środa , 16 Czerwiec 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Instytucje kultury ożywają. W weekend odwiedź galerię i muzeum, spektakl obejrzyj w domu

To pierwszy weekend, kiedy galerie sztuki i muzea ponownie mogą zapraszać odwiedzających – nie zabraknie więc wystaw i ekspozycji dla miłośników Gdańska czy współczesnego malarstwa. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała niespodzianki z okazji Tygodnia Bibliotek. A teatry nadal oferują ciekawe propozycje online.

Na platformie VOD Miejskiego Teatru Miniatura, widzowie od 5. roku życia ponownie mogą oglądać pełną humoru bajkę „Siedmiu krasnoludków” w reżyserii Michała Derlatki. To współczesna interpretacja baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach braci Grimm – opowieść o zwodniczej naturze luster, ale przede wszystkim o tym, że warto walczyć o to, co jest dla nas ważne, najlepiej z grupą przyjaciół. Bo kiedy w Bajce źle się dzieje, Króla nigdzie nie ma, a Królowa wprowadza zmiany, które mieszkańcom bardzo się nie podobają; kiedy drogi w lesie mają zostać wyasfaltowane, a ścieżki pokryte chodnikiem, tylko działanie w grupie może przynieść efekt. Wiedzą o tym krasnoludki, które postanawiają coś z tymi niechcianymi zmianami zrobić. Czy im się to uda?

Scenografię do spektaklu, wykorzystującą różnorodne formy lalkowe, przygotował Michał Dracz – scenograf, grafik i twórca multimedialny, który w Miniaturze pracował też między innymi przy spektaklu „Fahrenheit” i „Akademii Pana Kleksa”. Za tekst odpowiada Agnieszka Kochanowska, za muzykę – Joanna Sówka-Sowińska, z udziałem Maurycego Kiebzaka-Górskiego i Wojciecha Brożka. Występują: Jolanta Darewicz, Jakub Ehrlich, Edyta Janusz-Ehrlich, Jacek Gierczak, Agnieszka Grzegorzewska, Wioleta Karpowicz, Piotr Kłudka, Hanna Miśkiewicz, Jadwiga Sankowska, Wojciech Stachura, Joanna Tomasik, Jakub Zalewski, Andrzej Żak i Magdalena Żulińska.

Bilety: 10 zł, dostępne na: online-teatrminiatura.interticket.pl. Można je wykupić przez cały weekend – od piątku, 7 maja, od godziny 17:00, do niedzieli, 9 maja, do godziny 24:00.

W sobotę, 8 maja – w Dzień Bibliotekarza – rozpoczyna się XVIII Tydzień Bibliotek. To pełne atrakcji święto dla miłośników książek, organizowane przez instytucje w całym kraju, w tym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. W trakcie wydarzenia odbędą się m.in. spotkania z pisarzami – w tym z królową kryminału Katarzyną Bondą – i warsztaty aktorskie oraz kreatywnego pisania.

– Na gości z okazji święta czekają atrakcje. Rozpoczniemy w sobotę, 8 maja, akcją: „Kto rano wstaje, prezent dostaje”. Czytelnicy, którzy jako pierwsi odwiedzą biblioteki, które pracują w sobotę: Główną, Kokoszki, Lawendową lub Manhattan, otrzymają niespodzianki. W każdej filii czekać będzie 25 zestawów, więc lepiej się pospieszyć – zachęca Marcin Dybuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Także w sobotę powraca Rynek w Oliwie – na placu targowym przy ulicy Polanki 1a w godzinach 6:00-13:00 znajdziemy poszerzoną ofertę wystawców, w tym m.in. kozie i krowie sery własnego wyrobu, oleje wytłaczane na zimno, świeże pieczywo, najlepsze warzywa i owoce. Tradycyjnie już nie zabraknie dodatkowych atrakcji. O godzinie 14:00 ruszy Vintage w Oliwie – przestrzeń, gdzie będzie można zaopatrzyć się w niezwykłe ubrania z drugiej ręki oraz dać nowe życie rzeczom, z którymi chcemy się pożegnać. Do tego odbywać się będą warsztaty, a całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka i zapachy i smaki z foodtrucków.

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza w weekend do kilku swoich oddziałów. Czynny ponownie od 4 maja Odział Sztuki Nowoczesnej zlokalizowany w Pałacu Opatów (ul. Cystersów 18) udostępnia wystawę stałą „Nowe spojrzenie”. To prezentacja najważniejszych zjawisk, kierunków oraz tendencji artystycznych w sztuce polskiej ostatnich dekad. Eksponowane prace koncentrują się wokół kluczowych kulturowych i społecznych dyskursów z uwzględnieniem ważnego aspektu historii Gdańska – związanego z ideą wolności i solidarności.

Oddział jest czynny codziennie od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-17:00. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, dzieci i młodzież 7-26 lat 1 zł, rodzinny 18 zł.

W Oddziale Zielona Brama (ul. Długi Targ 24), otwartym od 5 maja, można natomiast ponownie – do 30 maja – oglądać cieszącą się dużą popularnością, a przerwaną przez pandemię, wystawę „Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku”, na której prezentowany jest wartościowy zbiór 130 prac z dziedziny malarstwa, ceramiki, rzeźby, grafiki i rysunku – ówczesne Muzeum Miejskie pozyskało prace artystów takich, jak choćby Ernst Barlach, Lovis Corinth, Georg Kolbe, Max Slevogt, Max Beckmann czy Emil Nolde.

Muzealnicy podkreślają, że kolekcja świadczyła o dobrej znajomości współczesnej sztuki i intuicji kolejnych dyrektorów, dzięki którym zbiór był systematycznie powiększany. W ocenie rosnących w siłę nazistów dzieła te reprezentowały sztukę wynaturzoną, którą należało usunąć z instytucji publicznych. W tym kontekście prezentowane na wystawie dzieła są świadectwem dużej świadomości ówczesnych władz Muzeum Miejskiego w Gdańsku, którym udało się tę wyjątkową kolekcję ocalić.

Oddział jest czynny codziennie od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-17:00. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, dzieci i młodzież 7-26 lat 1 zł, rodzinny 12 zł.

Źródło: Gdańsk.pl

Zobacz również

Ruszyła sprzedaż mieszkań III etapu osiedla Przy Alejach na Zaspie

Develia uruchomiła sprzedaż mieszkań z III etapu osiedla Przy Alejach, w którym mieszkańcy wyższych pięter …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *