niedziela , 16 czerwiec 2024
Wizualizacja przystanku PKM Strzyża (na podstawie projektu budowlanego - 2012 r.) Fot. pkm-sa.pl

Wszystkie przystanki PKM z Gdańskiem w nazwie

Pomorska Kolei Metropolitalna ogłosiła ostateczne nazwy wszystkich budowanych przystanków. Każdy z nich otrzymał przedrostek Gdańsk, a w przypadku przystanku Banino nazwa została zmieniona na Gdańsk – Rębiechowo. Zatwierdzenie nazw przystanków wiąże się bezpośrednio z wkroczeniem budowy w kolejny etap budowy. Zamawiane są już bowiem elementy architektury przyszłych przystanków oraz tablice informacyjne na perony, które muszą zawierać docelowe nazwy każdego z przystanków.

Dotychczasowe nazwy przystanków funkcjonujące w projekcie PKM wyłonione zostały w plebiscycie zorganizowanym przez Pomorską Kolej Metropolitalną i Dziennik Bałtycki w 2011 r. (http://www.pkm-sa.pl/glowna/aktualnosci/przystanki-pkm-maja-nowe-nazwy/#more-1156). Zastrzeżono wówczas, że nazwy te zostaną poddane ostatecznej weryfikacji jeszcze przed ukończeniem budowy PKM. Dlatego 28 kwietnia 2014 r. Zarząd Pomorskiej Kolei Metropolitalnej podjął uchwałę o docelowych nazwach przystanków na nowo budowanej linii PKM, które brzmią obecnie:

1. Gdańsk – Strzyża,

2. Gdańsk – Niedźwiednik,

3. Gdańsk – Brętowo,

4.Gdańsk – Jasień,

5. Gdańsk – Kiełpinek,

6. Gdańsk – Matarnia,

7. Gdańsk – Port Lotniczy,

8.Gdańsk – Rębiechowo (przystanek osobowy) + Gdańsk – Rębiechowo stacja techniczna.

– Pełne nazwy każdego z przystanków PKM pojawią się na tablicach informacyjnych ustawionych na każdym z peronów, natomiast na charakterystycznych czerwonych wiatach przystankowych widoczne będą tylko same nazwy danej lokalizacji, bez przedrostka Gdańsk. W przypadku siedmiu przystanków PKM ostateczne nazwy są identyczne, jak te wyłonione trzy lata temu w plebiscycie, natomiast w przypadku ostatniego przystanku – Banino, jego nazwa została zmieniona na Gdańsk – Rębiechowo, o co wnioskowały wcześniej do nas samorządy Gdańska Żukowa i powiatu kartuskiego – informuje Tomasz Konopacki, rzecznik PKM.- Nazwa Banino pojawiła się w projekcie PKM w wyniku plebiscytu z 2011 roku, a o włączenie tej nazwy do głosowania wnioskowali sami mieszkańcy oraz Rada Sołecka Banina. W trwającym blisko 2 miesiące głosowaniu oddano łącznie prawie 50 tysięcy głosów, z czego 6881 głosów otrzymało Banino – co było wynikiem najwyższym spośród wszystkich ośmiu przystanków PKM. Konkurencyjna propozycja Rębiechowo-Wschód zdobyła wówczas dwa tysiące głosów mniej.

Jak informuje PKM z inicjatywą zmiany nazwy Banino na Gdańsk Rębiechowo występowali Burmistrz Miasta i Gminy Żukowo Jerzy Żurawicz, wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego Eugeniusz Pryczkowski oraz sami mieszkańcy Rębiechowa.

– Zarząd PKM przychylił się do tych propozycji uznając je za zdecydowanie bardziej uzasadnione geograficznie, gdyż przystanek ten – choć znajduje się jeszcze na terenie miasta Gdańska – to leży w bezpośrednim sąsiedztwie Rębiechowa, a nie oddalonego o kilka kilometrów Banina – podkreśla Tomasz Konopacki.

Równolegle ze zmianą nazwy przystanku PKM Banino na PKM Gdańsk – Rębiechowo, rozpoczął się tam montaż konstrukcji charakterystycznych czerwonych wiat przystankowych (na zdjęciach w załączniku).

Aktualne informacje z budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej można śledzić na Facebooku:

https://www.facebook.com/PomorskaKolejMetropolitalna

Źródło: gdansk.pl

About Marcin

Zobacz również

50-te Urodziny Zaspy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na uroczyste obchody 50-lecia Zaspy, które odbędą się w dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement