niedziela , 1 grudzień 2024

„Czytam na Zaspie”. Polecamy książki na długi weekend – część II

Kolejna odsłona cyklu „Czytam na Zaspie”. Po raz kolejny prezentujemy książki, które naszym zdaniem są warte uwagi. Czy i tym razem znajdziecie tutaj coś dla siebie?

Pierwsze dwie książki, które przypały nam do gustu to propozycje Wydawnictwa Burda Książki.

_DSC0840„Seks na kredyt, czyli jak dostać gratis” Hanny Bakuły z pewnością spotka się z aprobatą… Kobiet. To cudowne, satyryczne teksty, które wywołują wybuchy niepohamowanego śmiechu. To kolejna publikacja Autorki, ale zarazem kolejny dowód Jej ogromnego talentu, poczucia humoru i ogromnego dystansu do świata. Bakuła w niesamowity sposób opisuje rzeczywistość nie przebierając w słowach. Podpisujemy się pod słowami, które kiedyś padły a propos Autorki: „Bakuła powinna się rozmnażać. Bakuły są inteligentne, zadziorne i wesołe! Więcej Bakuły!”

Książka „Seks na kredyt, czyli jak dostać gratis” ukazała się na rynku 18 czerwca. Polecamy na własną odpowiedzialność!

_DSC0839Lekturą, która zdecydowanie powinna być obowiązkowa jest „Jimi Hendrix. Sam o sobie”.

Cztery lata sławy – tyle wystarczyło Jimiemu Hendrixowi, aby stać się ikoną światowej kultury. Oryginalność i siła wyrazu jego muzyki w połączeniu z niepowtarzalną gitarową maestrią zapewniły mu trwałe miejsce w muzycznym panteonie. Jaki jednak był ten znany wszystkim artysta? Od chwili, gdy Hendrix, człowiek skromny i niezwykle skryty, ukazał się oczom szerokiej publiczności, jego postać nieodmiennie kryje się we mgle tajemnicy, z biegiem czasu gęstniejącej coraz bardziej.

Napisano o nim wiele. Wypowiadali się znawcy, fani, a także krytycy, zgodnie i niezgodnie z prawdą. Tymczasem Jimi pozostawił własną relację o sobie, ukrytą, niczym w chińskiej łamigłówce, pośród licznych wywiadów, tekstów piosenek, wierszy, zapisków, a nawet scenicznych zagajeń. Książka Jimi Hendrix. Sam o sobie stanowi zbiór tych wszystkich cząstek, opracowany w formie narracyjnej. W ten sposób powstał tekst, który można nazwać pamiętnikiem – osobistym, dowcipnym i poetyckim w wyrazie. Na jego kartach Jimi Hendrix po raz pierwszy opowiada sam o sobie tak, jak tylko on to potrafił.

Na kartach tej książki legendarny gitarzysta jawi się jako człowiek elokwentny i obdarzony instynktowną mądrością. Z każdej strony spogląda na nas ktoś, kto żył pełnią życia.
Mojo

Intymny wgląd w myśli artysty-muzyka. Pasjonujące.
Wall Street Journal

Zdumiewająca relacja z pierwszej ręki, wciągająca i absorbująca lektura, skarb dla wielbicieli twórczości legendarnego gitarzysty.
Sunday Times

Książka „Jimi Hendrix. Sam o sobie” ukazała się 23 października.

_DSC0845Kolejna publikacja, przy której na pewno warto zatrzymać się na dłużej to „Pęknięte miasto. Biesłan” Zbigniewa Pawlaka i Jerzego Wlazło”, która ukazała się nakładem wydawnictwa ZNAK.

Poruszająca historia rozdartego Kaukazu.

Biesłan – małe miasteczko u podnóży gór Kaukazu. Rozpoczęcie roku szkolnego zawsze było tu radosnym świętem. W 2004 roku stało się inaczej. Do szkoły wtargnęli zamaskowani i doskonale przygotowani bojownicy. Zginęły 334 osoby, w tym połowa to dzieci. Do dzisiaj był to największy i najokrutniejszy zamach terrorystyczny w Europie. Miasto pękło i podzieliło się na tych, którzy stracili wszystko, i na tych, którzy nigdy ich nie zrozumieją.

Zbigniew Pawlak był w Biesłanie kilka dni po tych tragicznych wydarzeniach. Odwiedził ponad setkę osetyjskich rodzin. Mieszkał w ich domach, słuchał ich historii. Po 10 latach wrócił, by zobaczyć, jak zmieniło się ich życie.

Pęknięte miasto opowiada o tragedii, która dotknęła jego mieszkańców. O bezradności rodziców, którzy nie mogli pomóc swoim dzieciom. O odwecie i nienawiści bojowników, którzy wcześniej stracili swoich bliskich. O odwadze tych, którzy na własne życzenie pozostali z dziećmi w szkole.

Ta poruszająca historia nie pozwala zapomnieć o tym, że w każdej wojnie, po obu stronach barykady są ludzie. Pozwala też zrozumieć Kaukaz – nieokiełznany, barwny, ale od wielu lat rozszarpywany przez krwawe konflikty.

_DSC0842Siostry Bronte zapewne znamy wszyscy. Nakładem Wydawnictwa Mg ukazała się „Shirley” jednej z nich, Charlotte.

Borykający się z przeciwnościami losu młody przedsiębiorca, Robert Moore, sprowadza do swej fabryki nowoczesne maszyny, czym naraża się lokalnej ludności do tego stopnia, że doczekuje się zamachu na swoje życie. By ratować podupadający interes, Moore rozważa poślubienie zamożnej i dumnej Shirley Keeldar, mimo że jego serce należy do nieśmiałej Caroline, żyjącej w całkowitej zależności od swego stryja. Tymczasem Shirley zakochana jest w ubogim Louisie, który zajmuje posadę guwernera w rodzinie jej wuja. Choć Louis odwzajemnia jej uczucie, ambicja i świadomość przepaści majątkowej, która ich dzieli nie pozwalają mu się do tego przyznać.

„Shirey”, napisana przez Charlotte Brontë zaraz po „Dziwnych losach Jane Eyre”, to pełna pasji opowieść o konflikcie klas, płci i pokoleń, toczącym się wśród wrzosowisk północnej Anglii i na tle niespokojnej epoki wojen napoleońskich.

_DSC0846Wydawnictwo ZYSK i S-ka prezentuje powieść Lisy Jewell „Po imprezie”.

Jem Catterick i Ralph McLeary zakochali się w sobie jedenaście lat temu. Wtedy myśleli, że odnaleźli na zawsze swoje „I żyli długo i szczęśliwie”.
Potem dwójka stała się czworgiem, mieszkanie zmieniło się w dom. Romantyczne wieczory na mieście przeistoczyły się w nieprzespane noce w domu. I wkrótce stało się jasne, że życie wcale nie było już takie łatwe i przyjemne.
W końcu dochodzi do tego, co kiedyś wydawało się niewyobrażalne: Niegdyś nierozłączni, teraz zaczynają się od siebie oddalać – Ralph uparcie trzyma się z boku, a Jem kompletnie się gubi. Coś musi się zmienić. Coraz bardziej sobie obcy próbują jeszcze odnaleźć drogę do siebie, wskrzesić stare dobre czasy… Może nie jest jeszcze za późno, by odzyskać swoje „I żyli długo i szczęśliwie”.

Przejmująca i chwytająca za serce powieść, błyskotliwy wgląd w to, co może się stać ze związkiem, gdy bajka pod tytułem „I żyli długo i szczęśliwie” w końcu się kończy.
„Sun”

_DSC0843Ostatnia nasza propozycja na dziś to „Bokserka” Grażyny Plebanek, która na rynku ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Dwie przyjaciółki, bokserki: warszawianka Lu, bokserka amatorka, pracuje w polskiej ambasadzie w Brukseli. Sprite, jej sportowa mentorka i powierniczka jest Belgijką pochodzenia kongijskiego. Poznają się w Brukseli, razem walczą na ringu, wspólnie snują opowieść. Ich historia stwarzana jest w trakcie opowiadania powierzonego przyjaciółce. Przyjaźń i boks to źródła siły dla Lu i Sprite. Więź między młodymi kobietami stanowi oś opowieści, w której romanse, miłości i zauroczenia są tłem dla budowania mocnych osobowości, własnej przestrzeni, z której nie strach wyruszać w świat.

To historia poprowadzona z impetem, energetycznie i świadomie. Dotyka współczesnych problemów, takich jak miejsce dzisiejszej Polski w Europie, stereotypy i uprzedzenia, z jakimi się spotykamy i które utrwalamy. Opisuje pozytywne postawy wobec Polaków, jak i Polaków wobec „obcych”, ale obnaża też polski rasizm.

„Bokserka” to portret pokolenia ludzi, dla których podróżowanie i mieszkanie za granicą nie jest „zdradą ojczyzny”, dla których mobilność jest równie naturalna, jak korzystanie z Googla, czy sieci społecznościowych. To także kalejdoskop barwnych mieszkańców położonej w centrum Europy Brukseli, reprezentantów różnych kultur, światopoglądów, narodowości, kolorów skóry.

Mamy nadzieję, że nasze sugestie pozwolą Czytelnikom dokonać satysfakcjonującego wyboru i przeniosą Was w cudowny, literacki świat. Miłej lektury!

About Kasia

Zobacz również

Zagraj i uzupełnij wyprawkę szkolną w Galerii Zaspa!

Już 7 września w gdańskiej Galerii Zaspa odbędzie się wyjątkowa akcja, podczas której uczniowie będą mieli szansę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement