poniedziałek , 9 grudzień 2024
fot. www.fastdeal.pl

Walka z rozstępami

Rozstępy są często spotykanym i nierzadko trudnym do zaakceptowania problemem kosmetycznym. Na ich powstawanie składa się kilka czynników takich jak: szybki wzrost, gwałtowny przyrost masy ciała, ciąża, zaburzenia hormonalne i kortykosteroidoterapia.

Wczesne określa się mianem rozstępów czerwonych, późne o odmiennym charakterze klinicznym i histopatologicznym to rozstępy białe.
Rozstępy wykazują predylekcję do lokalizacji w okolicach ciała, szczególnie podatnych na napinanie skóry, takich jak: pośladki, górne partie ud i piersi u dziewcząt, uda i okolica lędźwiowo-krzyżowa u chłopców oraz brzuch i piersi u kobiet ciężarnych. Rzadszą lokalizację stanowią górne części ramion i okolica łonowa. Pewną odmiennością charakteryzują się rozstępy, powstałe w efekcie zaburzeń hormonalnych – na ogół są liczniejsze, większe, mogą występować w nietypowej lokalizacji, zajmując nawet skórę twarzy.

Zmiany wyglądają początkowo jako lekko wyniosłe smugi barwy sinej lub purpurowej (rozstępy czerwone). Z biegiem czasu zmiany tracą czerwone wybarwienie, przyjmując kolor porcelanowobiały, stają się płaskie, zanikowe, ich powierzchnia ulega dyskretnemu pomarszczeniu (rozstępy białe). Na ogół po kilku latach stają się mało zauważalne i obiektywnie stanowią mniejszy problem kosmetyczny.

Korzystnym czynnikiem prewencyjnym i wspomagającym leczenie rozstępów jest ruch i aktywność fizyczna. Zasadne jest w tym miejscu zaznaczyć, aby wysiłek fizyczny i uprawianie sportu odbywało się racjonalnie, systematycznie, z pominięciem używania anabolicznych środków wspomagających.

Najprostszym zabiegiem, możliwym do samodzielnej realizacji w warunkach domowych, jest masaż ciała, mający na celu poprawę elastyczności i ukrwienia skóry oraz stymulację syntezy kolagenu i elastyny.
Dodatkowym czynnikiem wspomagającym efekt mechanicznego oddziaływania masażu jest odpowiednio dobrany preparat kosmetyczny, zawierający w swoim składzie substancje miejscowo aktywne. Należą do nich środki pobudzające mikrokrążenie, stymulujące proliferację fibroblastów, pobudzające odnowę włókien łącznotkankowych, wykazujące działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Udowodnioną skuteczność w tym zakresie mają:
wyciąg z wąkrotki azjatyckiej,
krzemionka organiczna,
wyciąg z cebuli,
pirogronian sodowy,
witaminy A, C i E, polidezoksyrybonukleotydy,
kwas hialuronowy.

W części przypadków, dobry efekt terapeutyczny uzyskuje się po kilkutygodniowej terapii miejscowymi retinoidami.
Gabinety kosmetyczne, dermatologiczne i chirurgiczne oferują szereg technik zabiegowych polecanych, choć rozmaicie skutecznych, w leczeniu rozstępów.

Należą do nich:
mezoterapia igłowa i bezigłowa,
mikrodermabrazja,
fototerapia z wykorzystaniem światła laserowego
radiofrekwencja.

Podsumowując, rozstępy są często spotykanym defektem kosmetycznym. Z wyjątkiem zmian nasilonych i rozległych stanowią głównie problem subiektywny. Skuteczność postępowania profilaktycznego jest ograniczona uwarunkowaniami osobniczymi. Współczesna medycyna i kosmetologia dysponują coraz szerszym spektrum możliwości terapeutycznych, choć przed ich wdrożeniem należy rozważyć wszelkie argumenty za i przeciw, pamiętać o niezbędnej cierpliwości, kosztochłonności i czasie potrzebnym do uzyskania zadowalających efektów leczenia.

Marzena Hermanowicz 

Salon Siódme Niebo
ul. Meissnera 3
Gdańsk – Zaspa
tel. 782 44 22 40

About Kasia

Zobacz również

Wielka loteria w Rossmannie. Pula nagród – ponad 3 miliony zł

„Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz!” – tę piosenkę, zaśpiewaną przez Małgorzatę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement