piątek , 25 kwiecień 2025
Mat. praoswe (AdobeStock)

Fotostarzenie skóry – jak minimalizować efekty?

Proces starzenia się skóry jest naturalną odpowiedzią organizmu na spowolnienie metabolizmu, zmniejszenia tempa produkcji włókien kolagenowych i elastynowych. Przesuszenie skóry powoduje, że staje się ona cieńsza, bardziej wiotka i skłonna do powstawania zmarszczek.

Co ma największy wpływ na starzenie się skóry?

Starzenie się skóry jest procesem, nasilającym się w odpowiedzi na zwiększone wydzielanie się kortyzolu – hormonu stresu. W wyniku jego produkcji dochodzi do degradacji kolagenu i elastyny podobnie jak w przypadku intensywnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, które powoduje przesuszenie i zwiotczenie skóry oraz sprawia, że naskórek staje się wiotki, cienki i narażony na powstawanie zmarszczek. Fotostarzenie się skóry powoduje nie tylko zmianę w jej wyglądzie, ale może być przyczyną rozwoju chorób skóry, w tym najgroźniejszej postaci nowotworu skóry: czerniaka.

Fotostarzenie się skóry, czyli wpływ promeniowania UV, odpowiedzialne za zmiany w jej wyglądzie

Za fotostarzenie się skóry odpowiedzialny jest jeden z rodzajów promieniowania UV czyli najdłuższa fala promieniowania: UVA. Promieniowanie to jest groźne dla skóry niezależnie od pory roku, nasłonecznienia i może przenikać przez szybę. W następstwie działania promieniowania UVA nie powstanie rumień, informujący bezpośrednio o niebezpieczeństwie ekspozycji na słońce. Fotostarzenie jest procesem, odbywającym się powoli i długotrwale. W następstwie intensywnej ekspozycji słonecznej bez ochrony przed promieniowaniem UVA proces fotostarzenia się skóry ulega przyspieszeniu. Zauważysz osłabienie napięcia skóry, utratę jej jędrności, elastyczności oraz poszarzenie jej odcienia. Na skórze mogą pojawić się przebarwienia i nierówności.

Jak wpłynąć na minimalizację fotostarzenia się skóry?

Podstawowym sposobem na minimalizowanie oznak fotostarzenia skóry jest regularna dbałość o jej nawilżenie oraz ochrona przed promieniowaniem UV przez cały rok. Niezależnie od tego, czy słońce przedziera się przez chmury, czy jego promienie są niedostrzegalne, nasza skóra jest poddawana skutkom promieniowania UVA. Unikaj ekspozycji słonecznej w godzinach najbardziej intensywnego promieniowania oraz wtedy, gdy nie stosujesz ochronnych filtrów UV. Jeśli wybierasz się na urlop i planujesz plażowanie, koniecznie zaopatrz się w krem z wysokim filtrem SPF 30 lub 50. Regularnie nawilżaj skórę twarzy i całego ciała, by zapewnić jej zachowanie prawidłowej bariery hydrolipidowej.

W jaki sposób zmniejszyć widoczność przebarwień na skórze?

Przebarwienia są jednym z najczęściej pojawiających się na skórze efektów fotostarzenia. By zminimalizować ich widoczność stosuj serum o wysoce skoncentrowanej formule (3,5%), zawierające substancje, które nawilżają, odżywiają oraz wyrównują koloryt cery. Czy serum z witaminą C minimalizuje przebarwienia? Serum z witaminą C, kwasem salicylowym oraz niacynamidem pozwala wyrównać koloryt cery, zlikwidować widoczność przebarwień oraz ujednolicić jej strukturę. Dzięki regularnemu stosowaniu można zauważyć redukcję przebarwień nawet do 43%. Pierwsze efekty widocznie gładkiej i odżywionej skóry zauważysz już po trzech dnia stosowania. Wysokiej jakości serum dogłębnie nawilży i odżywi skórę, która zyska nie tylko jednolity, ale i młodszy wygląd, który widocznie zaprzeczy efektom fotostarzenia.

About Zaspa24

Zobacz również

„Przydatne w drogerii” – korzystaj z aplikacji na zakupach w Rossmannie

Aż 10 milionów użytkowników ma w swoich smartfonach aplikację Rossmann PL. Daje ona wiele korzyści: …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement