piątek , 25 kwiecień 2025

Kładka i rozbudowa szpitala w centrum uwagi: Spotkanie z władzami Gdańska na Zaspie

– My niestety takich środków po prostu nie mamy, więc umawiamy się z państwem w ten sposób: robimy przetarg, zobaczymy, co wyjdzie – przyznała, odnosząc się do szacowanego na 36 milionów złotych, kosztu przebudowy charakterystycznej betonowej kładki na Zaspie prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, która podczas spotkania z mieszkańcami dzielnicy opowiadała o planowanych i już realizowanych miejskich inwestycjach. Prezes spółki zarządzającej szpitalem przy al. Jana Pawła II uspokajał tymczasem, że rozbudowa placówki nie oznacza likwidowania terenów zielonych.

– Wiem, jaki jest stan dróg w Gdańsku i Czarny Dwór nie należy do, co tu dużo mówić, luksusowych dróg – zadeklarowała na wstępie spotkania z cyklu „Porozmawiajmy przy stole”, które we wtorek odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 im. Jana Pawła II przy ul. Meissnera, na Zaspie-Rozstajach, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Wyliczała podstawowe dane, dotyczące dzielnicy: liczę mieszkańców – prawie 13 tysięcy osób (według zameldowania, co może oznaczać liczbę znacznie zaniżoną w stosunku do rzeczywistej) oraz powierzchnię – odrobinę powyżej 2 kilometrów kwadratowych, z czego znaczna część leży w gestii spółdzielni. Zwróciła też uwagę, że częściowo wyremontowane i przebudowane zostało w ostatnim czasie skrzyżowanie ulic Czarny Dwór i Jana Pawła II (choć wciąż planowane jest tam stworzenie m.in. lewoskrętów). Zapowiedziała również kolejne prace dotyczące obu dróg i przypomniała o zakończonej kilka miesięcy temu budowie przejścia naziemnego przez aleję Rzeczpospolitej przy Galerii Zaspa (ETC).

– Czy takie miejsca, bardzo dobrze skomunikowane i wyposażone w infrastrukturę należy dogęszczać? – sygnalizowała otwarte pytanie stojące przed władzami miasta prezydent.

Jak wskazała, to właśnie nowa zabudowa powstająca w przestrzeniach pomiędzy blokami jest częstym powodem narzekań mieszkańców Zaspy.

Opowiedziała też o wskazanych przez mieszkańców w internetowej ankiecie przeprowadzonej w połowie lutego za pomocą strony Gdansk.pl, trzech mocnych i tylu samo – słabych stronach dzielnicy.

Atuty Zaspy-Rozstajów według mieszkańców:

  • tereny zielone
  • transport publiczny,
  • warunki dla ruchu pieszego i rowerowego oraz dostępność placówek edukacyjnych

Mankamenty dzielnicy:

  • stan infrastruktury drogowej
  • oferta kulturalna,
  • jakoś i funkcjonalność przestrzeni publicznej

Prezydent Gdańska mówiła o miejskich planach dotyczących poprawy drogowej sytuacji Zaspy – m.in. modernizacji z wymianą nawierzchni fragmentu al. Rzeczpospolitej od Galerii Zaspa w kierunku Sopotu oraz części ul. Meissnera. Także w najbliższych miesiącach, wyremontowany ma zostać chodnik przy ul. Leszczyńskich, a w ramach poprawy kondycji parku Millenium i parku Jana Pawła II przewidziane są m.in. nasadzenia i nowe ławki. Mniej konkretnie przedstawiają się zaś losy charakterystycznej, betonowej kładki łączącej (a zarazem dzielącej, ze względu na szczególną uciążliwość dla pieszych) różne części Zaspy.

Przyszłość kładki na Zaspie

– Przygotowaliśmy projekt przebudowy tej kładki, tak żeby była ona bardziej przyjazna. Chcę powiedzieć, że dzisiaj kosztorys wynosi około 36 milionów złotych. Nie wiemy, jaki będzie koszt docelowy, więc w ubiegłym tygodniu podczas spotkania z moimi współpracownikami, podczas kolegium prezydenta, podjęłam decyzję, aby ogłosić przetarg i zobaczymy, jakie przyjdę oferty – stwierdziła Aleksandra Dulkiewicz, zastrzegając, że bywa, że rynek potrafi zaskoczyć. – My niestety takich środków po prostu nie mamy, więc umawiamy się z państwem w ten sposób: robimy przetarg, zobaczymy, co wyjdzie – przyznała.

Rozbudowa szpitala

Zanim zakońcyły się wystąpienia na forum i rozpoczęły dyskusje w małych grupach, przy stolikach tematycznych, gdzie mieszkańcy porozmawiać mogli m.in. z zastępcami prezydent i przedstawicielami m.in. Gdańskich Wodociągów, Straży Miejska czy zarządcy Systemu FALA, głos zabrał również szef spółki prowadzącej Szpital św. Wojciecha na Zaspie.

– Ta nieruchomość, o której mówimy, która ma być przekazana [szpitalowi przez gminę -dop.red] nie będzie zabudowana – uspokajał Dariusz Kostrzewa, Dariusz Kostrzewa, prezes zarządu COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., odnosząc się do awantury, jaka 3 miesiące temu wybuchła wokół planów placówki.

Prezes, który przedstawił wizualizacje projektowanych do realizacji Centrum Pediatrycznego, Centrum Leczenia Chorób Mózgu i Wojewódzkiego Centrum Onkologicznego, zapewnił, że szpital rozbudowę planuje na swoich nieruchomościach oraz od strony ul. Powstańców Wielkopolskich, co – jak stwierdził – nie zagraża ujęciom wody. – Mamy świadomość, jak ważne są tereny zielone. Nigdy nam nie przyszedł zamysł zamachnięcia się na te tereny – przekonywał i dodał, że planowane do urządzenia tereny zielone pozostaną powszechnie dostępne.

Wizualizacje rozbudowanego szpitala

Fot. Jacek Wierciński Projekt przedstawiony przez spółkę zarządzającą szpitalem

Źródło: Dziennik Bałtycki

About Zaspa24

Zobacz również

Gry Parkowe na Orientację ALMANAK

Komunikat Startowy Zaspa Młyniec – Osiedle 27 kwietnia 2024 Niniejszy komunikat stanowi integralną część regulaminu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement