środa , 20 październik 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Badaj piersi! Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

Na raka piersi choruje wciąż zbyt wiele kobiet. Fundusz przypomina wszystkim Paniom, że warto badać piersi w każdym wieku i zachęca do wykonywania bezpłatnych badań profilaktycznych – mammografii i USG piersi. Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego w tym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na nasze zdrowie.

Fundusz finansuje nie tylko program profilaktyki raka piersi dla Pań w wieku 50-69 lat. USG piersi i mammografia to badania, które może zlecić każdy lekarz specjalista, szczególnie lekarz ginekolog i onkolog. W wielu poradniach ginekologicznych jest aparat do badań USG, a każda poradnia ma obowiązek zapewnić pacjentkom dostęp do diagnostyki ultrasonograficznej. Lekarz może takie badania zlecić kobiecie w każdym wieku, tak często jak wynika to ze wskazań medycznych.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza Panie na bezpłatne badania mammograficzne w ramach profilaktycznych programów zdrowotnych, które są realizowane co 2 lata u kobiet w wieku 50-69 lat (przy określaniu wieku brany jest pod uwagę rok urodzenia) z grupy niskiego ryzyka, natomiast raz do roku u kobiet z grupy wysokiego ryzyka. Panie z określonej grupy wiekowej mogą zgłaszać się bez skierowania.

Programem nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej leczyły się z powodu nowotworu piersi o charakterze złośliwym.

Poniżej przedstawiamy krótkie informacje, które pomogą Paniom w podjęciu decyzji dotyczącej własnego zdrowia.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że drastyczny wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Rak piersi występuje częściej po menopauzie. Najważniejszym czynnikiem wpływającym w istotny sposób na wyniki leczenia jest jak najwcześniejsze wykrycie nowotworu. Głównym założeniem programu jest więc zmniejszenie umieralności kobiet z powodu raka piersi, obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej oraz podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka sutka i wprowadzenie na terenie całego kraju zasad postępowania diagnostycznego.

Należy wiedzieć, że czynnikami ryzyka, które mogą warunkować zachorowanie są min.:

  • rak piersi wśród członków rodziny (matka, babcia, siostra),
  • wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia,
  • późna menopauza po 55 roku życia,
  • urodzenie dziecka po 35 roku życia, bezdzietność.

Program daje możliwość wykonania i oceny mammografii w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, które zawarły umowę z Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Porada profilaktyczna w programie obejmuje: przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety, badanie mammograficzne (2 x 2 zdjęcia mammograficzne wraz z opisem dokonanym przez lekarza specjalisty w dziedzinie radiodiagnostyki), sporządzenie Karty badania mammograficznego w systemie informatycznym udostępnionym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jeśli wynik badania mammograficznego, wykonanego w ramach programu wzbudzi wątpliwości lekarza, skieruje on kobietę na dalszą diagnostykę w ramach programu, a jeśli okaże się to konieczne na dalsze leczenie w szpitalu lub przychodni specjalistycznej. Jeżeli wynik jest prawidłowy, to na następne badanie mammograficzne w ramach programu należy zgłosić się po 2 latach, chyba że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy.

W trakcie porady na etapie pogłębionej diagnostyki, lekarz w zależności od wskazań medycznych decyduje, które z dostępnych w ramach programu procedur (badań diagnostycznych) należy wykonać w celu postawienia ostatecznego rozpoznania.

Źrodło.nfz-gdansk.pl

Zobacz również

Minecraft w książkowym wydaniu

Fenomen gry MINECRAFT nie przestaje zaskakiwać – jej popularność wzrasta nieprzerwanie od 2009 roku, a …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *