piątek , 25 Czerwiec 2021
previous arrow
next arrow
Slider

Marzenia do spełnienia. Poszukiwani wolontariusze dla osób starszych i samotnych

Zachęcamy gdańszczanki i gdańszczan do działań wolontariackich i pomocowych dla osób starszych, samotnych, schorowanych oraz dla osób z niepełnosprawnością. Wspólnie można spełnić ich marzenia – zazwyczaj bardzo skromne np. o spacerze nad morzem czy drobnym upominku.

Do tej współpracy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zaprasza mieszkańców empatycznych, mających możliwości, chęć i czas do prospołecznej aktywności. Tylko w ubiegłym roku w ramach projektu „Marzenia do spełnienia” udało się wspólnie odpowiedzieć, na pragnienia łącznie ok. 30 sędziwych oraz niepełnosprawnych podopiecznych gdańskiej pomocy społecznej. To osoby zależne, które z racji podeszłego wieku lub złego stanu zdrowia praktycznie nie opuszczają domów. Nie mogą też liczyć na wsparcie rodziny, są samotne i bardzo potrzebują życzliwości i kontaktu z drugim człowiekiem.

Od kumkania żab po tablet – przykłady spełniania marzeń

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy udało się m.in. spełnić pragnienie schorowanej, pozostającej w mieszkaniu seniorki z Dolnego Miasta, która chciała posłuchać kumkania żab w naturze. Wycieczka nad Motławę w towarzystwie życzliwych ludzi dała pani wiele radości.

Wolontariusze zabrali też na długi, nadmorski spacer niepełnosprawną seniorkę z Nowego Portu – ze względu na dolegliwości nie była na plaży trzy lata.

W ramach projektu „Marzenia do spełnienia” tablet oraz przyłącze internetowe otrzymał w prezencie od wolontariuszy-darczyńców senior z Nowego Portu. Dzięki temu mógł porozumieć się z synem i odbudować rodzinną relację.

Z kolei podopiecznemu MOPR z Przymorza radość sprawił rower. Seniora nie stać było na zakup jednośladu. Dzięki prezentowi od wolontariuszy nabrał chęci do aktywności i przekonał się, że nie jest sam i może liczyć na wrażliwych ludzi.

Współpraca na miarę seniorskich pragnień

Osoby, które chcą się włączyć w projekt „Marzenia do spełnienia” zapraszamy do kontaktu z Anną Dunajską z Referatu Animacji Lokalnej i Wolontariatu MOPR w Gdańsku, email: wolontariat@mopr.gda.pl.

Często wystarczy dobry pomysł, poświęcenie wolnego czasu i wrażliwość, by sprawić radość potrzebującej osobie. Dodajmy też, że projekt zapoczątkował MOPR we współpracy z Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Zobacz również

Budki dla ptaków i domki dla owadów na trójmiejskich osiedlach

Czy mieszka z nami czyżyk? Wróble, mazurki, bogatki, modraszki, pleszki, kopciuszki, oknówki, jerzyki, sroki, sójki, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *