sobota , 15 Sierpień 2020
Strona Główna | DLA MIESZKAŃCÓW | Wierne, mądre i kochane takie są nasze policyjne psy, a dziś jest ich święto.
Fot. mat. prasowe

Wierne, mądre i kochane takie są nasze policyjne psy, a dziś jest ich święto.

W gdańskiej komendzie służą policjanci, którzy na co dzień pracują i opiekują się psami służbowymi. Ich praca jest niezwykle ważna w pierwszych chwilach po zaistniałym zdarzeniu. To ich psy ratują ludzkie życie, odnajdując osoby zaginione, tropią przestępców, znajdują narkotyki oraz pomagają znaleźć i zneutralizować zagrożenie policyjnemu pirotechnikowi. Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Psa. To dzień bardzo ważny dla nas wszystkich.  To nie tylko czas świętowania, głaskania, przytulania. To czas, w którym należy okazać swój szacunek, bo naprawdę wiele im zawdzięczamy.

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Psa. To dzień bardzo ważny dla nas wszystkich. To czas, w którym należy okazać swój szacunek, bo naprawdę wiele im zawdzięczamy.

Pamiętajmy, że psy to nasi przyjaciele, którzy potrafią poświęcić coś najcenniejszego, co mają – własne życie w obronie człowieka.

Nie każdy policjant może zostać przewodnikiem psa. Zostają nimi nieliczni. W gdańskiej komendzie służy pięciu funkcjonariuszy, którzy w swojej pracy niosą pomoc gdańszczanom, angażując do służby czworonogi. W czasie służby zdarza się, że policjanci podejmują interwencję lub pościg za groźnym przestępcą. Wtedy poziom wyszkolenia, charakter oraz posłuszeństwo psa mają ogromne znaczenie. Dlatego nie każdy pies może „służyć” w Policji. Te, które trafiają do policyjnych przewodników, są wybrane spośród najlepszych osobników danej hodowli. Przechodzą skomplikowane testy, następnie wspólnie z przewodnikiem przechodzą żmudny proces szkolenia i dopiero wtedy rozpoczynają służbę w jednostce.

Fot. mat. prasowe

W trakcie codziennej służby przewodnicy psów i ich podopieczni dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Gdańska, patrolując ulice, parki, deptaki, tereny leśne oraz pas nadmorski. Policjanci z psami służbowymi biorą udział w zabezpieczeniu imprez masowych. Zmysł węchu, który posiadają psy, jest niezastąpiony w przypadku tropienia sprawców przestępstw takich jak kradzieże z włamaniem, czy posiadanie narkotyków. Przewodnicy z psami służbowymi szukają również osób zaginionych i przeszukują miejsca, w których mogą być ładunki wybuchowe.
W gdańskiej komendzie służy pięciu funkcjonariuszy, którzy są przewodnikami psów służbowych. Większość psów, które „służą” w gdańskiej komendzie mieszka u swoich opiekunów.
National Dog Day Foundation ustanawiając w Stanach Zjednoczonych Narodowy Dzień Psa, zachęca ludzi do adopcji bezpańskich, porzuconych i nieszczęśliwych zwierząt. Dzisiaj wyjątkowo, ale w każdy inny dzień także, mamy moralny obowiązek mówić głośno o tym, że o psy i inne zwierzęta musimy zadbać, nie wolno ich porzucać, znęcać się nad nimi, zostawiać w rozgrzanych samochodach. Należy im się pomoc, troska i miłość.

Zobacz również

Pięknieje Park Reagana

Plac zabaw dla dorosłych „Karuzelin” będzie pierwszym takim miejscem na Pomorzu. Park Reagana zostanie też ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *