poniedziałek , 14 Czerwiec 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Zadbaj o bezpieczeństwa swojego pupila. W Gdańsku trwa program czipowania psów

Bezpłatne czipowanie psów to propozycja dla świadomych właścicieli czworonogów. Aby z niej skorzystać, należy spełnić jeden warunek – właściciel zwierzęcia musi być zameldowany w Gdańsku. Usługa realizowana jest w czterech lecznicach weterynaryjnych znajdujących się na terenie naszego miasta. Przed udaniem się do jednej z nich w celu oznakowania psa, należy umówić się telefonicznie na wizytę.

Chip to układ scalony z zaprogramowanym 15-cyfrowym, niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym. Umieszcza się go pod skórą zwierzęcia, najczęściej w okolicach karku. Odczytanie czipa możliwe jest poprzez przyłożenie do ciała zwierzęcia specjalnego urządzenia, które poprzez fale radiowe o niskich częstotliwościach aktywuje czip i wyświetla numer, który został mu przypisany. Zabieg elektronicznego znakowania jest nieinwazyjny, bezpieczny dla zdrowia zwierzęcia i co najważniejsze – daje poczucie bezpieczeństwa, że nasz pies w razie zagubienia czy kradzieży, ma większe szanse na odnalezienie.

Wizyta w gabinecie weterynaryjnym w celu oznakowania psa, trwa kilka minut. Po zaczipowaniu, właściciel psa wypełnia druk, w którym podaje swoje dane osobowe z adresem i numerem telefonu. Właściciele psów, którzy nie chcą zaczipować psa, bo boją się o swoje prywatne dane, nie muszą się martwić, ponieważ podane informacje są niejawne.

– Akcję bezpłatnego czipowania psów prowadzimy w Gdańsku od 25 lat – wyjaśnia Emilia Salach, p.o. kierownika Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt Promyk. – Pies, który trafia do schroniska, w pierwszej kolejności sprawdzany jest pod kątem posiadania czipa. Ten rodzaj oznakowania daje gwarancję ustalenia tożsamości psa, który uciekł właścicielowi lub zgubił się i w rezultacie trafił do schroniska. Takie sytuacje są zazwyczaj dużym stresem zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela, dlatego gorąco zachęcam, by ci, którzy jeszcze nie oznakowali swoich psiaków, zrobili to właśnie teraz.

Gdzie zaczipujemy psa?

W tym roku z darmowego zaczipowania psa możemy skorzystać w czterech gdańskich lecznicach weterynaryjnych. Co istotne, przed udaniem się do jednej z nich, należy umówić się telefonicznie na wizytę.

Podczas wizyty w celu oznakowania psa, należy mieć przy sobie dowód osobisty.

Lecznica Weterynaryjna Zwierzyniec,  ul. Kartuska 249, tel.  58 302 00 02. 
Dla dzielnic: Osowa, Matarnia, Kokoszki, Piecki-Migowo, Siedlce, Suchanino, Wzgórze Mickiewicza, Brętowo, VII Dwór, Strzyża, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Żabianka – Wejhera – Jelitkowo – Tysiąclecia, Oliwa.Przychodnia Weterynaryjna Vet-Life, ul. Hebanowskiego 72F, tel.  731 001 833.
Dla dzielnic: Chełm, Jasień, Orunia – św. Wojciech – Lipce, Ujeścisko.Przychodnia Weterynaryjna przy ul. Sokola 2, tel. 500 101 071.
Dla dzielnic: Śródmieście, Olszynka, Rudniki, Wyspa Sobieszewska, Krakowiec – Górki Zachodnie, Stogi, Przeróbka.

Gabinet Weterynaryjny M. Czernielewski,  ul. Lelewela 23E, tel. 58 344 63 45. 
Dla dzielnic: Aniołki, Brzeźno, Letnica, Młyniska, Nowy Port, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Zaspa-Młyniec, Zaspa-Rozstaje.

Do kiedy można skorzystać?

Miasto Gdańsk każdego roku przeznacza na cel czipowania psów około 10 tys zł. W tym roku będzie to kwota większa – 20 tys. zł. Akcja potrwa do końca bieżącego roku lub do wyczerpania limitu, choć w ostatnich latach nie zdarzyło się, by limity zostały przekroczone.

Pies ma czip, co dalej?

Dane właścicieli psów, które zostały zaczipowane w ramach gdańskiego programu, trafiają do bazy schroniska Promyk. Jeśli oznakowany pies się zgubi i zostanie znaleziony na ulicy, wystarczy, że jego tymczasowy opiekun uda się do najbliższego gabinetu weterynaryjnego – większość lecznic posiada własne czytniki czipów. Weterynarz zobaczy w systemie informację, że Promyk posiada dostęp do danych kontaktowych właściciela.

Gdańszczanie, którzy skorzystają z programu miejskiego, powinni wiedzieć, że pies będzie do odnalezienia nie tylko w Gdańsku, ale też w całej Polsce, a nawet za granicą. Informacje o nim automatycznie trafią nie tylko do baz danych schroniska Promyk, ale też do międzynarodowej bazy Safe-Animal.

Warto wiedzieć, że baz w których można umieścić dane po zaczipowaniu psa, jest kilka. Prewencyjnie, warto umieścić informacje we wszystkich dostępnych systemach wyszukiwarek zaczipowanych zwierząt. Najpopularniejsze z nich to:

  1. Centralna Europejska Wyszukiwarka Europetnet.
  2. Międzynarodowa Baza Danych SAFE-ANIMAL (Europetnet).
  3. Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt (Europetnet).
  4. System Elektronicznej Identyfikacji Zwierząt.
  5. Elektroniczna Identyfikacja i Rejestracja Psów.

Nowy numer telefonu lub adres – pamiętaj o aktualizacji danych

Zdarzają się sytuacje, gdy kontakt z właścicielem zaczipowanego psa nie jest możliwy, ponieważ numer telefonu jest nieaktualny. Jeśli więc zmieniamy numer kontaktowy albo adres zamieszkania, pamiętajmy o zaktualizowaniu informacji w bazach danych, gdzie pies był przypisany.Program darmowego czipowania nie obejmuje kotów. Akcja dotyczy wyłącznie psów.

Źródło: Gdańsk.pl

Zobacz również

Gdańsk Osowa. Powstanie park rozrywki Majaland za 20 mln euro. Kiedy będzie otwarcie?

Inwestycja ma kosztować 20 mln euro, pozwolenie na budowę już zostało wydane. Park rozrywki Majaland …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *