  na fasadzie wieżowca przy ul. Startowej w Gdańsku Zaspie. Dzieło to nie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement