środa , 20 październik 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Wygrywa…. wariant proponowany przez jury. Przypadek?

Mieszkańcy Zaspy do 29 kwietnia mieli czas, aby udać się do SM Młyniec lub biura podawczego Prezydenta Miasta Gdańska przy ul. Nowe Ogrody 8/12 i tam zgłosić uwagi dotyczące projektów zabudowy dawnego pasa startowego. Do wyboru mieli jeden z dwóch wariantów, z czego wariant II był sugerowany przez inwestora, firmę Budimex.

Na początku maja w siedzibie Spółdzielni Młyniec przy ul. Pilotów 3 pojawiły się wyniki głosowania. Poniżej przedstawiamy treści uzasadnienia:

Przedstawiamy ocenę jury konkursowego powołanego przez firmę Budimex Nieruchomości, które wyłoniło zwycięski projekt zagospodarowania pasa startowego na byłym lotnisku.
Praca otrzymała I nagrodę za propozycję trafnego rozwiązania urbanistycznego całości założenia (wariant II etap A i B), ze szczególnym uwzględnieniem udanej kompozycji projektowanej pierzei wzdłuż ul. Hynka i propozycji kwartalnej zabudowy etapu B na obszarze przewidzianym do zmiany MPZP. Skalę architektoniczną projektowanych kwartałów oraz lokowanie dominant architektury sędziowie uważają za prawidłową. Sędziowie konkursowi z dużym uznaniem przyjęli propozycję oferowanej architektury dominant, jak również podjęcia próby stworzenia (przez lokowanie w parterach zabudowany kwartalnej usług) charakteru zabudowy miejskiej, a nie osiedlowej i wykształcenie ciekawych przestrzeni publicznych. Dominanty oferują oryginalną stylistykę architektoniczną, nową w rejonie Trójmiasta. Mankamentem pracy jest brak zaprojektowania wyrazistego, początkowego dla obu obszarów zabudowy placu, przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Hynka i dalej ciągu pieszego w kierunku wschodnim aż do rejonu placu pomiędzy istniejącą i projektowaną w wariancie B zabudową. Uformowanym w tym miejscu plac wyznaczony przez aleje jezdni z chodnikiem i prostopadły ciąg pieszo-jezdny wymaga dopracowania.
Poprawny szkielet układu komunikacyjnego winien być dopracowany (w oparciu o aktualną analizę ruchu) w kierunku poszukania połączenia z al. Jana Pawła II i prawidłowej usługi pod budynkami.

Prace oceniało jury konkursowe w składzie:
Wiesław Bielawski – wiceprezydent Gdańsk
Andrzej Duch – dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego
Kamil Sośniak – Przewodniczący Rady Dzielnicy Zaspa
Ryszard Jurkowski – z AIR Jurkowscy – Architekci
Ewa Perkowska – dyrektor pionu handlowego Budimeksu Nieruchomości
Damian Kapitan – dyrektor pionu realizacji Budimeksu Nieruchomości
Łukasz Taraszkiewicz – dyrektor biura regionalnego Budimeksu Nieruchomości

Dodajmy, że nigdzie nie została opublikowana informacja dotycząca uwag zgłoszonych przez mieszkańców Zaspy. Głosowanie, a raczej zgłaszanie uwag było jednak utrudnione. Uwagi dotyczące proponowanych rozwiązań można było składać bezpośrednio w biurze podawczym Prezydenta Miasta Gdańska przy ul. Nowe Ogrody 8/12 lub do 29 kwietnia w sekretariacie spółdzielni, skąd zostały one przekazane do Wydziału Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Zobacz także: Twój głos w sprawie pasa startowego

Wariant I odrzucony przez jury konkursowe
Wariant I odrzucony przez jury konkursowe

Zobacz również

Pozytywny Żłobek nr 6 przy ul. Hynka 34

Budowa Pozytywnego Żłobka nr 6 w Gdańsku dobiegła końca. W żłobku przygotowano 100 miejsc dla …

1 komentarz

  1. wielka ściema jak zwykle interes i kasa wygrywają a mieszkańcom nic do tego SKANDAL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *