W Gdańsku mamy dziewięć cmentarzy komunalnych, na których znajduje się łącznie ponad 100 tysięcy grobów. Co zrobić, gdy mamy problem ze znalezieniem miejsca pochówku bliskich czy znajomych. Pomoże specjalna wyszukiwarka – wystarczy wpisanie nazwiska nieżyjącej osoby.
Cmentarzami komunalnymi w naszym mieście opiekuje się Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Na stronie internetowej GZDiZ znaleźć można specjalną wyszukiwarkę miejsc pochówku.
Wyszukiwarka umożliwia odnalezienie grobu osób pochowanych na cmentarzach komunalnych Miasta Gdańska. Dane obejmują okres od roku 1945 do roku bieżącego i dotyczą następujących cmentarzy:
- Cmentarz Łostowicki, ul. Łostowicka 35
- Cmentarz Centralny „Srebrzysko”, ul. Srebrniki 2
- Cmentarz Garnizonowy, ul. Dąbrowskiego 2
- Cmentarz p.w. Św. Ignacego, ul. Brzegi 48
- Cmentarz Salvator Nowy, ul. Cmentarna 2
- Cmentarz Sobieszewski, ul. Turystyczna 2
- Cmentarz p.w. Św. Jadwigi, ul. Góreckiego 12
- Cmentarz p.w. Św. Franciszka, ul. Kartuska 238
- Cmentarz Oliwski, ul. Opacka 8
Jak znaleźć informacje o grobie?
• Wpisz dane osoby zmarłej: nazwisko, imię, datę urodzenia lub zgonu.
UWAGA: można podać tylko samo nazwisko, jednak w tym przypadku lista znalezionych nazwisk będzie dłuższa.
• Aby zawęzić uzyskaną listę, należy wpisać szczegółowe dane lub ręcznie wybrać nazwisko osoby zmarłej poprzez kliknięcie w link zawierający informacje o osobie. Wpisanie samego imienia nie jest wystarczającym kryterium szukania danych.
(kliknij w grafikę)
Po wpisaniu w wyszukiwarce informacji o zmarłym, na stronie ukazuje się mapka z zaznaczonym miejscem pochówku (w żółtej ramce).
Obok mapki po lewej stronie znajdują się informacje: na jakim cmentarzu grób się znajduje (także kwatera, rząd, miejsce) oraz imię i nazwisko zmarłego, jego data urodzin, śmierci i pochówku.
Jeśli powyższa wyszukiwarka nie zwraca oczekiwanych danych a osoba na pewno jest pochowana na cmentarzu, GZDiZ prosi o zgłoszenie tego faktu przez specjalny formularz.