niedziela , 26 wrzesień 2021
previous arrow
next arrow
Slider

MIĘDZYNARODOWA WYMIANA SZKOLNA Z GIMNAZJUM W KOLONII

wymiana w Kolonii 2Po trzyletniej przerwie, dzięki nauczycielkom języka niemieckiego p. Ewie Kulczyk i p. Annie Patoka-Marks, odbyła się międzynarodowa wymiana uczniów gdańskiego Gimnazjum nr 16 z uczniami Miejskiego Gimnazjum z Kolonii w Niemczech (Heinrich – Mann – Gymnasium in Köln).

Trwała ona od 28.04. do 05.05.2015. Wymiana została dofinansowana przez organizację międzynarodową Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży z Warszawy.

Podróżowaliśmy samolotem, co dla niektórych było wielkim przeżyciem. Po oficjalnym powitaniu w szkole, uczniowie wzięli udział w grach zapoznawczych i integracyjnych, aby móc lepiej poznać swoich niemieckich partnerów.
Najciekawszym wydarzeniem dla naszych gimnazjalistów była wizyta w Niemieckim Muzeum Sportu i Olimpiady, gdzie obok obejrzenia niezwykle ciekawych eksponatów mogli w aktywny sposób spróbować własnych sił: w biegach na czas, w skokach w wersji starogreckiej, w podnoszeniu ciężarów, czy rozegranym wspólnie meczu na boisku mieszczącym się na dachu tego muzeum. Bardzo ciekawa była wizyta w EL-DE Haus, dzięki której młodzież poznała historię II wojny światowej z innej strony. Podczas wyjazdu do Bonn uczniowie zwiedzili Haus der Geschichte. Różnorodność autentycznych eksponatów z łatwością wprowadziła zwiedzających w realną atmosferę powojennych czasów Niemiec. W domu Beethovena mogli poznać życiorys i twórczość tego słynnego kompozytora. Poza tym spędzili czas wraz z niemieckimi partnerami w ich szkole. Poznali system kształcenia, formę lekcji oraz zwrócili uwagę na to, jak bardzo sam budynek szkoły różni się od tego, w którym uczą się w Polsce. Codziennie uczestniczyli w zajęciach szkolnych i wycieczkach edukacyjnych.
Po obowiązkowym programie uczniowie spotykali się wspólnie w celu dalszej integracji (gry sportowe, spacery po mieście i spotkania w domach. Ostatniego dnia odbył się w szkole wieczór pożegnalny, w którym brali udział również rodzice uczniów niemieckich. Uczniowie zaprezentowali swoje projekty, które zrealizowali w grupach polsko- niemieckich od początku spotkania w Kolonii. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, zaprzyjaźnili się i podkreślali, że z niecierpliwością czekają na drugą część spotkania, tym razem w Gdańsku.

Celem wymiany było przede wszystkim umożliwienie uczniom poznania niemieckiej historii, kultury, regionu oraz pięknego miasta Kolonii. Zależało nam na tym, aby uczniowie poznali zwyczaje panujące w Niemczech, dzień powszedni w tamtejszej rodzinie oraz mentalność sąsiadów. Chcemy w ten sposób przyczynić się do obalenia stereotypów na temat obu krajów i pokazania, że tak niewiele różni oba państwa i ich obywateli. Pragniemy, aby wzrosła motywacja młodzieży do nauki języka niemieckiego, aby dzięki kontaktowi z żywym językiem zrozumieli, jak ważne jest to, czego uczą się na co dzień w szkole. Dajemy możliwość pokonania bariery językowej, zweryfikowania i rozwinięcia swoich umiejętności językowych w praktyce.

Anna Patoka-Marks

wymiana w Kolonii 3

Zobacz również

Pozytywny Żłobek nr 6 przy ul. Hynka 34

Budowa Pozytywnego Żłobka nr 6 w Gdańsku dobiegła końca. W żłobku przygotowano 100 miejsc dla …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *