czwartek , 18 sierpień 2022
previous arrow
next arrow
Slider
mat.prasowe

Forum Gdańsk rusza już 16 maja

Po raz pierwszy gdańszczanie będą mieli okazję zobaczyć Forum Gdańsk od środka już 16 maja. Otwarcie zaplanowano na godz. 9:00. To dobra okazja, by zwiedzić nowy obiekt na mapie miasta. Warto zobaczyć, jak zmieniło się Śródmieście i co oferuje mieszkańcom i turystom.

Przestrzeń publiczna dostępna całą dobę

Do użytku mieszkańców zostanie oddana przestrzeń składająca się z placów i spacerowego bulwaru. Będzie to miejsce, w którym można przysiąść i odpocząć, już wkrótce po otwarciu pojawią się restauracyjne ogródki otwarte do późnych godzin wieczornych. Projekt przestrzeni placów na terenie Forum Gdańsk jest unikatowy. Otwiera się zupełnie nowy widok na Bramę Wyżynną, cenną dla mieszkańców i turystów oraz z niepowtarzalną panoramą historycznego Gdańska.

mat.prasowe
mat.prasowe

Co ważne: z Forum będzie można korzystać przez całą dobę. Przejść do przystanku, przysiąść na placu czy pod kasztanowcem, obejrzeć wschód słońca z widokowego tarasu . A także – zaparkować auto na pobliskim parkingu.

Zakupy, spotkania, relaks

Forum Gdańsk to miejsce, w którym handel przenika się z relaksem, propozycje kulturalne są tak samo ważne jak oferty sklepów, a samo miejsce zaprasza do swobodnego spędzania czasu – rodzinnie czy z przyjaciółmi.

mat.prasowe
mat.prasowe

Przestrzeń publiczna to blisko 44 proc. powierzchni kompleksu, z czego ponad połowa znajduje się pod gołym niebem. Projekt zieleni obejmuje aż 2 hektary na różnych poziomach. To także ok. 170 sklepów z markami znanymi i lubianymi oraz całkowicie nowymi w Trójmieście. Króluje odzież damska i męska, ale na trzecim miejscu pod względem liczby najemców są restauracje, bary szybkiej obsługi, kawiarnie i cukiernie.

– Forum Gdańsk to miejsce pomyślane tak, by chciało się tu przebywać i do niego wracać – mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk. – Oferuje sklepy z markami oczekiwanymi przez klientów, co potwierdziły przeprowadzone przez nas badania. To restauracje, kino, kameralne zakątki i – wkrótce – gwarne place. Nasza przestrzeń rozłożona jest na różnych poziomach i w różnych konfiguracjach – pod gołym niebem, we wnętrzach i pod przeszkleniem. Do tego tarasy widokowe odkrywające nowe i niezwykłe panoramy Gdańska.

W dniu otwarcia wybierz się komunikacją miejską

Śródmieście, a wraz z nim – Forum Gdańsk – są świetnie skomunikowane. Dzięki przebudowie węzła drogowego dotrzeć można tramwajami i autobusami – i od strony ul Armii Krajowej i od Huciska, od 3 Maja i Wałów Jagiellońskich. Osoby podróżujące Szybką Koleją Miejską także będą zadowolone. Wystarczy wysiąść na stacji Gdańsk Śródmieście, a następnie przejść tunelem prosto do Forum. Oczywiście będzie też można przyjechać rowerem – Forum okalają nowe drogi rowerowe i ciągi rowerowo-piesze, na cyklistów czeka ponad 50 miejsc parkingowych i 2 stacje naprawcze. Wybranie komunikacji miejskiej pozwoli na uniknięcie korków od 3 maja, gdzie znajduje sie wjazd na parking Forum – zjawiska nierozłącznego z otwarciami nowych ciekawych miejsc.

mat.prasowe
mat.prasowe

Na co trzeba będzie poczekać

Po otwarciu Forum Gdańsk trzeba będzie jednak poczekać na uruchomienie „Kunsztu Wodnego”, który powstaje na terenie dawnej pętli autobusowej przy Targu Rakowym.

Nieco później – zgodnie ze swoim naturalnym rytmem pojawi zieleń – nasadzenia już się zaczęły. Także niektóre sklepy i restauracje, także te z ogródkami będą otwierane w różnych terminach, pozwalając na stopniowe poznawanie oferty Forum.

Mogą jeszcze trwać ostatnie prace wykończeniowe – mniejsze i większe. Poczekamy na przykład na zapowiadającą się bardzo ciekawie elewację budynku kina oraz na Bulwar Kanału Raduni i dokończenie prac nad budową koryta edukacyjnego – akwedukt. Teren prac zostanie zabezpieczony.

Także pobliski park będzie rewitalizowany już po otwarciu Forum.

Wielkomiejskie centrum w miejsce chaszczy i torów kolejowych

Wcześniej na tym obszarze były tory kolejowe oraz pozostałości pawilonów handlowych z lat ’90 ub. stulecia. Obszar inwestycji został przebadany przez zespół archeologów na koszt inwestora prywatnego. W sumie, podczas budowy Forum Gdańsk archeolodzy wydobyli ponad 10 tysięcy eksponatów. Trzysta z nich zostanie wyeksponowanych w gablotach tworzących multimedialną ścieżkę edukacyjną, która zostanie wyeksponowana wzdłuż Kanału Raduni. Ekspozycja przybliży współczesnym mieszkańcom i turystom historię Targu Siennego.

Jedną z największych korzyści jest kompleksowa zabudowa Targu Siennego i Targu Rakowego, położonego w kwartale ulic 3-Maja, Hucisko, Wały Jagiellońskie, Armii Krajowej z zachowaniem istniejących obiektów takich jak zabytkowy budynek klasztorny, budynek należący do Dyrekcji Poczty i Telekomunikacji oraz Wojewódzkiej Biblioteki i Park im. Harcerzy Polskich.

– Wielką korzyścią dla Gdańska jest zagospodarowanie obszaru trudnego do zainwestowania z uwagi na zróżnicowaną konfigurację terenu zawierającego liczne uzbrojenie podziemne, wymagające usunięcia lub przebudowy oraz widoczne uzbrojenie napowietrzne z widocznymi rurami ciepłowniczymi, gazowymi i wodociągowymi szpecącymi okolicę – mówi Romuald Nietupski z zarządu Forum Gdańsk.

Inwestycja niesie ze sobą także rozwój infrastruktury drogowej, kolejowej i rowerowej w centrum miasta.

mat.prasowe
mat.prasowe

Inwestor wybrany w drodze międzynarodowego, otwartego postępowania konkursowego

Prace nad opracowaniem koncepcji przebudowy i opracowanie dokumentacji projektowej dla Śródmieścia trwały od 2008 roku. Był to złożony proces obejmujący wiele kryteriów, w tym – zdolność i gotowość inwestora do poniesienia kosztów przykrycia torów kolejowych, by uyskać nową przestrzeń, a także – do realizacji wielu zadań na rzecz miasta – nowej drogi, przebudowy węzła drogowego, budowy centrum kulturalnego.

Ostatecznie Miasto Gdańsk doprowadziło do zawarcia umowy na zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego w partnerstwie publiczno-prywatnym z Multi Development BV, inwestorem wybranym w drodze międzynarodowego, otwartego postępowania konkursowego.

 

Forum Gdańsk w pigułce:

Nakład finansowy związany z budową kompleksu Forum wynosi około 900 milionów złotych. Wartość inwestycji zrealizowanych na rzecz Miasta przez Forum wynosi blisko 140 mln zł.


Wielkość działki: 6,2 ha
Powierzchnia zabudowy: 31 320,73 m2
Przestrzeń publiczna w mkw.: 28 tys. m2 na różnych poziomach
Powierzchnia gastronomiczna 5.500 m2
Powierzchnia rozrywkowa (kino) 3.300 m2, z 9 salami projekcyjnymi
Powierzchnia fitness 1.600 m2

Powierzchnia terenów zewnętrznych 15.537 m2
Liczba kondygnacji: 7 nadziemnych i 1 podziemna
Liczba sklepów: ok. 170
Liczba restauracji, kawiarni, barów, cukierni: ok. 30

Godziny otwarcia Forum:
Poniedziałek – Sobota w godz. 9:00-22:00
Niedziela handlowa w godz. 9:00-21:00

Działanie w niedziele wolne od handlu: Forum będzie zapraszać najemców gastronomicznych,kino oraz wszystkich, którzy mogą się otworzyć do aktywności, jednak ostateczna decyzja będzie należeć do najemców.

Ponad 2 hektary terenów zielonych
80 gatunków roślin
33 tys. Sadzonek
2 zabytkowe drzewa – kasztanowiec i jesion

Fakty budowlane:
Wysokość architektoniczna: ok. 33 m

Data zawarcia umowy z miastem na inwestycję: 27.04.2012 r.

Data rozpoczęcia prac budowlanych: 2 czerwca 2015

Udogodnienia dla rowerzystów:
1000 m nowych ścieżek
400 m wyremontowanego ciągu pieszo-rowerowego
53 stojaki dwustronne na rowery
2 stacje naprawcze
19 podpórek dla rowerzystów czekających na zmianę światła

Udogodnienia i atrakcje dla gości:
Liczba wind ogółem: 7
4 węzły sanitarne
Liczba ławek wypoczynkowych: 284 mb/ to jest około 131 ławek
565 miejsc do siedzenia strefie gastronomicznej
20 tysięcy m kw. przestrzeni publicznej, dostępnej dla każdego. To tyle, ile 47 boisk do koszykówki, to ponad 40 % całego Forum Gdańsk

Udogodnienia dla rodziców, atrakcje dla dzieci:
2 place zabaw nieodpłatne w strefie gastronomicznej
Plac zabaw komercyjny na poziomie +3
4 pokoje rodzinne. Na każdej kondygnacji znajduje się minimum jeden pokój, wyjątkiem jest kondygnacja +2 gdyż posiada aż dwa takie pokoje
1 pokój dla mam karmiących

Udogodnienia dla kierowców/PARKING:
Godziny otwarcia parkingu: całodobowo
Opłaty: Pierwsze pół godziny gratis, następne pół to 3,50 zł. każda kolejna rozpoczynająca się godzina to 4 zł.

Sposoby płatności: biuro parkingu znajdujące sie na poziomie +2, Na każdym poziomie będą 2 kasy. Forum Gdańsk planuje też udostępnienie aplikacji, która pomoże m.in. znaleźć zaparkowane auto i dokonać opłaty, bez konieczności podchodzenia do kasy. Aplikacja będzie dostępna latem.

Parking w liczbach
1030 miejsc postojowych na 5 poziomach parkingu Forum Gdańsk
16 miejsc parkingowych dla rodzin z dziećmi (po 4 na każdym poziomie)
21 miejsc dla osób z niepełnosprawnością na pierwszym poziomie

Liczba miejsc pracy:
ok. 2 tys.

Kunszt Wodny (od jesieni)
nowa siedziba Instytutu Kultury Miejskiej
strefa co-workingowa
księgarnia miejska
4 sale szkoleniowo-konferencyjne 200 miejsc w Sali audytoryjnej klubokawiarnia
punkt informacji kulturalnej
makieta Śródmieścia

5 nowych inwestycji budowlanych:
Budowa tunelu drogowego i przejścia podziemnego pod ulicą Hucisko
Budowa przejścia podziemnego pod ul. Okopową, rewitalizacja przejścia pod Wałami Jagiellońskimi
Budowa i przebudowa istniejącego wiaduktu w ciągu Al. Armii Krajowej
Przebudowa mostu w ciągu ul. Targ Rakowy (stanie się ciągiem pieszym przechodzącym w plac miejski)
Przedłużenie Drogi Królewskiej

Skrzyżowania:
Modernizacja 2 skrzyżowań na rzecz nowej ulicy: Nowego Podwala Grodzkiego (ul. Wały Jagiellońskie/Podwale Grodzkie, Okopowa/Toruńska)

Przebudowa 4 skrzyżowań (Hucisko/Targ Rakowy, 3-go Maja/Rogaczewskiego, Podwale Przedmiejskie/Armii Krajowej/Okopowa, Armii Krajowej/3 Maja

5 działań rewitalizacyjnych:
Rewitalizacja przejścia podziemnego pod ul. Wały Jagiellońskie
Rewitalizacja nadbrzeży kanału Raduni
Rewitalizacja Parku im. Harcerzy Polskich
Rewitalizacja ulicy Targ Rakowy
Rewitalizacji historycznego Targu Siennego

5 nowych placów, dziedzińców i bulwarów na terenie Forum
Plac Południowy
Dziedziniec Parkowy
Bulwar kanału Raduni – dostępny przez całą dobę, będzie nim można wygodnie przejść z centrum miasta do nowego węzła przesiadkowego

Nowa stacja zasilająca tramwaje
Nowa stacja prostowników powstała w odrestaurowanym budynku przy Dworcu Gdańsk Główny. Budynek ten został wyposażony w nowoczesny sprzęt zasilający sieci trakcyjne tramwajów w centrum Gdańska. Dawna stacja znajdująca się na terenie Forum Gdańsk została rozebrana, natomiast stare transformatory zostały zutylizowane.

Nowy Główny Punkt Zasilania
Dzięki budowie kompleksu Forum Gdańsk powstała nowa stacja energetyczna wspierająca zasilanie Śródmieścia – nie tylko Forum Gdańsk, ale też okolicznych budynków mieszkalnych, szpitali i urzędów. Stację wybudowała Energa-Operator.

Atrakcje związane ze sztuką i edukacją:
Ścieżka edukacyjna
Rzeźby i instalacje street art.


Czysty zysk
Do budżetu miejskiego będą wpływały podatki, takie jak: podatek od nieruchomości, udział Miasta w podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych tam pracujących.

Forum Gdańsk powstaje w formule partnerstwa inwestora prywatnego z partnerem publicznym, czyli Miastem Gdańsk i międzynarodowego koncernu Multi Development BV. To nowoczesne miejsce łączące przestrzenie publiczne, usługi, handel, rozrywkę, restauracje i kawiarnie, która powstała m.in. dzięki przykryciu torów kolejowych. Przestrzeń publiczna stanowi ok. 44 proc. tego miejskiego centrum.

Multi Development BV to jeden z największych deweloperów , właścicieli i zarządców wysokiej jakości centrów usługowo-handlowych w Europie oraz Turcji. Realizowane przez firmę projekty stają się często katalizatorem rozwoju ekonomicznego i społecznego miast i regionów. Od swojego powstania w 1982 roku, Multi zajmowało się ponad 190 projektami. www.multi.eu

About Marcin

Zobacz również

Wystawa Paulina Grosz LOT

GAK Plama Pilotów 11, Gdańsk Otwarcie wystawy: 10 sierpnia, godzina 18:00 Zapraszamy na wystawę Pauliny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.