previous arrow
next arrow
Slider
pexels.com

Ile młody kierowca płaci za OC?

Kalkulacja składki OC odbywa się w oparciu o ryzyko ubezpieczeniowe, z jakim wiąże się kierowca pojazdu. Im większe jest prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego, tym wyższa będzie cena obowiązkowej polisy. Dowiedz się, jak przekłada się to na koszt ubezpieczenia płaconego przez młodego kierowcę. Ryzyko ubezpieczeniowe to główny czynnik kształtujący cenę obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Im jest ono wyższe, tym większe prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel będzie musiał zlikwidować szkodę. Z tego powodu kierowcy, uznawani za najbardziej ryzykownych, będą musieli liczyć się z wysoką składką.

Młodzi kierowcy płacą najwięcej za OC

Jak wynika ze statystyk policyjnych, młodzi kierowcy odpowiadają za większość wypadków na drodze. Ma to związek nie tylko z niedostatecznym doświadczeniem za kierownicą, a co za tym idzie – brakiem umiejętności w zakresie szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację na drodze. Wiąże się także z brawurową jazdą, co objawia się m.in. przekraczaniem dozwolonej prędkości.
Towarzystwa ubezpieczeniowe, mając to na uwadze, podnoszą składki OC dla kierowców młodych i niedoświadczonych – takich, którzy dopiero co zdobyli uprawnienia do kierowania pojazdami.

Ile za OC płacą młodzi kierowcy?

Statystyki pokazują, że w I kwartale 2021 roku młodzi kierowcy (z przedziału wiekowego 18-25 lat) płacili za OC średnio 1495 zł. To niemal trzykrotnie więcej w porównaniu z osobami w wieku powyżej 55. roku życia!
Warto jednak mieć świadomość, że to wyłącznie uśrednione wartości. Ubezpieczyciele podchodzą do kalkulacji bardzo indywidualnie – uwzględniają nie tylko wiek kierowcy i datę wydania prawa jazdy, ale również markę i rocznik auta, współwłasność pojazdu.

Gdzie kupić tańsze OC dla młodego kierowcy?

Zastanawiasz się, które firmy ubezpieczeniowe oferują tanie OC młodym kierowcom? Okazuje się, że nie można wskazać kilku ubezpieczycieli patrzących na niedoświadczonych kierowców bardziej łaskawym „okiem”.

Przykład 1. Załóżmy, że 22-letni kierowca z Białegostoku chce ubezpieczyć Fiata Pandę z 2004 roku (poj. silnika 1,1 l). Najtańsze ubezpieczenie zaproponowała Benefia (1422 zł), zaś najdroższe – mtu24.pl (2000 zł).

Przykład 2. Załóżmy, że 21-letni kierowca z Wadowic chce ubezpieczyć Skodę Fabię z 2004 roku (poj. silnika 1,1 l). Na najtańsze OC może liczyć w mtu24.pl (1296 zł), zaś najdroższą ofertę przygotowała Uniqa (2343 zł).

Jak wynika z powyższych kalkulacji, różnice mogą być ogromne. Wynikają one głównie z tego, jak dany ubezpieczyciel podchodzi do czynników składających się na ryzyko ubezpieczeniowe.

Czy można obniżyć wysokość składki dla młodego kierowcy?

Z uwagi na fakt, że ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, nie można z niego zrezygnować. Za przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej grożą wysokie kary finansowe – tym wyższe, im dłuższa przerwa w ubezpieczeniu.

Wcale jednak nie musisz godzić się na nawet trzykrotną różnicę w wysokości składek na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Oto kilka wskazówek, dzięki którym OC może być znacznie tańsze.

  • Zarejestrowanie auta jako współwłaściciel

Jeśli jesteś początkującym kierowcą, zarejestruj pojazd jako współwłaściciel. Niech osobą współdzielącą auto będzie osoba mająca na swoim koncie wysoką zniżkę za bezszkodową jazdę. Pozwoli to na znaczne obniżenie składki.

  • Zrezygnuj z auta sportowej marki

OC pojazdu sportowego jest dużo droższe w porównaniu z OC auta typowo miejskiego. Wynika to z prostego powodu – osiągów. Jeśli zdecydujesz się na BMW czy Audi, zapłacisz znacznie więcej w porównaniu do Renault czy Skody.

  • Zawsze porównuj dostępne oferty

To, że ktoś znajomy ubezpieczył tanio pojazd w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, wcale nie oznacza, że i ty uzyskasz atrakcyjną cenę. Warto porównywać kilka opcji – po to, aby wybrać tę najkorzystniejszą.

Wcale nie musisz samodzielnie zbierać informacji o ofertach – skorzystaj z internetowego kalkulatora. Twoja rola będzie sprowadzać się do wypełnienia formularza, zaś w informacji zwrotnej otrzymasz wycenę od poszczególnych ubezpieczycieli.

Pamiętaj! Młody kierowca nie jest skazany na OC kosztujące kilka tysięcy złotych. Jeśli poświęcisz chwilę na porównanie ofert, sporo zaoszczędzisz.

About Zaspa24

Zobacz również

Warsztat z Instaxami dla dzieci

Warsztat z Instaxami dla dzieci i/lub dorosłych. Dowiemy się, na czym polega haiku i jak …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *