Tej inwestycji piesi i rowerzyści wyczekują od dawna. Pięć nowych kładek w poziomie jezdni powstać ma w miejscu wzniesionej w latach 70. wielkiej budowli nad al. Jana Pawła i al. Rzeczypospolitej na gdańskiej Zaspie. Szacuje się, że zastąpienie gigantycznej konstrukcji bardziej przyjaznym rozwiązaniem pochłonie ok. 36 mln zł.
O konieczności wyburzenia w Gdańsku kładki nad. Al. Jana Pawła II i al. Rzeczypospolitej mówi się od wielu lat. Konstrukcja, która jest częścią trzypoziomowego skrzyżowania, to bariera dla pieszych i rowerzystów, którzy muszą piąć się po schodach i nadrabiać drogi.
Kładka na Zaspie. Niewygodna i w złym stanie
Według starych założeń kładka miała m.in. doprowadzać do wielkiego centrum handlowego, które planowane było na dawnym pasie startowym. Plany te nigdy nie zostały jednak zrealizowane, a w 2022 roku miejscy radni zmienili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Funkcję usługową zamieniono na mieszkaniówkę z usługami w parterach. Dzisiaj kładka jest już w kiepskim stanie – potwierdziły to analizy naukowców z Politechniki Gdańskiej. W ostatnich latach zmienia się natomiast podejście miasta: w Strategii Rozwoju Gdańska 2030 Plus ruch pieszy uznany został za priorytetowy.
Kwota rewolucji jest niemała, dlatego Miasto będzie ubiegać się o dotację z Funduszy Europejskich. Jak informują urzędnicy, termin realizacji rozbiórki starej kładki i budowy nowego układu jest uzależniony od pozyskania środków zewnętrznych, ale jeszcze wiosną tego roku Miasto planuje rozpisanie przetargu nieograniczonego na realizację robót budowlano – montażowych

Piesi nie będą mieli już pod górkę
W ramach inwestycji planowana jest rozbiórka istniejącej kładki, przebudowa skrzyżowania Al. Jana Pawła II i Al. Rzeczpospolitej w Gdańsku w celu usprawnienia komunikacji pieszo – rowerowej węzła drogowego, budowa pięciu nowych kładek pieszo – rowerowych oraz przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną.