previous arrow
next arrow
Slider

Masz Seata? Sprawdź ile zapłacisz za jego ubezpieczenie.

Seat to auto doceniane nie tylko przez kierowców, ale i przez rynek motoryzacyjny. Zdaniem ekspertów czasopisma Auto Świat Seat ma najlepszą obsługę dealerską, o czym świadczy wygrana w rankingu Wielkiego Testu Salonów. Jak natomiast prezentują się koszty związane z polisą OC i AC dla tej marki? Sprawdzamy.

Redaktorzy portalu ubezpieczeniowego Mubi przeprowadzili kalkulacje dla samochodów marki Seat, bazując na wyliczeniach kalkulatora ubezpieczeń we wrześniu 2019 roku: https://mubi.pl/poradniki/ile-kosztuje-ubezpieczenie-seata/ Porównano nie tylko średnie koszty w zestawieniu z innymi markami, ale też ceny dla poszczególnych modeli Seata. W tym artykule zaprezentujemy najważniejsze wnioski, jakie pojawiły się po przeprowadzonych analizach.

Średni koszt polisy OC dla marki Seat

We wrześniu 2019 roku, uśredniona wysokość składki dla Seata wyniosła 784 zł. Oznacza to, że średni koszt polisy Seata nie odbiega od średniego kosztu OC dla innych marek – 779 zł. Różnica jest nieznaczna, bo wyniosła jedynie 5 zł. Co więcej, weryfikując średnią cenę polisy wyłącznie dla Seata na przestrzeni paru miesięcy okazuje się, że cena ta jest najniższa właśnie we wrześniu. Przykładowo, jej wysokość w czerwcu wyniosła 825 zł, a w lipcu aż 844 zł. Okazuje się, że okres wakacyjny nie sprzyja zakupowi ubezpieczenia.

Gdyby wyodrębnić w kalkulacjach grupę młodych kierowców (18-25) i tylko dla nich obliczyć cenę polisy, okazuje się że zapłacą więcej, bo aż 1533 zł. Nie powinno to nikogo dziwić. Grupa młodych kierowców traktowana jest przez firmy ubezpieczeniowe jako grupa podwyższonego ryzyka. To właśnie te osoby powodują statystycznie najwięcej wypadków na drodze. W grę wchodzi ich wiek, brawura i niewielkie doświadczenie za kółkiem.

Najtańszy możliwy koszt polisy OC dla Seata

Redaktorzy Mubi wygenerowali wiele opcji polis OC, ale najtańszą udało się uzyskać dla specjalnie stworzonego profilu klienta. Chodzi o polisę dla pojazdu Seat Leon. Właścicielem tego pojazdu jest prawie 60-letni mieszkaniec Legnicy, który od wielu lat jeździł bezwypadkowo. Ma to na tyle istotny wpływ na cenę, gdyż każde zdarzenie na drodze wpływa na uzbierane zniżki i może spowodować znaczny wzrost ceny OC w kolejnym roku. Brak zdarzeń jest jednoznaczny z niższą cenę polisy.

Nasz profilowy kierowca otrzymał ubezpieczenie OC w cenie 335 zł. Na jego koszt na pewno wpływ miały przede wszystkim same parametry samochodu – w tym niska pojemność silnika (tylko 1197 cm3). Przykładowo, 71-letni mieszkaniec Świdnina, poruszający się Seatem Alhambra o pojemności silnika 1896 cm3, zapłaci już 424 zł.

Cena OC, a konkretny model Seata

W tej analizie pod uwagę wzięte zostały różne modele marki Seat, w celu sprawdzenia, który z modeli uzyska najniższe pod względem cenowym ubezpieczenie. Okazało się, że najtaniej udało się uzyskać polisę dla Seata Leon oraz modelu Ibiza – tylko 335 zł. Niewielkie różnice w cenie (wzrost o 20 zł) otrzymano dla modeli Cordoba, Toledo, Altea i Ateca. Najdroższa wersja OC dla Seata, wg ubezpieczycieli to oferta dla Seata Inca, która oscyluje w granicach 627 zł.

Polisa OC Seata, a innych marek samochodów – porównanie cen

Cena ubezpieczenia OC dla Seata średnio wypada porównywalnie do ceny dla innych marek, branych pod uwagę łącznie. Jak natomiast wygląda porównanie polis dla średniej ceny w kategorii konkretnych marek analizowanych pojedynczo?

Przypominamy, że średnia cena OC dla Seata, we wrześniu 2019 roku wynosiła 819 zł.

Okazuje się, że Seat mieści się w środkowej półce cenowej dla polisy OC (obok Volkswagena i Volvo). Jej koszt przekracza cenę dla Dacii o około 200 zł, w jednocześnie jest niższy od składki za BMW również o około 200 zł.

Autocasco dla Seata – z jakimi wydatkami musimy się liczyć?

Biorąc pod uwagę zakup obowiązkowego ubezpieczenia, warto rozważyć również dodatkową, nieobowiązkową opcję, chroniącą nasze auto nie tylko przed konsekwencjami spowodowania wypadku na drodze, ale również kradzieżą, czy uszkodzeniem: https://mubi.pl/ubezpieczenie-ac/. Wersja w pakiecie OC + AC, często jest korzystnym rozwiązaniem, a różnice w koszcie mogą wynieść nawet 143 zł (koszt OC – 456 zł, a koszt pakietu OC + AC – 599 zł). Taką ofertę wygenerowano dla profilu właściciela Seata Ibizy – 62-latka z niewielkiej miejscowości w okolicach Łodzi. W przypadku innych modeli, takie pakiety wyniosły od właśnie 599 zł dla Seata Toledo, przez 671 zł dla Seata Cordoby, do 845 zł dla Seata Exeo.

Podsumowując, ubezpieczyciele traktują markę Seat jako auto ze średniej półki pod względem kosztu składki OC, ale też AC. Oczywiście ostateczny koszt uzależniony jest od wielu czynników, w tym zarówno cech kierowcy, ale również samego pojazdu.

About Zaspa24

Zobacz również

Warsztat z Instaxami dla dzieci

Warsztat z Instaxami dla dzieci i/lub dorosłych. Dowiemy się, na czym polega haiku i jak …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *