niedziela , 16 czerwiec 2024

MIĘDZYNARODOWA WYMIANA SZKOLNA. WIZYTA W GDAŃSKU

Z niecierpliwością czekaliśmy na naszych niemieckich przyjaciół, których 11 dni temu musieliśmy pożegnać w Kolonii. Teraz oni przyjechali do nas, w ramach międzynarodowej wymiany szkolnej. Po długiej- prawie trzyletniej przerwie, dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycielek języka niemieckiego Ewie Kulczyk i Annie Patoka-Marks, odwiedzili nasze Gimnazjum nr 16 na gdańskiej Zaspie uczniowie z miejskiego Gimnazjum z Kolonii w Niemczech (Heinrich – Mann – Gymnasium in Köln). Wizyta trwała od 16.05. do 23.05.2015. Wymiana została dofinansowana przez międzynarodową organizację Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży z Warszawy.

wymiana w Gdańsku 3

Po serdecznym powitaniu na lotnisku, uczestnicy pojechali do swoich rodzin, by wieczorem w mniejszych grupach udać się na „Noc muzeów” w Gdańsku. W poniedziałek odbyło się oficjalne spotkanie w szkole, poprowadzone w obecności dyrektora szkoły. Niemieccy uczniowie otrzymali upominki i gadżety związane z Gdańskiem oraz książeczki „Versuch’s auf Polnisch” z PNWM. Następnie uczniowie wzięli udział w szeregu ciekawych gier integracyjnych i zajęciach lekcyjnych. Pobyt w Gdańsku naszych kolegów z Niemiec był udany dla obu stron. Podczas wymiany nie brakowało atrakcji i mile spędzonego czasu. Istotnym faktem było pokazanie naszej historii, naszego miasta, życia w szkole, czy choćby codzienności, dlatego program obejmował różnorodne punkty, wszystkie one spełniły oczekiwania uczestników. Zarówno: ciekawe połączenie nauki i doświadczeń w Centrum Nauki Experyment, interesujące zajęcia w średniowiecznym Grodzisku, fascynujące poznanie historii zabytków gdańskiej starówki podczas Stadtrallye, atrakcyjne przedstawienie najnowszej historii w ECS oraz wspaniała atmosfera w trakcie pożegnalnego ogniska z kreatywnymi scenkami i inspirującymi tańcami. Najtrudniejszym punktem programu były warsztaty z pracownikiem Muzeum Stutthof po zwiedzeniu muzeum.

Młodzież, podzielona na grupy mieszane przystąpiła do warsztatów, dzięki którym w odpowiedni sposób udało się szeroko i delikatnie omówić ten ważny lecz trudny temat naszej wspólnej historii, wymienić spostrzeżenia i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

W sobotę o 4.30 po raz ostatni wszyscy uczestnicy spotkali się na lotnisku. Wiedzieli, że wspólny czas dopłynął do końca, a ich koledzy i koleżanki z Niemiec muszą wracać do domu. Spotkanie w Gdańsku było niezwykle udane dla obu stron. Kolejny tydzień umożliwił lepsze wzajemne poznanie siebie, dał podstawy do dalszej znajomości i przyjaźni. Partnerzy z Niemiec poznali nasz region, miasto, naszą historię i kulturę. Wierzymy, że w ten sposób przyczyniamy się do likwidowania stereotypów na temat obu narodów, a także do zacieśniania współpracy między naszymi krajami. Oto słowa Kacpra, uczestnika wymiany: „Wymiana była dla nas niesamowitym przeżyciem, pełnym pozytywnych emocji. Jest to jedno z tych doświadczeń, które zostają w pamięci na długo. (…) zdołaliśmy poznać zwyczaje, kuchnię, a także życie codzienne naszych rówieśników oraz ich rodzin (…). Była to także okazja do wykorzystania znajomości języka niemieckiego, którego nauczanie towarzyszy nam podczas uczęszczania do gimnazjum. W trakcie wyjazdu zwiedzaliśmy piękną Kolonię, jej okolice i niezwykłe muzea, a co najważniejsze poznaliśmy ludzi – naszych sąsiadów i zawarliśmy przyjaźnie na całe życie. Niewątpliwie było to jedno z najwspanialszych wydarzeń przeżytych dzięki naszej szkole.”

Anna Patoka-Marks

About Kasia

Zobacz również

Wielki mural, promujący kampanię „Naturalnie Niemcy”, wymalowano na bloku przy ul. Startowej

Olbrzymi mural wymalowano  na fasadzie wieżowca przy ul. Startowej w Gdańsku Zaspie. Dzieło to nie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement