sobota , 17 Kwiecień 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Autorka z Mazur, która podbiła polskie serca

SONY DSCKatarzyna Enerlich dla niektórych jest jedną z wielu „kobiecych” pisarek. Natomiast jest grupa ludzi, która niecierpliwie wyczekuje kolejnych powieści mrągowskiej pisarki. Dlaczego i w czym tkwi ta magiczna siła?

Mazurska moc

Na powieść Kasi trafiłam kilka lat temu przez przypadek. Chodząc po księgarni i beznamiętnie przyglądając się podobnym do siebie książkom natknęłam się na piękną, zieloną okładkę z… dmuchawcem. Rudowłosa, uśmiechnięta kobieta na ostatniej stronie tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, ze warto zaryzykować i zagłębić się w mazurski świat.
Debiut Katarzyny Enerlich nastąpił w latach, kiedy większość kobiet zaczytywała się w powieściach Małgorzaty Kalicińskiej. Były dwie opcje: albo Kasia odniesie sukces, albo fanki Kalicińskiej zrobią z niej miazgę.
Okazało się jednak, że prócz bardzo przyjemnej lektury Debiutantka ma świetny kontakt z czytelnikami. Jej spotkania autorskie wyglądają jak biesiady przyjaciół. Ludzie się uśmiechają, słuchają i… zaprzyjaźniają ze sobą.

Cykl „Prowincji” doczekał się szóstej części i już dziś wiadomo, że to nie koniec tej mazurskiej sagi, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa MG.

Co takiego mają w sobie książki Kasi Enerlich, że czytelnicy nie mają ich dosyć? Są prawdziwe. Autorka buduje świat swoich bohaterów obserwując to, co dzieje się dookoła niej. Jak sama twierdzi tematy do opisywania w książkach są wszędzie. Mazury to rzeczywistość i codzienność Katarzyny Enerlich. Czasy, w których przyszło nam żyć powodują, że coraz częściej wracamy do korzeni. I to właśnie możemy znaleźć we wszystkich częściach „Prowincji”. Jestem bez reszty zakochana w Mazurach! – dodaje pisarka.

Literatura dla gospodyń

To przeczytane na portalu „x” zdanie zabolało mnie najbardziej. Wiele kobiet, kiedyś jak i teraz, jest gospodyniami. Każda z nas jest gospodynią domu czy zwyczajnie swojego życia. Czy w związku z tym można nas obrażać? Czy gospodyni jest gorszym recenzentem książek niż nauczycielka? Emocje i odbiór towarzyszący nam podczas czytania jest podobny.
Książki Kasi Enerlich opowiadają o mazurskim świecie Ludmiły, która boryka się na co dzień z takimi samymi problemami jak większość polskich kobiet. Miewa problemy i rozterki, cieszy się z drobiazgów i podejmuje decyzje.
Sposób w jaki opisuje to Katarzyna Enerlich to już jej prywatna sprawa. Czytelnicy tego chcą, wydawnictwo te prośby spełnia, a ci, którzy nie są w stanie przebrnąć przez prowincjonalne opowieści – powinni sobie po postu, po ludzku odpuścić i nie ranić tych, którzy czekają na dalsze losy Ludmiły.

Magia

Zawsze uważałam, że czarownica czarownicę rozpozna. Miałam tę przyjemność, że poznałam Kasię osobiście. Jej ciepło emanuje na odległość, a rozmowa motywuje do działania. I w ten sposób ludzie odbierają powieści Pani Enerlich. Na tym polega magia literatury. Ktoś buduje świat, do którego my, czytelnicy uciekamy. Świat zbudowany przez Katarzynę Enerlich pokochały tysiące osób i za to należą się jej ogromne gratulacje.

Najnowsza książka Katarzyny Enerlich „Prowincja pełna szeptów” ukazała się 18 czerwca nakładem Wydawnictwa MG.

Kasia

Zobacz również

Wiosną zapisz się na badania UV!

Gdy temperatura na zewnątrz rośnie wielu, z nas pragnie pięknej opalenizny. Dzięki słońcu nasz organizm …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *