wtorek , 15 październik 2024

Bezpieczne opalanie

Kosmetyki przeciwsłoneczne to obowiązkowe produkty na liście preparatów pielęgnacyjnych. Wiadomo przecież jak istotna jest ochronna, którą nam zapewniają. O czym warto pamięta, nie tylko latem?

1. Na opakowaniu szukaj oznaczeń UVA w kółku, lub PA+++ (im więcej plusów tym lepiej). Jeśli produkt nie ma takiego oznaczenia najprawdopodobniej nie chroni przed promieniowaniem UVA, a to właśnie ono jest odpowiedzialne za starzenie się skóry. UVB to jedynie 3-5% promieniowania, które do nas dociera i odpowiada za opaleniznę

2. Stosuj filtry o wartości minimum SPF 30 (najlepiej SPF 50 lub 50+)

3. Wybieraj kremy, których konsystencja najbardziej Ci odpowiada i pozwoli zaaplikować właściwą ilość, czyli ok. 1,25 ml na twarz. Mniej więcej taka ilość produktu odpowiada długości palca wskazującego i serdecznego

4. Nakładaj krem przeciwsłoneczny co najmniej 20 minut przed wyjściem na zewnątrz. Skóra potrzebuje czasu, aby wchłonąć składniki i stać się tarczą dla Twojej cery.

5. Stosuj krem ochronny na wszystkie miejsca narażone na działanie promieni słonecznych. Na szyję, dekolt i dłonie także. Pamiętaj również o powiekach. Bo skóra na powiece ma największą częstość występowania raka skóry na jednostkę powierzchni. Nie zapomnij też o ustach – są odpowiednie pomadki z filtrem SPF.

6. Aplikuj krem przeciwsłoneczny kilka razy w ciągu dnia. Kosmetyki przeciwsłoneczne powinno się stosować zwykle co dwie godziny lub częściej (jeśli właśnie wyszedłeś z basenu czy morza :)). Zgodnie z wytycznymi FDA nawet filtry przeciwsłoneczne oznaczone jako „wodoodporne” utrzymują SPF tylko przez 80 minut.

7. Nakładaj krem przeciwsłoneczny nawet, gdy jest pochmurno, przez cały rok. Nawet, gdy nie widać słońca, 80% promieni UV wciąż działa na skórę. Szczególnie UVA. Może umieszczenie kremu przeciwsłonecznego tuż obok pasty do zębów sprawi, że będziesz pamiętać o codziennym stosowaniu? Spray świetnie sprawdzi się jako reaplikacja w ciągu dnia.

8. Nie ignoruj daty ważności. Otwarty krem przeciwsłoneczny rok temu może nie zapewnić należytej ochrony. Przed zastosowaniem sprawdź datę ważności produktu i datę ważności kremu po otwarciu (symbol otwartego słoiczka). Jeśli nie masz pamięci do dat, napisz na pojemniku datę otwarcia, to będzie pomocne

7. Ważne! Nie istnieje coś takiego jak zdrowa opalenizna. Szczególnie z solarium, które emitują promieniowanie UV 10 razy większe niż promieniowanie w najbardziej słoneczny dzień. Stąd zwiększa się ryzyko rozwoju czerniaka u osób korzystających z solarium, aż o 20% i aż o 75% u osób w wieku poniżej 30 roku życia. Co zamiast tego? Spróbuj samoopalacza lub balsamu brązującego, który nada Twojej skórze brązowy odcień i jednocześnie będzie bezpieczny.

9. Jaki krem przeciwsłoneczny jest najlepszy?
Ten, którego używasz CODZIENNIE.

To najważniejsza zasada 🙂

Magda Klimaszewska
Agnieszka Kośnik-Zając

About Zaspa24

Zobacz również

Wielka loteria w Rossmannie. Pula nagród – ponad 3 miliony zł

„Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz!” – tę piosenkę, zaśpiewaną przez Małgorzatę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement