Opalona skóra jest nadal dla dużej grupy społeczeństwa wyznacznikiem urody, zdrowia i dobrego samopoczucia. Mimo iż naukowcy biją na alarm stawiając czerniaka wśród najważniejszych problemów onkologicznych XXI wieku, to dla wielu udany wypoczynek musi się wiązać z intensywną, równomierną pigmentacją.
Wpływ promieniowania UV na organizm ludzki jest dobrze poznany i nie dotyczy wyłącznie skóry. Poza niewątpliwie pozytywnym oddziaływaniem na samopoczucie i syntezę Wit. D, promieniowanie słoneczne wiąże się z wieloma niekorzystnymi mechanizmami inicjowanymi w ustroju.
Przewlekłe działanie promieniowania ultrafioletowego powoduje powstawanie w skórze wielu zmian – wiele z nich widać już na pierwszy rzut oka. Staje się ona sucha, ziemista, pojawiają się drobne zmarszczki i liczne grube bruzdy. Ponadto częściej występują teleangiektazje (rozszerzenia naczyniowe, popularnie nazywane „pajączkami”) oraz nierównomierna pigmentacja – ciemne piegi i plamy barwnikowe. W skórze uszkodzonej światłem słonecznym naczynia krwionośne są rozszerzone i kręte, często powstają na niej wybroczyny. Skóra ma mniejsze zdolności do gojenia ran, charakteryzuje się większą kruchością i wrażliwością. W ostatnich latach – w związku ze wzrostem ekspozycji na naturalne promieniowanie ultrafioletowe (słońce) i nadmierne korzystanie ze sztucznych źródeł promieniowania UV (solaria), coraz częściej w praktyce dermatologicznej jest spotykany problem słonecznego starzenia się skóry oraz zmian przednowotworowych i raka skóry.
Do ochrony skóry przed niekorzystnym wpływem promieniowania ultrafioletowego wykorzystywane są zawarte w kosmetykach filtry przeciwsłoneczne, które nie tylko chronią przed poparzeniem ale także zapobiegają fotostarzeniu i kancerogenezie.
Kosmetyki promieniochronne są podstawą pielęgnacji osób ze skórą jasną ( I i II fototyp skóry), z licznymi znamionami barwnikowymi, z rogowaceniem słonecznym i niektórymi dermatozami (toczeń rumieniowaty, albinizm, xeroderma pigmentosum). Jednak duża dawka promieniowania docierającego do Ziemi w ciągu całego roku wymaga fotoprotekcji od każdego kto pragnie na długo zatrzymać skórę w dobrej kondycji i zdrowiu.
Pamiętaj! Nie ma bezpiecznego opalania. Nie ma zdrowej opalenizny!!
Marzena Hermanowicz
Salon Siódme Niebo
ul. Meissnera 3
Gdańsk – Zaspa
tel. 782 44 22 40