Zaspa Rozstaje. Roboczy spacer po dzielnicy prezydent Gdańska w towarzystwie miejskich i dzielnicowych radnych

O planach wobec betonowej kładki nad al. Rzeczypospolitej, o przyszłości zielonego terenu pomiędzy ulicami Burzyńskiego oraz Żwirki i Wigury, o niezrealizowanych projektach i planach dotyczących Parku Milenium. O tym i innych dzielnicowych sprawach, rozmawiano w trakcie wtorkowego spaceru gospodarczego z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

Spacer odbył się we wtorek, 21 września. Prezydent Gdańska towarzyszyli przedstawiciele wydziałów Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek, a także radni dzielnicy: Piotr Skiba, Jakub Puszkarski, Jolanta Gałęziowska-Modzelewska, Bożena Derengowska, Halina Moskwa i Stanisław Wiśniewski. Uczestniczyły w nim także miejskie radne: Agnieszka Owczarczak (przewodnicząca Rady Miasta Gdańska), Elżbieta Strzelczyk i Barbara Imianowska.

Spotkanie rozpoczęło przy jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w tej dzielnicy – przy wysłużonej, betonowej kładce nad al. Rzeczypospolitej i al. Jana Pawła II. O jej przyszłości dyskutowano w mieście przez dłuższy czas.

Koniec betonowej kładki

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przeanalizował i oszacował, ile wyniósłby ewentualny generalny remont obiektu, a ile jego rozbiórka i budowa mniejszych kładek poziomych dla pieszych i rowerzystów. Okazało się, że koszty byłyby podobne – około 12 mln złotych. Zdecydowano więc o rozbiórce dotychczasowego betonowego przejścia i budowie mniejszych pięciu kładek. Obecnie trwają prace nad opracowaniem projektu budowlanego. Te powinny zakończyć się do końca bieżącego roku. Powstający projekt przewiduje etapowanie prac i tak też wstępnie planowana jest realizacja tej inwestycji (mogą to być nawet cztery etapy). Nowym kładkom towarzyszyć będzie dodatkowa sygnalizacja świetlna. W ostatnim czasie, w ramach przygotowań do tej inwestycji, GZDiZ przeprowadził m.in. pomiary liczby pieszych korzystających z kładki.

Problem z terenem dzierżawionym przez spółdzielnię

Pomiędzy blokami przy ul. Burzyńskiego oraz Żwirki i Wigury znajduje się rozległy teren porośnięty trawą. Jest on dzierżawiony przez Spółdzielnię Mieszkaniową Rozstaje. Radni dzielnicy dopytywali we wtorek o status prawny tej nieruchomości. Miasto wystąpiło bowiem o jej zwrot. Historia tego terenu sięga roku 2010, kiedy to spółdzielnia mieszkaniowa wystąpiła do Miasta o dzierżawę – użytkowanie wieczyste wspomnianego terenu, ponieważ planowała wybudować w tym miejscu przedszkole – taka propozycja zawarta została w złożonym wniosku. Miasto działkę wydzierżawiło. Zgodnie z umową z Miastem, spółdzielnia miała dwa lata na rozpoczęcie budowy planowanego obiektu i kolejne trzy lata na realizację tego przedsięwzięcia. Nic w tej kwestii nie ruszyło jednak do dzisiaj. Miasto wystąpiło więc o zwrot tego terenu. Sprawa trafiła do sądu.

Rzecz w tym, że mieszkańcy wspomnianej spółdzielni nie chcą stracić tego terenu, licząc na to, że jednak powstanie w tym miejscu nowa zabudowa. Część osób jest natomiast przeciwna, by wybudowano tutaj np. bardzo wysokie wieżowce. Jak tłumaczyła jedna z radnych dzielnicy, mieszkańcy godzą się na niewysoką zabudowę, do 19 metrów wysokości maksymalnie. Liczą na funkcje usługowe potencjalnego nowego obiektu.

Katarzyna Kuropiejska z Wydziału Skarbu UMG zaznaczyła, że sąd zażądał w tej sprawie mediacji, ale nie określił jeszcze konkretnego terminu. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podkreślała z kolei, że Miasto musi być w zgodzie z przepisami. Kwestia dalszej dzierżawy tego terenu pozostaje więc otwarta – obecnie jest ona uzależniona od decyzji sądu.

Park Milenium

Ten zielony teren służy przede wszystkim okolicznym mieszkańcom. Znajduje się tu m.in wysłużony już plac zabaw i siłownia „pod chmurką”. Radni dzielnicy zaznaczali we wtorek, że od kilku lat zgłaszają dla tego miejsca nowe projekty, ale do dziś większość z nich nie została zrealizowana. Są to projekty, których finansowanie zaplanowano zarówno ze środków Rady Dzielnicy, jak i z Budżetu Obywatelskiego, m.in. budowa tyrolki, nowego placu zabaw, miejsca do grillowania czy montaż dodatkowych ławek i hamaków.

Przedstawiciele Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska wyjaśniali, że mają często problemy z wyłonieniem wykonawców choćby dla dokumentacji projektowych – ze względu na brak zainteresowania takimi zleceniami. Każdy bowiem obiekt, który pojawia się w przestrzeni publicznej, nawet jedna huśtawka czy ławka, musi być oficjalnie zaprojektowany przez specjalistę. Jeżeli nie ma projektu – nie można ogłosić przetargu na realizację. Zapewnili jednak, że trwają obecnie procedury dotyczące planowanego w tym parku placu zabaw. Powinien powstać wiosną 2022 r.

Chodnik na ul. Powstańców Wielkopolskich

Ta ulica, kiedyś bardzo peryferyjna, rzadko uczęszczana, jest obecnie jednym z popularniejszych łączników pomiędzy wybudowanymi w ostatnich latach budynkami mieszkalnymi a al. Jana Pawła II. Radni zwracali uwagę na potrzebę wymiany nawierzchni tej ulicy oraz budowę chodnika, którego w ogóle nie ma w tym miejscu. Ustalono, że Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przygotuje, póki co, koncepcję budowy chodnika, który powinien powstać w pierwszej kolejności, by zapewnić bezpieczne przejście pieszym.

Inne sprawy

W trakcie wtorkowego spaceru rozmawiano też o potrzebie wykonania drobnych prac przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Czarny Dwór, m.in. remontu odcinka chodnika. Dyskutowano też o przyszłości nieczynnego obecnie boiska do gry w koszykówkę, wybudowanego przez prywatnego dewelopera przy al. Jana Pawła II, ale będącego obecnie w zarządzie Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Podczas wtorkowego spaceru po Zaspie Rozstajach, prezydent Gdańska towarzyszyli przedstawiciele wydziałów Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek, a także radni dzielnicy: Piotr Skiba, Jakub Puszkarski, Jolanta Gałęziowska-Modzelewska, Bożena Derengowska, Halina Moskwa i Stanisław Wiśniewski. Uczestniczyły w nim także miejskie radne: Agnieszka Owczarczak (przewodnicząca Rady Miasta Gdańska), Elżbieta Strzelczyk i Barbara Imianowska.

Źródło: Gdańsk.pl

About Zaspa24

Zobacz również

50-te Urodziny Zaspy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na uroczyste obchody 50-lecia Zaspy, które odbędą się w dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement